Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia


Pomocna odpowiedź

Pff, gapa ze mnie źle po prostu diody podłączyłem, odwrotnie. Nadal się świeciły, ale nie było tak jak w doświadczeniu. Po prawidłowym wykonaniu doświadczenia zauważyłem, jednak bez obciążenia mam 5,00 V a z obciążeniem 4,98 V więc tak super równo to nie jest, ale chyba dopuszczalny jest taki spadek?

Link do komentarza
Share on other sites

@modok340 Tak jakbyś nawet miał tam z 4,85 to też jest to 5V 🙂 Inżynierskie zaokrąglenia bywają dość spore, ale zależy od tego co mierzysz. Są elementy wykonane z ogromną dbałością, np. źródło napięcia czy prądu nie powinno zbyt mocno odbiegać od zadanej wartości i tam odchyłki są naprawdę małe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pytanie o podłączenie zasilania według poniższego:

obraz.thumb.png.9840f6b32ecf419d045bbab31d83647a.png

IMG-4490.thumb.jpg.751f36ac61fb001619b7da715f5a4c53.jpg

 

Dlaczego przy zmianie strony wejścia zasilania diody już nie świecą?

IMG-4489.thumb.jpg.840bd8e12ad22579b0e2cd52d3de135f.jpg

Czy ma to coś wspólnego z budową płytki stykowej? Myślałem, że wprowadzony prąd krąży po układzie niezależnie od strony z której wchodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

IMG_20230218_180124.thumb.png.96a307ec8143b7e48f382b6331c14ab9.pngProponuję zacząć od spr. układu połączeń wewnętrznych płytki stykowej. Prawa i lewa strona płytki nie ma połączenia...

Schematycznie zaznaczyłem jak to wygląda.

Duże płytki często linie zasilania mają jeszcze rozdzielone w środku nawet po jednej stronie ..

Dzięki temu można na jedynej płytce stykowej mieć kilka napięć do dyspozycji.

Edytowano przez lukaszd82
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, lukaszd82 napisał:

Proponuję zacząć od spr. układu połączeń wewnętrznych płytki stykowej. Prawa i lewa strona płytki nie ma połączenia...

Ok, ma to sens po sprawdzeniu rozkładu blaszek.

obraz.thumb.png.fd77f890dd9a7544d1c2b6f28a9320ff.png

 

Link do komentarza
Share on other sites

Hej mam taki problem otóż podłączyłem jak na obrazku najpierw bez diod napięcie wyszło mi ok.3,2V  później z diodami mam napięcie 2V. Czy jest to wina że coś jest uszkodzone czy jakoś źle mierzę? Osobno sprawdziłem baterię i nadal ma 9V wymieniłem też stabilizator na drugi z zestawu ten sam LM7805 i nie ma różnicy

Link do komentarza
Share on other sites

@marcin2x4 w sprawie płytek stykowych polecam lekturę tego artykułu, jest tam wszystko rozrysowane: https://forbot.pl/blog/jak-dziala-plytka-stykowa-zdjecia-budowa-przyklady-id21978

17 godzin temu, lukaszd82 napisał:

Niektóre duże płytki mają dodatkowo w środku rozdzielone linie zasilania...

Tak, to prawda. Dla formalności i porządku dodam jednak, że w naszych zestawach płytki nie posiadają takiego rozdzielenia.

17 godzin temu, Fennixs napisał:

Hej mam taki problem otóż podłączyłem jak na obrazku najpierw bez diod napięcie wyszło mi ok.3,2V  później z diodami mam napięcie 2V. Czy jest to wina że coś jest uszkodzone czy jakoś źle mierzę? Osobno sprawdziłem baterię i nadal ma 9V wymieniłem też stabilizator na drugi z zestawu ten sam LM7805 i nie ma różnicy

@Fennixs pokaż proszę dla formalności zdjęcie swojego układu - może coś tam jeszcze znajdziemy. Zmierz również jakie jest napięcie na baterii, gdy jest ona podłączona do układu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.02.2023 o 12:51, Treker napisał:

@marcin2x4 w sprawie płytek stykowych polecam lekturę tego artykułu, jest tam wszystko rozrysowane: https://forbot.pl/blog/jak-dziala-plytka-stykowa-zdjecia-budowa-przyklady-id21978

Tak, to prawda. Dla formalności i porządku dodam jednak, że w naszych zestawach płytki nie posiadają takiego rozdzielenia.

@Fennixs pokaż proszę dla formalności zdjęcie swojego układu - może coś tam jeszcze znajdziemy. Zmierz również jakie jest napięcie na baterii, gdy jest ona podłączona do układu.

Jak podłączę cały układ z diodami i sprawdzam miernikiem te kabelki podłączone do baterii to mam 5,5V a jak odłączę to mam z powrotem 9V. W załączniku dodałem dwa zdjęcia tylko w rar bo aparat robi zdjęcia jpeg.

Stabilizatory.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.