Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia


Pomocna odpowiedź

17 godzin temu, Fennixs napisał:

Jak podłączę cały układ z diodami i sprawdzam miernikiem te kabelki podłączone do baterii to mam 5,5V

@Fennixs jeśli na wyjściu obciążonej baterii jest 5,5 V to znaczy, że jest ona już całkowicie rozładowana i nadaje się jedynie do wyrzucenia. Nie powinna ona się rozładować podczas wykonywania zadania z tego kursu. Możliwe jednak, że podczas jakiś wcześniejszych ćwiczeń pobrałeś z niej za dużo prądu (zostawiając np. podłączone rezystory). Zgodnie z opisem, stabilizator do pracy wymaga na wejściu minimum 7 V, więc aktualnie dostaje zbyt małe napięcie, aby mógł zadziałać poprawnie. Zaopatrz się w inną, najlepiej nową baterię i powtórz ten test 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W kursie jest napisane, że stabilizator niemal nie pobiera prądu

Cytat

W rzeczywistości stabilizator pobiera niewielki prąd, potrzebny do działania jego wewnętrznych obwodów, dlatego pobierany prąd jest nieco większy niż oddawany do obciążenia.

Współczesne stabilizatory do pracy potrzebują tak małych prądów, że można je pominąć.

Cytat

W testowanym przypadku napięcie nie drgnęło nawet o 0,01 V, a przecież pobierany z wyjścia prąd wzrósł od (prawie) zera do około 20 mA.

W moim przypadku oba stabilizatory bez obciążenia pobierają około 4,5 mA. Czy tak ma być? (Diody i rezystory nie są podłączone)

 

IMG_20230418_193625[1].jpg

Edytowano przez 4321
Link do komentarza
Share on other sites

@4321 tak, wynik jest poprawny. Prąd, który pobierany jest przez stabilizator uznaliśmy za pomijalnie mały na tym etapie nauki. Wyżej @jand pokazał jak można samodzielnie weryfikować takie informacje. W razie problemów z czytaniem dokumentacji zachęcam do lektury tego poradnika: https://forbot.pl/blog/czym-jest-dokumentacja-techniczna-datasheet-id53134

Drugi fragment, który cytujesz, czyli:

Cytat

W testowanym przypadku napięcie nie drgnęło nawet o 0,01 V, a przecież pobierany z wyjścia prąd wzrósł od (prawie) zera do około 20 mA.

Nie dotyczy tego prądu. Tutaj chodzi o prąd pobierany z wyjścia stabilizatora - jeśli nic do niego nie jest podłączone (oprócz miernika) to realnie pobierane jest praktycznie zero miliamperów, następnie podłączyliśmy jakieś obciążenie, a pobór wzrósł do 20 mA.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hej. Niestety nie bardzo mi ten układ chce pokrywać się z teorią.

Wszystko zmontowane prawidłowo. Bateria ma 9.5v - czyli jak nowa.

Bez obciążenia mam 7v na wyjściu, czyli ok. ale po podłączeniu pierwszej diody mam na wyjściu 5v, a po podłączeniu drugiej już tylko 3v.

Oba stabilizatory z zestawu zachowują się tak samo.

co robię źle?

Link do komentarza
Share on other sites

@lordluca cześć, a stabilizator grzeje się? Jesteś pewny ze bateria jest w dobrym stanie? Napięcie to nie wszystko, może być stosunkowo duże ale nie będzie dawać dużego prądu. Porównaj to z zadaniami z pomiarem spadku napięcia na rezystorach podłączonych bezpośrednio do baterii.

Link do komentarza
Share on other sites

@lordluca niestety czasem tak bywa. Na dłuży czas zasilacz laboratoryjny to super sprawa. Ja kiedyś zaczynałem z bateriami, później trafił mi się zasilacz z kilkoma stopniami na odczepach transformatora. Później był zasilacz z ładowarki do laptopa i kilku stabilizatorów liniowych i na zakończenie zasilacz laboratoryjny 🙂 

Co do baterii i zestawu możesz zgłosić reklamację, jeżeli masz pewność że przez przypadek bateria się jakoś nie zwarła.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

@lordluca niestety czasem tak bywa. Na dłuży czas zasilacz laboratoryjny to super sprawa. Ja kiedyś zaczynałem z bateriami, później trafił mi się zasilacz z kilkoma stopniami na odczepach transformatora. Później był zasilacz z ładowarki do laptopa i kilku stabilizatorów liniowych i na zakończenie zasilacz laboratoryjny 🙂

Co do baterii i zestawu możesz zgłosić reklamację, jeżeli masz pewność że przez przypadek bateria się jakoś nie zwarła.

nie no, jasne, przecież bateria to najważniejszy element zestawu i praktycznie nie do zdobycia, a już na pewno nie za rozsądną cenę...

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ dodane do zestawu stabilizatory nie mają oznaczonych na obudowie wyprowadzen zachodzi pytanie czy nalezy załozyć, że in jest zawsze po lewej (patrzac na przód obudowy tam gdzie nie a radiatora) a out z prawej? Co się stanie jeśli stabilizator podłączy się na odwrót?

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, Rael1138 napisał:

stabilizatory nie mają oznaczonych na obudowie wyprowadzen

Ale mają wypisany typ. Czytasz, wpisujesz w google z dopiskiem "pinout" i z reguły wyskakuje ładny obrazek z narysowanymi nogami.

Spróbuj przykładowo wpisać "7805 pinout". I nigdy nie ufaj "domyślnemu" układowi wyprowadzeń, bo czasem dwa identycznie wyglądające i spełniające to samo zadanie mają różne wyprowadzenia (tak, sam się na to kiedyś nabrałem).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Rael1138 oznaczenia są dorysowane tylko na ilustracjach. Najlepiej orientować się po kształcie obudowy w przypadku małych obudów lub położeniu metalowej blaszki w tych większych obudowach mocy.

13 godzin temu, Rael1138 napisał:

Co się stanie jeśli stabilizator podłączy się na odwrót?

Najpewniej nie będzie działać, będzie działać w niepożądanych sposób, zacznie się grzać lub się uszkodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Gieneq napisał:

Najpewniej nie będzie działać, będzie działać w niepożądanych sposób, zacznie się grzać lub się uszkodzi.

  1. VIN > VOUT, VOUT > GND - stabilizator działa
  2. VIN < VOUT, VOUT > GND - stabilizator zdycha (nieodwracalne uszkodzenie). Można zabezpieczyć diodą w kierunku VIN->VOUT
  3. VIN > VOUT, VOUT < GND - stabilizator zazwyczaj zdycha (nieodwracalne uszkodzenie), Można zabezpieczyć diodą w kierunku GND->VOUT, ale rzadko się to spotyka.
  4. VIN < VOUT, VOUT < GND - idź na kurs elektroniki, albo na oddział wytrzeźwień (nieodwracalne uszkodzenie)
  5. VOUT === GND - zwarcie na wyjściu - stabilizator prawdopodobnie się spali od zbyt dużego poboru prądu
  6. VIN === GND - zwarcie na wejściu - raczej nic się nie stanie, o ile jest dioda zabezpieczająca (punkt 2)
  7. VOUT === VIN - po prostu stabilizator nie funkcjonuje.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.