Skocz do zawartości

Potencjometry - szumy


Av4444

Pomocna odpowiedź

Witam!

Kupiłem na allegro najtańsze potencjometry 10k lecz wiekszośc z nich jak je przylutuje do płytki i połacze do Arduino w celu sterowania servem daje szumy tzn servo drga, trzesie sie, samo sie porusza a najabrdziej jak poruszam samym potencjomentrem lub płytką stykową. Potencjometry były przylutowane. I mam co do tego pytanie: czy to powodują słąbej jakości wykonania potencjometry czy moze mała ich opornośc (10k). Podłączyłem potencjometr wyciągnięty z serva 220k i chodził dobrze.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Już samo budowanie układów które mają robić coś sensownego na płytce stykowej jest pomyłką. Oczywiście, potencjometry tez swoje wnoszą, co widać po efekcie wariowania serwa podczas ich obrotu, ale jeśli poruszanie płytką daje podobny efekt, natychmiast przestałbym jej wierzyć i przerzuciłbym się na uniwersalne płytki z połączeniami lutowanymi. Wciąż nie mogę zrozumieć fenomenu popularności tych stykówek. Przecież blaszki tam użyte mogą zadziałać raz, no może kilka razy a włożenie grubszej lub brudnej nóżki załatwia daną dziurkę już na amen. No nic, jeśli chcesz uratować sytuację, wstaw kondensatory 1-10uF między masę procesora w jego wejścia analogowe. Nie gdzieś przy potencjometrach tylko przy samym procesorze - żeby zminimalizować liczbę przejść stykowych między kondensatorem, wejściem ADC i nóżką masy procesora. To wygładzi skokowe wahania napięcia, bo razem z rezystancją potencjometru dostajesz filtr dolnoprzepustowy RC.

Zawsze możesz robić to samo przez filtrację programową 🙂 Robisz dla każdego wejścia osobny bufor na 256 ostatnich pomiarów, usuwasz najstarszy wynik, mierzysz wejście i wpisujesz to jako najnowszy wynik, sumujesz wszystko, dzielisz przez 256 i to co wyjdzie traktujesz jako najnowszy pomiar do sterowania pozycją. Odpowiednio dobierając częstotliwość pomiarów i długość bufora "historii" możesz zrobić dowolnie dobre filtrowanie. Oczywiście wszystkie metody polegające na prostej filtracji zakładają, że w sygnale zmierzonym zakłóceń jest raczej mało. Jeżeli potencjometr w co drugim pomiarze (albo np. ciągle przez pół sekundy) oddaje śmiecia, to chyba żaden filtr nie pomoże.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.