Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #4 - Sterowanie portami GPIO w praktyce


Komentator

Pomocna odpowiedź

8 godzin temu, faustin napisał:

No dobra a czy mógłbyś mi po prostu na kartce z łaski swojej narysować jak to mam podłączyć ?

Jeżeli może być w Paincie, a nie na kartce, to bym to widział tak:

schematfff.thumb.png.32821fba2b317048a3a243212e1bf2c8.png

Mam nadzieję, że połączenia są widoczne. Masę można wziąć z dowolnego pinu GND.

 

8 godzin temu, faustin napisał:

I czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć to ?

dlaczego w programie zawarte sa piny 

 

gpio.GPIO_Pin = GPIO_Pin_0|GPIO_Pin_1|GPIO_Pin_2|GPIO_Pin_3|GPIO_Pin_4|

 

GPIO_Pin_5|GPIO_Pin_6|GPIO_Pin_7|GPIO_Pin_8|GPIO_Pin_9;

 

do , których przewody nie sa podpięte tylko są podpięte do wejsc analogowych to jest A5, A4, A3 , czy nie można byłoby podpiąć wszystkie przewody do wejść cyfrowych jęsli tak to jak wyglądałby wtedy kod?

Nie rozumiem do końca tego pytania. Domyślam się, że chodzi o te różowe napisy na płytce. To, czy wejście STM32 pracuje jako cyfrowe czy analogowe (podłączone do wejścia wewnętrznego przetwornika analogowo-cyfrowego) zależy od konfiguracji programowej, nie od oznaczeń na płytce. To, że jest napisane obok wyprowadzenia „A3", to nie wyklucza tego, że ten pin (PB0 w tym przypadku - patrz rysunek wyżej) może pracować jako normalne wejście czy wyjście cyfrowe. Oczywiście, może pełnić jakąś szczególną rolę (na przykład wejście ADC), jeżeli zostanie skonfigurowane w takim trybie. W tym kursie lepiej skupić się tylko na niebieskich złączach i napisach.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@piotr96 dzieki Ci WIELKIE , dzis dopiero miałam czas sobie usiąść i sprawdzić i rzeczywiscie działa , kod miałam taki sam jak ten co wyzej napisalam, wiec to był gdzies błąd w połaczeniu skoro nie działalo i wiem juz gdzie był bład ja po prostu myliłam nazwy wejsc z niebieskimi napisami i myslałam ,że pin_7 to po prostu to D7 na płytce i teraz zastanawima się jaki kod i czy wgl można by byo takie coś napisać własnie z wykorzystaniem analogowych wejsc czyli z tym D?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, dlaczego nazywasz D7 wejściem analogowym. Chyb nie do końca się rozumiemy. Tak w skrócie, podsumowując:

  • Na płytce są złącza CN7 i CN10 opisane niebieskim kolorem – tutaj są wyprowadzone głównie piny „ogólnego przeznaczenie" (poza specyficznymi wyprowadzeniami jak na przykład zasilanie), oznaczone PXn, gdzie X to litera określająca port, a n liczba oznaczająca numer pinu w porcie. Te oznaczenia są zgodne z opisem nóżek w dokumentacji mikrokontrolera i używane w bibliotekach programistycznych producenta (na których opierają się kursy)
  • Przeznaczenie pinu zależy od konfiguracji, dostępne możliwości są również opisane w dokumentacji
  • Różowe opisy dotyczą złącz CN5-9, są one zgodne z jakimś arduinowym standardem, tak, żeby można było bezproblemowo podłączać jakieś płytki z tej rodziny. Na pewno te wyprowadzenia są tak pomyślane, żeby łączyły się z pinami mikrokontrolera, które umożliwiają pracę w odpowiedniej konfiguracji (na przykład te oznaczone literą A są połączone z tymi pinami STM32, które umożliwiają pracę jako analogowe wejścia – umożliwiają, czyli możliwe jest też inne wykorzystania, „cyfrowe"). Przykład z internetu dodatkowej płytki:
    image.thumb.png.ca2f569a53d3c5ed287aa715a9600d55.png
    Nigdy się nie interesowałem ich użyciem, prawdopodobnie są jakieś biblioteki, ułatwiające ich użycie i konfigurację zgodnie z różowym opisem. I wtedy pewnie można stosować te różowe nazwy (ale pewien nie jestem).
    Z elektrycznego i funkcjonalnego punktu widzenia można te wyprowadzenia używać tak, jak pozostałych („niebieskich") złącz, są one połączone z pokazanymi na rysunku pinami niebieskich złącz. Na przykład wspomniany D7 (różowy - jest to pin numer 8 w złączu CN9), jest połączony z pinem PA8 mikrokontrolera, tak samo jak wyprowadzenie numer 23 ze złącza CN10. Czyli czy kabelkami połączysz coś do CN9.8 czy CN10.23 (tak w skrócie oznaczając), to efekt jest ten sam.
Edytowano przez piotr96
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.