Skocz do zawartości

Raspberry Pi w robotyce amatorskiej - #4 - ROS


Treker

Pomocna odpowiedź

Myślę, że jest dużo egzemplarzy RPI2. Nie wiem czym różni się RPI3 poza większą wydajnością ale zakres zastosowań jest duży jeśli nie wymagana jest bardzo duża wydajność. Jak znajdę czas to może o RPI2 coś napiszę. W każdym razie jest to zgrabny jednopłytkowy komputerek na który można wgrać system operacyjny i zaprogramować. Tu przydają się doświadczenia z programowania zwykłych PC.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pierwszy rzut oka RPI3 to RPI2 z interfejsami bezprzewodowymi (WiFI + BT) oraz nieco szybszym procesorem. Niby niewielka rożnica, ale kupując nową płytkę raczej warto pomyśleć o wersji 3.

Prawdziwa różnica to jednak procesor - RPI3 ma 64-bitowy układ o architekturze ARMv8, RPI2 to "stary" 32-bitowy ARMv7. Nowy układ może pracować w trybie zgodności ze starszymi, więc na ogół różnica nie jest widoczna. Jednak pewnie będzie jak z komputerami PC, z czasem coraz więcej oprogramowania będzie używało trybu 64-bitowego.

Link do komentarza
Share on other sites

kupując nową płytkę raczej warto pomyśleć o wersji 3.

Prawdziwa różnica to jednak procesor - RPI3 ma 64-bitowy układ o architekturze ARMv8, RPI2 to "stary" 32-bitowy ARMv7. Nowy układ może pracować w trybie zgodności ze starszymi, więc na ogół różnica nie jest widoczna. Jednak pewnie będzie jak z komputerami PC, z czasem coraz więcej oprogramowania będzie używało trybu 64-bitowego.

. Pewnie tym bardziej, że cena aż tak się nie różni

[ Dodano: 30-08-2016, 12:52 ]

Myślę o tworzeniu kursu. Mógłby być to jeden kurs dla obu wersji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

PI3 od PI2 różni się zasadniczo tylko tym że 3 ma WIFi i Bluetooth. CPU jest szybsze i 64-bitowe zamiast 32, ale to i tak niewiele zmienia na dzień dzisiejszy, bo apek pod 64-bity pewnie jak na lekarstwo.

System jest ten sam w obu przypadkach, złącze I/O też więc nie ma jakiś masakrycznie wielkich różnic, kurs napisany na PI2 będzie tak samo przydatny dla posiadaczy Pi3.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, jeżeli mogę to chciałbym się odnieś do bardziej praktyczych różnic pomiędzy PI2 i PI3. Wspomniany wcześniej temat ROSa nie jest mi obcy i przez ostatnie miesiące pracowałem tylko i wyłącznie przy użyciu tej właśnie platformy programistycznej. Zakładam, że mniej więcej wiecie jak ona dział. Osobiście wykorzystuje w pracy hybryde PI3+CORE2:

https://husarion.com/core2/

Uruchamianie takich węzłów jak slam_gmapping, zbierająca informacje z sensorów odległości, RpLidara, oraz odczytu z encoderów oraz rviz do wizualizacji mapy, praktycznie konsumują całą moc obliczeniową PI3. Przy użyciu PI2... NIE MA MOWY!!!

Co do pomysłu stworzenia kursu programowania w ROSie, to chyba mógłbym się z wami podzielić ciekawymi instrukcjami (dostępnymi dla wszystkich), które przygotowujemy we współpracy z pracownikiem AGH (wkrótce będą opublikowane), może po ich przeglądnięciu, ktoś będzie zainteresowany tematyką ROSa w większym stopniu niż dotychczas 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Zainteresowałem się tematem ROS jakiś czas temu i ze względu na to, że jest to bardzo rozległy temat to szukam jakiegoś wsparcia w tym temacie. Powyżej była jakaś propozycja jakiegoś kursu z ROS, na forum ogólnie zauważyłem, że są osoby, które działały coś więcej w tym temacie i jestem ciekaw czy są jakieś plany wejścia bardziej w tematykę ROS? Albo może jest opcja jakiegoś wsparcia indywidualnego?

Link do komentarza
Share on other sites

@Tomson1105 z naszej strony obecnie nie ma żadnych planów na oficjalny kurs ROS. Może kiedyś, ale na pewno nie ma go w planach na najbliższe 2 lata. Zachęcam jednak do samodzielnych inicjatyw na forum. Może właśnie ktoś chętnie podzieli się własnym doświadczeniem w tym zakresie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.