Skocz do zawartości

Nowe Raspberry Pi z Windowsem 10!


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W listopadzie cieszyliśmy się z nowej, mniejszej wersji Raspberry Pi, małego komputerka, którego nie trzeba już chyba przedstawiać. Teraz do sprzedaży trafiło Raspberry Pi 2. Czyli odświeżona, sześć razy mocniejsza wersja płytki.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie na coś takiego czekałem! 😃

Wiadomo kiedy i kto będzie to sprzedawał w Polsce?

Podejrzewam, że nie będzie problemu ze wsparciem tak jak w przypadku APC 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie na dniach pojawi się w większości sklepów, które zajmują się tą tematyką u nas 🙂

RPI to potężna społeczność, zawsze będzie wsparcie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym się aż tak bardzo z Windows 10 nie cieszył. RPi nadal będzie miał procesor ARM. Więc co prawda system będzie działał, ale już programy nie... Tzn. nowe, skompilowane na ARM, albo działające pod .Net mogę działać. Ale pograć już się raczej nie pogra.

Więc w sumie sytuacja będzie jak z Linuxem - system działa, ale programy z Windows już nie.

Prawdopodobnie ten Windows 10 na ARM to będzie Windows CE w nowym marketingowym opakowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Mnie zainteresowało coś jeszcze - standard HAT, dobry pomysł aby linux sam wykrywał co mu podłączono. Sam mam pomysł na kilka nakładek 🙂

Szkoda tylko, że nie dodali na złączu GPIO żadnego USB - ale ogólnie bardzo fajny pomysł, bo RPi w niektórych zastosowaniach był przeraźliwie wolny i znacznie odstawał już od konkurencji typu Odroid.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym się aż tak bardzo z Windows 10 nie cieszył. RPi nadal będzie miał procesor ARM. Więc co prawda system będzie działał, ale już programy nie... Tzn. nowe, skompilowane na ARM, albo działające pod .Net mogę działać. Ale pograć już się raczej nie pogra.

Więc w sumie sytuacja będzie jak z Linuxem - system działa, ale programy z Windows już nie.

Prawdopodobnie ten Windows 10 na ARM to będzie Windows CE w nowym marketingowym opakowaniu.

Dobrze, że ktoś o tym wspomniał bo, nie czepiając się, na technicznym blogu w technicznym (można by przypuszczać) wpisie, mniej o technicznych aspektach tematu niż na wp*... Może jestem ostry ale tam przynajmniej autor wspomniał że procek jest kręcony już w fabryce!

Rozwijając jeszcze myśl Elvisa - nie do końca się zgadzam, że sytuacja będzie jak z Linuksem - to zupełnie inny segment i tutaj nie liczą się programy z Windowsa. Zaletą Linuksa jest otwarty kod który możemy przebudować na każdą praktycznie architekturę i używać. WIndowsa dostaniemy pewnie mocno okrojonego i bez aplikacji które już znamy z desktowpów. Nie będzie też pewnie jakiegoś wielkiego boom'u na pisanie takich apek przez firmy bo systemy wbudowane to z definicji urządzenia specjalizowane w związku z czym wysypu darmowych aplikacji bym się nie spodziewał. Ale chętnie poobserwuję tę rywalizację.

Ze sprzętowego punktu widzenia również zastanawiam się czy jest się czym podniecać. RPI jest słabsze od konkurencji pomimo, że oferują nowszą płytkę. Jedyne co faktycznie jest plusem RPI to społeczność. Nie oszukujmy się jednak, linuks to linuks - jest dużo miejsc w sieci gdzie można szukać pomocy. Poza tym do każdej płytki dostajemy jakiś oficjalny build który powinien na niej ruszyć - resztę można sobie samemu do konfigurować albo zrobić swoje distro.

Żeby nie było, tutaj źródełko do krótkiego porównania co konkurencja oferuje w tej samej cenie: http://www.cnx-software.com/2015/02/02/raspberry-pi-2-odroid-c1-development-boards-comparison/

Warto wziąć pod uwagę, że RPI2 to produkt jeszcze ciepły, Odroida C1 już jakiś czas produkują.

*wp, onet albo inny jakiś, że tak napiszę, mainstreamowy portal o wszystkim i niczym

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.