Skocz do zawartości

[Minisumo] BLDC


Pomocna odpowiedź

Tak. Pierwszą wydrukowałem w pionie. Tylko dłuższa krawędź dotykała stołu. Dzięki temu całość wydrukowałem za jednym razem i zatrzaski były drukowane w bardziej dogodnej pod względem wytrzymałości orientacji.

Jednak płaszczyzna klapki wyszła zakrzywiona i nie wygląda to najlepiej.

Mam już wydrukowaną klapkę w 3 częściach, powierzchnia klapki na płasko, a zatrzaski osobno w orientacji tak jak za pierwszym razem. Zostało tylko to spasować i skleić.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli będziesz projektował nowe sterowniki, to właściwie nie ma przeciwwskazań, aby użyć osobnego MCU na każdy silnik. Ale warto się wtedy zaopatrzyć w mikrokontroler, który potrafi sprzętowo generować dead-time (osobiście poszedłbym w serię dsPIC, ale obecna ARM-izacja na to krzywo patrzy) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

W tym projekcie pierwszy raz spróbowałem układu z kilkoma mikrokontrolerami. W trakcie programowania tego trochę pożałowałem. Jest to dosyć kłopotliwe z przełączaniem gniazd programowania (nie użyłem JTAGa z daisychain). Wolałbym jeden uC, podłączam pod programator i cały soft ogarniam w jednym miejscu.

Deadtime generuje większość sterowników mosfetów czy gotowych sterowników z pół-mostkami, więc nie wydaje mi się aby ta funkcja w uC była kluczowa. dsPIC w ogóle nie znam i przesiadanie się na to (umiejętności i sprzęt) dla jednego projektu jest wg mnie nieopłacalne.

Do STMów nie mogę się cały czas przekonać bo bardzo podoba mi się Atmel Studio. Różne IDE do smtów jakoś mnie zniechęcają. Może spróbuję z rodziną SAM od Atmela.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakieś okropnie drogie to to znowu nie jest - 89$. VS Community jest za free już, więc jeśli VisualGDB nie jest zabugowane, to nie jest wygórowana cena, porównując np. do Keila :x Miałeś jakieś nieprzyjemności podczas korzystania z tego?

Link do komentarza
Share on other sites

Zasugerowałem mnogość MCU tylko dlatego, że możesz napisać sobie osobno driver (i go powielić) a potem go podpiąć do reszty, jak zwykły mostek H 😉

Fakt, jeżeli idziesz totalnie w gotowce to okej. Zastanawiałem się, czy nie wolisz rozwiązania typu 6 mosfetów + bardzo proste drivery.

Mam przyjemność (albo i nie) pracować ostatnio zawodowo na SAM4C. Procki są nawet fajne, ale są też pewne niuanse, jak chociażby tylko 16-bitowe timery (tak, można je połączyć w jeden większy np. 32-,48-bitowy, ale braknie atomowego odczytu). Z drugiej strony SAM4C jest niezłym rozwiązaniem bo ma... drugi rdzeń wykonywający instrukcje z pamięci RAM i jednostkę FPU 😉

Link do komentarza
Share on other sites

w Atmel Studio lubię te wszystkie wodotryski, kolorowanie składni (w pełni konfigurowalne), uzupełnianie kodu, czyli zaczniesz pisać if to utworzy nawiasy, wcięcia itd.

Keil wydaje mi się strasznie surowy, bez tych wspomagaczy. Pozostałe IDE, które sprawdzałem bazują na Eclipse, które wydaje mi się bardzo powolne.

VisualGDB interesowałem się ostatnio pod kątem pisania aplikacji na androida w C#. Jak zapiszę się ponownie na studia to może się skusze aby to kupić.

madman07, zamierzam użyć 6 mosfetów + scalony driver ale dedykowany sterowaniu BLDC, czyli deadtimes itd. będzie miał. Ten, który mam na oku ma nawet op-ampy do pomiaru prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.