Skocz do zawartości

Robotic Tournament - Rybnik - 28.03.2015


Pomocna odpowiedź

Czy zostaną wprowadzone moduły startowe w dyscyplinach xSumo - wygrywa lepszy robot, a nie ten z krótszym delayem.

Przykład: Większość robotów rozwija prędkości około 3 m/s, przy delay`u ustawionym na 4900 ms. Robot przejedzie w czasie tych oszukanych 100 ms 30 cm co daje mu już bardzo duże szanse na wygraną.

Link do komentarza
Share on other sites

Warto by wprowadzić to nawet dla zawodników, którzy się na to zgadzają. Moduły jak ludzie mają to między sobą są kompatybilne, pilot też się jakiś znajdzie. A walka finałowa przy starcie 5sec to przy obecnych prędkościach falstart wygra.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak na razie bardzo negatywny odbiór z mojej strony.

Regulamin konkurencji Micromouse http://robotictournament.pl/sources/terms/pl_micromouse.pdf napisany bardzo nieściśle. Nie ma żadnej informacji na temat wymiaru labiryntu (poza tym, że ma być "kwadratem o boku 2000mm" co pozostawia zbyt wiele niewiadomych i jest nieco bez sensu), ani umiejscowienia pola końcowego. Organizatorzy nie odpisują na maila wysłanego 2 tygodnie temu. Zastanawiam się czy w ogóle przyjeżdżać.

Link do komentarza
Share on other sites

Start przodem czy tyłem w dyscyplinach xSumo - nie mogę nic znaleźć na ten temat w regulaminie ?

Odnośnie Lego Sumo udało mi się uzyskać odpowiedź (po tygodniu od wysłania zapytania):

Roboty zaczynają walkę tyłem w przeciwległych ćwiartkach
więc możliwe, że będzie obowiązywać we wszystkich kategoriach xSumo.
Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem dzisiaj w internecie nagrany finał minisumo z zawodów i niestety muszę stwierdzić że zostałem przez sędziów skrzywdzony, jeżeli chodzi o wynik walki.

https://www.youtube.com/watch?v=b88v-pM7e78

Według sędziów w 5 minucie filmu mój robot (ten po prawej czterokołowy) popełnia falstart mimo iż wyraźnie widać, iż to drugi robot ruszył pierwszy więc nie może być mowy o moim falstarcie. Co tylko potwierdza konieczność stosowania modułów startowych w konkurencjach xSumo

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To ja jak zwykle napiszę całe wypracowanie 😉

Niedawno słyszałam, że wkład pracy potrzebny do zorganizowania konferencji naukowej rośnie wykładniczo wraz z liczbą uczestników. Z zawodami jest chyba podobnie, bo widać było, że mimo zwielokrotnionych sił organizatorów występowały pewne problemy z ogarnięciem wszystkiego, szczególnie na początku, na szczęście po jakimś czasie wszystko się uspokoiło. Wykropkuję główne spostrzeżenia. Zacznijmy od tych złych, a potem będzie tylko lepiej 🙂

Przede wszystkim - jeszcze przed zawodami - czas odpisywania na maile. Nie do końca rozumiem czemu zajmuje się tym osobiście wicedyrektor, a nie osoby odpowiedzialne za poszczególne konkurencje 😮

Ogromne zamieszanie na początku - zaczynanie o tej samej godzinie i w tym samym miejscu sześciu konkurencji nie mogło się dobrze skończyć 😉 Szczególnie, kiedy konferansjer zaczął wygrażać przez mikrofon kary za niezgłoszenie się na poszczególne stanowiska w ciągu 60 sekund. Na przyszłość dobrze byłoby dać jednak jaśniejszą informację, kto musi rzeczywiście pojawić się w sali tym momencie, żeby uniknąć tłumów 🙂

BHP! To znaczy wszystko to, co odbywało się w wąskim korytarzu przed salą gimnastyczną, a nie powinno. Quadrcoptery latające nad głowami, rcki jeżdżące pod nogami i wielkie chodzące pluszaki rozbijające się między tym wszystkim. Podczas próby ominięcia biegających tam na dokładkę dzieci udało mi się uszkodzić swojego robota.

Dronom zdarzały się wypadki - latały na wysokościach pozwalających na włożenie ręki w śmigło, lądowały awaryjnie w tłumie...

Rejestracja - nie wiem, czemu trzeba było wpisywać ręcznie to, co wcześniej wpisywaliśmy w systemie, działało to mocno opóźniająco i było głównym generatorem kolejek.

Plansza testowa do lfów znajdowała się bardzo daleko od miejsca zawodów. Była zbyt skomplikowana jak na planszę testową - ze względu na wielość skrzyżowań trudno było dostroić robota do jazdy na elementach, które pojawiały się na punktowanych trasach. Skrzyżowania powodowały też, że roboty jeździły dosyć nieprzewidywalnie, co zmuszało do wchodzenia na planszę w celu uniknięcia kolizji z innym robotem. W efekcie po godzinie testów była ona już zniszczona i słabo odwzorowywała właściwe plansze.

Plansza biała na czarnym w lfach. Kolor linii był bardzo różny w zależności o liczby warstw i napięcia taśmy w danym miejscu. Mam wrażenie, że szybciej się "zużywała" (traciła nierównomiernie kontrast) niż negatyw.

Położenie freestylu. Nie udało się nam tam dotrzeć.

Niejednoznaczności w regulaminach.

Brak linefollowerów z przeszkodami, zwłaszcza, że plansza w zasadzie stała gotowa 😉

Kilka rzeczy, które były całkiem fajne, ale nie do końca 😉

System brazylijski w sumo - gorąco popieram, bo mało jest gorszych rzeczy, niż przejechać pół Polski na zawody i rozegrać jedną walkę. Niestety drabinka miała dziury i pozwalała niektórym robotom przeskakiwać o kilka poziomów bez rozegrania walki. Mimo wszystko - brawa za ogarnięcie tego!

Głośnik w strefie serwisowej. Dobrze, że był, tylko czasem zamiast przekazywać informacje uniemożliwiał komunikację, kiedy dudnił muzyką. Podobnie w sali gimnastycznej - w niektórych miejscach nie było słychać nic poza pogłosem albo buczeniem głośników.

WiFi. Na którym działały różne rzeczy, ale nie strona zawodów 😉

Wyniki online - dobrze, że są teraz, mogły być umieszczane nieco szybciej w czasie zawodów.

Zabrakło nazwisk konstruktorów na dyplomach (a myślałam, że właśnie po to podajemy je w rejestracji), jednak na życzenie można było dostać odpowiednio wypisany dyplom.

Wszystkie finały na koniec dnia - z jednej strony plus - bo nie obywały się w samym środku i wiadomo było kiedy się ich spodziewać, skupiały uwagę - z drugiej - startowaliśmy w dwóch konkurencjach i starty wypadały dokładnie w tym samym czasie.

Organizatorzy - niektórzy swoje pomyłki tłumaczą tym, że są tylko studentami, tu "tylko licealiści" zdecydowanie dali radę 🙂 Można było liczyć na ich pomoc.

Nagrody! Wreszcie takie, którymi można się chwalić niezależnie od konkurencji 😉 I które rzeczywiście mają potencjał na bycie wykorzystanymi podczas konstruowania kolejnych robotów.

Spotkanie z sędzią na początku rozgrywania Lego Sumo - była okazja, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości odnośnie regulaminu, sprawdzić nietypowe części itp. To dobry pomysł, powinno się tak zaczynać każdą konkurencję 🙂

Trzymanie widzów w ryzach - nie trzeba było płotów i zagród, dzięki czujności organizatorów wystarczały linie na podłodze, żeby zabezpieczyć miejsce rozgrywek.

Gęsto występujące oznaczenia o zakazie używania lamp i pilnowanie osób błyskających fleszami.

Duże czytelne zegary w lfach i dragu.

Dociągnięcie prądu do każdego zakątka stery serwisowej.

Jedzenie i picie - była woda w strefie serwisowej, były drożdżówki, był dostępny bufet (do którego nie udało mi się dotrzeć, ale sam zapach wiele obiecywał).

Międzynarodowa atmosfera 🙂 Przyjemnie było posłuchać gratulacji wypowiedzianych po czesku 😉

W sumie zawody bardzo mi się podobały i mam nadzieję wrócić na następną edycję 🙂 Jeśli zainteresowanie zawodami nie spadnie, to pewnie trzeba będzie zmienić miejsce ich rozgrywania albo przedłużyć na dwa dni, bo większość tych zdecydowanych minusów wynikała ze skończonej pojemności budynku (chociaż może zostały jeszcze jakieś sale lekcyjne albo korytarze do zagospodarowania 🙂 ).

Link do komentarza
Share on other sites

Nagrody! Wreszcie takie, którymi można się chwalić niezależnie od konkurencji 😉 I które rzeczywiście mają potencjał na bycie wykorzystanymi podczas konstruowania kolejnych robotów.
To może zdradź nieco w tej kwestii tym, którzy nie byli. Np. tutaj https://www.forbot.pl/forum/topics37/zawody-nagrody-ktore-chcialbys-wygrac-podczas-zawodow-robotow-vt10498.htm 🙂
Link do komentarza
Share on other sites

To może zdradź nieco w tej kwestii tym, którzy nie byli.
My akurat przywieźliśmy quadrocopter Syma X6 i multimetr cyfrowy, ale były głównie narzędzia Dremela i Boscha. Poza tym, co też było bardzo fajne - nagrody od początku były wystawione na stole, opisane co za którą konkurencję, więc było wiadomo o co się gra. Niestety moje zdjęcie wyszły niewyraźne, więc muszę podlinkować na zewnątrz: facebook. Oprócz tego były pamiątkowe medale i torba gadżetów reklamujących region.

Co do wątku o nagrodach - akurat ja się cieszę ze wszystkiego, co nie jest zapakowanymi w ładną torbę gadżetami reklamowymi sponsorów zawodów, więc się nie wypowiem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie i dziękuje za przybycie na zawody.

Na wstępie chciał bym podziękować za wszystkie + oraz - które postaramy się wyeliminować na przyszłorocznej edycji.

W odpowiedzi na spostrzeżenia:

- Finały odbywały się pomiędzy godziną 15.30 a 17.00 i w tym czasie można było podchodzić do swoich prób w poszczególnych kategoriach. Myślę, że 1.5h czasu wystarczyło aby bezproblemowo wystartować w nawet kilku finałach.

-Freestyle znajdował się w bardzo dostępnym moim zdaniem miejscu, a dokładnie piętro poniżej stref serwisowych

-Trasa LFa z przeszkodami była przygotowana do konkurencji LegoConstructor

-Jeżeli były jakieś zastrzeżenia co do pracy sędziów, należało to zgłosić podczas samych zawodów.

Pozdrawiam,
Kamil

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.