Skocz do zawartości

Arduino uno - brak kontaktu z platformą...


karol2607

Pomocna odpowiedź

Hej

mam dokladnie ten sam problem co dwaj moi poprzednicy.

U mnie miga tylko dioda przy literce L. Uszkodzilem go (a raczej cos nakombinowalem) kiedy wgrywalem do niego HEX'a kiedy chcialem zbudowac plotter CNC z tego tutorialu

Do wgrania zostal uzyty program x-loader.

Teraz nie moe nic wgrac, czy ktos wie jak cofnac ten proces?

Probowalem wgrac bootloadera po przez inne arduino (nano) ale jakos mi to nie wychodzi

Ktos ma pomysl jak naprawic arduino ? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

sebekgr, miganie diody L oznacza, że układ ma wgrany podstawowy program BLINK, więc raczej nic do niego nie wgrałeś. Proponowałbym odłączyć zbędną elektronikę i spróbować zaprogramować całość raz jeszcze na spokojnie z poziomu Arduino IDE dla testu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Również mam problem z wgraniem nowego programu na płytkę.

Możliwe że to podobna sprawa.

Ja zrobiłem coś takiego:

1.Pobrałem bibliotekę UnoJoy ( chciałem zmienić elektronikę w mojej kierownicy do PC )

2.Pobrałem program Flip ( zgodnie z dziesiątkami poradników )

3.Zainstalowałem odpowiedni sterownik na PC ( było z tym problemów ale się udało )

4.Wgrałem na arduino przykładowy podstawowy program z biblioteki UnoJoy do „zmienienia” płytki w joystick a w moim przypadku w kierownice.

5.I tu uwaga: Aby to wszystko zadziałało musiałem jeszcze sprawić by arduino było rozpoznawane przez PC jako joystick. W tym celu zwarłem dwa piny 5 i 6 ( obok USB jest ich sześć ). Po tej operacji pełny sukces. Kierownica śmiga pięknie, komputer pięknie wykrywa arduino. Wystarczy podłączyć je do USB, gaz do dechy i w drogę...

Problem: od tego momentu nie mam już możliwości wgrania żadnego innego programu. Arduino miałem na COM3. Teraz jest zupełnie nie podłączone. Nigdzie nie można ustawić portu COM.

W IDE „Narzędzia -> Port” jest wyszarzone.

Z tego co się zorientowałem to mam arduino obecnie w trybie „DFU mode” czyli właśnie jako urządzenie zewnętrzne a nie jako urządzenie do programowania. To tak jak by teraz komunikacja przez USB była w drugą stronę.

Oczywiście jestem jak to się mówi zielony. Płytkę mam od miesiąca i być może opisuje to bardzo nie fachowo. Sorki jeśli tak jest, proszę o wyrozumiałość.

Jakieś pomysły co nakręciłem i jak to odkręcić ?

Arduino Uno R3 zakupione na forboot.pl

Do czasu mojego eksperymentu z joystickiem wszystko działało idealnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
jeśli kogoś to w dalszym ciągu interesuje to tak jak sugerowało wcześniej kilka osób rozwiązaniem jest wciśnięcie przycisku reset gdy rozpoczyna się wgrywanie. Mam ten problem z 2 szt pro mini atmega328 z Chin, które były podłączone do PC przez PL2303HX. W obydwu przypadkach pojawiało się:

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xa5 
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding 
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xa5 

PRZYCISK RESET WCISKAMY GDY TYLKO POJAWI SIĘ NAPIS: "WGRYWANIE" !

Niestety muszę Resetu używać za każdym razem... Gdzieś jednak czytałem, że niektóre ISP mają wbudowany reset.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W trakcie wgrywania programu sprawdźcie, czy nie macie nic podpięte pod pin RX, TX arduino. Często z arduino jak robiliście wcześniej programator to ma wklepane info o wgrywaniu na inne mikrokontrolery czy moduły programu.

Odłączcie piny RX, TX od arduino w trakcie wgrywania programu (albo i wszystkie piny) u mnie w 90% przypadków to działa na ten rodzaj błędu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wróciłem do tego tematu jaki opisałem parę postów wyżej. Wciskanie resetu u mnie nie pomagało. Inne porady także nic nie zmieniały. Problem z wgrywaniem programu na płytkę rozwiązałem chyba dość amatorsko ale skutecznie. Wyszedłem z założenia że wykasował się bądź uszkodził bootloader lub może część płytki odpowiedzialna za wgrywanie programu ( jak pomyliłem nazwę to wybaczcie ). Dokupiłem osobną płytkę którą wpina się do arduino. Mam teraz dwa kable USB. Jeden przesyła dane do PC i realizuje mój program i płytka działa jako joystick. Drugi kabel USB pozwala na programowanie płytki. Ta dodatkowa płytka to Arduino ISP. Dla mnie ważne jest że zadziałało. Nie muszę nic resetować. Płytka działa teraz jakby w dwie strony bez żadnych dodatkowych kombinacji. Może to komuś też pomoże.

Link do komentarza
Share on other sites

Komodor, jeśli dobrze rozumiem to w takim razie kupiłeś osobny programator i wgrywasz normalnie programy z pominięciem bootloadera. Nie wolisz spróbować wgrać bootloader i działać później normalnie? Strasznie na około działasz w tej chwili - rozumiem, że to działa, ale jednak...

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 29.05.2018 o 00:12, Kamizis napisał:

Witam, miałem ten sam problem przy Nano. Pomogła zmiana Narzędzia -> Procesor -> ATmega... (Old Bootloader).

Witam, miałem ten sam problem i błędy przy próbie wgrywania programu. Porada kolegi Kamizis pomogła. Wystarczy zmienić na Old Bootloader w Narzędzia -> Procesor -> "ATmega328P (Old Bootloader)" i wgrywanie idzie bez problemu. Używam chiński klon arduino nano z konwerterem na  CH340G.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Natrafiłem na podobny problem, z tym że zamiast na końcu wersu "resp=0xa5" otrzymywałem "resp=0x03":

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x03
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x03

Rozwiązanie okazało się bardzo proste - wystarczyło do komendy w konsoli dopisać "-b 19200" i zadziałało. Piszę jakby kogoś też tutaj przekierowało ;)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Dominikzz, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

17 godzin temu, Dominikzz napisał:

Rozwiązanie okazało się bardzo proste - wystarczyło do komendy w konsoli dopisać "-b 19200" i zadziałało. Piszę jakby kogoś też tutaj przekierowało 😉

Dziękuję za podzielenie się rozwiązaniem Twojego problemu - na pewno komuś w przyszłości pomoże. Oby więcej takich nowych użytkowników, którzy chętnie dzielą się wiedzą 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 4.10.2017 o 21:23, leshu87 napisał:

Gdzieś jednak czytałem, że niektóre ISP mają wbudowany reset.

PL2303 rowniez ma rst, tyle ze projektantom sie nie chcialo go wyprowadzic 😁

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.