Skocz do zawartości

Cyfrowe serwa


Byciek94

Pomocna odpowiedź

A pokaż to serwo o którym piszesz. Prawdopodobnie każde ma jakoś przydzielany adres, np. najpierw podpinasz tylko jedno serwo, ustawiasz mu adres i tak z każdym w łańcuchu, następnie do każdego odwołujesz się najpierw podając adres, a potem komendę.

Link do komentarza
Share on other sites

To tak to możemy gdybać. Możesz kupić zaawansowane serwo do robotów, gdzie masz masę interfejsów, albo tanie z jednym. Jak wybierzesz jakiekolwiek to na 100% znajdziesz do niego też dokumentację.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Temat był już kiedyś wałkowany. Przede wszystkim "cyfrowe serwa" to hasło dwuznaczne.

Istnieje cała masa cyfrowych serw zupełnie nieodróżnialnych od ich analogowych braci, które podłączasz do zwykłych odbiorników lub innych źródeł sygnału PPM np do Arduino i tylko po ich specyfikacji (i cenie) możesz się zorientować, że są cyfrowe. Mają krótsze czasy reakcji i większą prędkość - czyli szybciej osiągają zadaną pozycję, lepiej ją "trzymają" przy zmieniających się obciążeniach i mają mniejsze błędy pozycjonowania (mniejsza histereza). Czy wspomniałem o dwa razy większej cenie? Są ulubionymi serwomechanizmami ludzi od heli. Dziś praktycznie każdy helikopter z tarczą sterowania cyklicznego na głównym napędzie i zmiennym skokiem łopat wirnika ogonowego ma serwa cyfrowe. Inne po prostu nie dają rady.

No i są serwa "cyfrowe" dlatego, że mają cyfrowy interfejs szeregowy inny niż typowy PPM. Pierwszym producentem, który odważył się złamać kanon była Futaba. Jej SBUS jest właśnie takim interfejsem:

http://developer.mbed.org/users/Digixx/notebook/futaba-s-bus-controlled-by-mbed/

https://github.com/sebseb7/SbusToPPM

Dane idą tam w ramkach składających się z 25 bajtów. Ponieważ transmisja jest asynchroniczna (nietypowa prędkość 100kbaud) z bitami startu, stopu i parzystości, to można to nadawać i odbierać zwykłym UARTem. Takie SBUS-owe serwo wymaga wstępnego ustawienia kanału na który będzie reagować, bo przecież do wszystkich dochodzą te same ramki danych. Trzeba zrobić lub kupić specjalną przejściówkę do USB, odpalić aplikację i tyle.

Być może są też i inne wynalazki, bo przecież opierając się choćby na open servo czy elektronice własnej konstrukcji można dospawać dowolny interfejs. Przykładem są regulatory silników do quadrokopterków. Typowy regulator modelarski ma interfejs PPM jak serwo, bo jest podłączany pod jeden z kanałów odbiornika. W wielowirnikowcach zaistniała jednak potrzeba szybszego niż w PPM (20 impulsów na sekundę) przesyłania informacji do regulatora po to, by czasy reakcji platformy latającej były krótsze. No i ktoś zrobił własny regulator z szyną I2C. Dlatego niektóre kontrolery lotu mają opcje PPM/I2C i jeśli ktoś do takiego kontrolera będzie chciał podłączyć serwo, będzie musiał dorobić mu I2C.

Jest jeszcze standard transmisji szeregowej f-my Spektrum (async 128kbaud), ale to chyba jest stosowane tylko między głównym odbiornikiem modelu a odbiornikami satelitarnymi/pomocniczymi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.