Skocz do zawartości

[minisumo] Flash


Pomocna odpowiedź

ogólny render robota

Witam wszystkich, po bardzo długim czasie od publikacji jakiegokolwiek ostatniego projektu, stwierdziłem, że przynajmniej udostępnię raport z budowy mojego ostatniego robota (który niestety nie został ukończony, a teraz czeka aż zaprojektuję nowe płytki do niego). Może ktoś działa teraz nad podobnym robotem i może ktoś podpatrzy jakieś rozwiązania.

robot ze zdjętą pokrywą

Raport w załączniku, za nową płytkę będę zabierał się w przyszłym tygodniu. Jeśli ktoś chce śledzić postępy i komentować na bieżąco - będę używał CircuitMakera, projekt nazywa się Flash rev2 i udostępniony jest publicznie, więc zapraszam do śledzenia (z tym, że ruszam z projektem jak wspominałem, dopiero w poniedziałek).

płytka główna

Kilka zmian, które chcę wprowadzić:

- zmiana mikrokontrolera STM32F4 w LQFP100 na coś zdecydowanie mniejszego i tańszego - zdarzyło mi się go ubić 2 razy (w TB6612 ścieżka od PWM jest zaraz obok zasilania silników, nietrudno się domyślić co się dzieje w przypadku zwarcia tychże). Myślałem nawet o F030K6T6, jego obudowa ma raster 0.8mm, więc można zrobić PCB nawet markerem 😃

- hardware'owe zabezpieczenie przed włączeniem emiterów na dłużej niż 100us - diodki są drogie i niedostępne w sklepie "za rogiem", szczególnie w trakcie debuggingu można je łatwo stracić,
- raczej zrezygnuję z enkoderów - mają zbyt małą rozdzielczość by móc z nich sensownie skorzystać. No chyba, że zostanie mi dużo miejsca na PCB.

- koniecznie muszę przesunąć TBki (a może dam coś innego, np. VNH5050) bliżej środka płytki - teraz są na samej krawędzi, co praktycznie uniemożliwia ich wymianę (a płytka zablokowana jest w środku robota przez LEDy i fototranzystory). VNH mają chyba też większy raster niż TBki.

Aktualnie nie mam zdjęć konstrukcji, ale postaram się jeszcze dzisiaj zrobić i wrzucić tutaj do tematu 🙂 A teraz, zapraszam do komentowania i zgłaszania uwag - co więcej głów, to nie jedna.

raport.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

1. Nie wiem po co taki duży procesor. Spokojnie wystarczy stm32 w 64pinach...

2. Zastosuj kwarc SMD zamiast THT

3. Jak dobrze widzę to coś na środku nad TBkami to kompletnym nieporozumieniem jest przerzucanie góra/dół ścieżek wysokoprądowych (szerokich) i to tylko z jednym via (chyba, że wypełnisz je dobrze cyną...) zamiast przerzucać kilka ścieżek wąskich z jakimiś wolnozmiennymi sygnałami ( pewnie to nie są sygnały idące w MHz...)

Bez schematu trudno cokolwiek więcej powiedzieć.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Oczywiście - to był błąd (chociaż trochę szczęśliwy) - wykorzystałem taki sam procesor jak w F4Discovery, żeby można było bezpośrednio przenieść kod. Nie wiedziałem, że na STM wewnątrz rodziny (rodzin też) tak łatwo przenosić kod. Gdy ta płytka była robiona pisałem używając StdPeriph, teraz przerzuciłem się na HALa - mogłem od razu uczyć się tego pierwszego 😋 Teraz chcę dać coś w jak najmniejszej obudowie, najchętniej LQFP32. Zobaczymy, jak będzie wyglądała sprawa z GPIO, jeśli zacznie brakować pinów to zobaczę, czy ekspander nie ułatwi mi layoutu - lepiej pociągnąć 2 linie i2c przez płytkę, niż 8 makaronów.

2. W tej akurat płytce, kwarc SMD nijak mi nie pasował, HC49 w efekcie nie został też użyty, szło z wewnętrznego 8MHz RC.

3. Masz 100% racji. Gdy projektowałem tę płytkę, nie zdawałem sobie sprawy, że via nie jest tak dobra jak mi się wydawało, a wiele sygnałów na top wyglądało przyzwoicie. Nie oglądałem wtedy jeszcze EEVblog 😃

4. Schemat jest w PDFie, ale jest to stara rewizja. W przyszłym tygodniu zaczynam nowy projekt PCB, to będę wrzucał już na świeżo drugą rewizję 🙂

Jesteś w stanie polecić jakieś ekspandery (mogą być jednokierunkowe) GPIO, najlepiej na i2c w małych obudowach? Najbardziej pasowałaby mi dwurzędowa, nie jakieś QFNy bez nóżek 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko jaki jest sens używać mały procesor + mały expander zamiast średni procesor? O ile duża część pinów nie jest potrzebna w zupełnie innym i słabo dostępnym miejscu to nie widzę w tym sensu.

Popatrz na tme, mają np. PCA9554PW, który jest dosyć zgrabnym rozwiązaniem...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.