Skocz do zawartości

Od czego zaczć łączność bezprzewodową ?


Apsor

Pomocna odpowiedź

Witam,
znam "podstawy podstaw" programowania uC ATMEGA ( wyjscie/wejscie/adc/pwm/i2c/lcd itp ). Chciałbym zacząć przygodę z łącznością bezprzewodową. Od czego najłatwiej zacząć ? Blurtooth / radiowy ? Jaki moduł kupić ? mam na oku:

http://botland.com.pl/moduly-bluetooth/2570-modul-bluetooth-hc-06.html

http://botland.com.pl/moduly-radiowe/3191-modul-radiowy-nadajnik-fs100a-odbiornik-433-mhz.html

Czy jest jakieś gotowe oprogramowanie na androida żeby wysłać polecenia bloetooth ? Czy dzięki w/w modułowi będzie się można komunikować w dwie strony ? Jest jeszcze takie coś :

http://botland.com.pl/moduly-radiowe/1733-modul-radiowy-4-kanaly-315-mhz-pilot.html

ale to wydaje mi isę banalne.

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie:

- FS100A omijaj SZEROKIM łukiem.

- HC-06 to moduł szeregowy Bluetooth, jest mnóstwo aplikacji na Androida które z min działają, wyszukaj "Bluetooth terminal".

- Botland ma dużą marżę, jak Ci się nie spieszy lepiej kupować prosto w Chinach.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mam żadnych "wymagań", nie będę tego ( na początku ) używał w żadnych ""większych" projektach, chce się nauczyć programować tego typu rzeczy, dlaczego fs100a omijać ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zamówię na botlandzie, zamawiałem tam już i wszystko bez problemu szybko przyszło. Chyba zamówię bluetooth i jakiś radiowy, jakie z w/w sklepu są dobre "na początek"(chodzi mi o to żeby załapać jak to się programuje) ? Jak zamówię nadajnik i odbiornik radiowy to jaki uC AVR będzie się nadawał do wysyłania sygnału ? ( np. 4 przyciski lub joystick ).

Link do komentarza
Share on other sites

Ok : ) Jeszcze jedno pytanie, przesyłanie radiowe działa tak że zmianę na nadajniku widać na odbiorniku ( jezeli na nadajniku jest 0, to na odbiorniku tez ). Czyli mam taki jakby jeden wirtualny przewód, i pytanko brzmi, jak sensownie tym sterować mając jeden element który nadaje, i jeden który odbiera ? Skąd nadajnik ma wiedzieć że odbiornik może odebrać, a nie jest zajęty czymś innym(np. przerwaniem) ? Jak to z sobą zsynchronizować ?

Link do komentarza
Share on other sites

"Jeszcze jedno pytanie, przesyłanie radiowe działa tak że zmianę na nadajniku widać na odbiorniku ( jezeli na nadajniku jest 0, to na odbiorniku tez ). Czyli mam taki jakby jeden wirtualny przewód..."

Tak działają tylko najbardziej prymitywne tory radiowe, gdzie nadajnik ma jeden tranzystor a odbiornik trzy, całość kosztuje 5zł w drogim sklepie i do niczego się nie nadaje. W module BT masz całkiem spory procesor, który współpracuje z naprawdę skomplikowanym transceiverem radiowym. Bardzo wydumane sposoby modulacji fali nośnej plus algorytmy wyboru kanału, sterowania częstotliwością, mocą i kierunkiem transmisji oraz wcale nietrywialne metody kodowania danych, grupowania ich w ramki, opatrywania kodami kontrolnymi i korekcyjnymi dopełniają obrazu. W rezultacie dostajesz moduł, który transmituje dane w dwie strony praktycznie jednocześnie, w miarę szybko, prawie bez opóźnień i właściwie bez błędów. Jest tam zaszyta ogromna wiedza abyś Ty mógł prosty sposób korzystać z dwóch drutów interfejsu UART wystających z każdego końca łącza radiowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Mógłbyś podać jaki masz na myśli konkretnie moduł aby można było wykorzystać w całości UART a nie jeden tor ? ( masz na myśli 2x takie cos : http://botland.com.pl/moduly-radiowe/837-modul-radiowy-rfm73-d-transceiver-tht.html ? ) I dodatkowo ciekawi mnie jaka jest różnica między tymi modułami :

tym: http://allegro.pl/modul-nadajnik-odbiornik-433mhz-rf-arm-avr-arduino-i5603552106.html

a tym: http://botland.com.pl/moduly-radiowe/3191-modul-radiowy-nadajnik-fs100a-odbiornik-433-mhz.html

i tym: http://allegro.pl/modul-bluetooth-slave-hc06-hc-06-arduino-avr-arm-i5624639929.html

a tym: http://botland.com.pl/moduly-bluetooth/2570-modul-bluetooth-hc-06.html

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Moduły BT zwykle podłączasz przez UART.

Komplety nad/odb 433MHz takie jak pokazałeś nie zadziałają ani przez UART ani w dwie strony. To jest właśnie przykład taniochy do zrobienia prostego linku w jedną stronę. W zależności od tego jak bardzo uproszczono konstrukcję nadajnika i odbiornika musisz albo informacje kodować lepiej lub słabiej (np. Manchester albo inny kod bifazowy, może jakaś odmiana kodowania długością impulsu, może nawet CW itp). To działa trochę jak wymiana wiedzy na pieniądze: jeżeli trochę już wiesz o transmisjach radiowych i działaniu układów nadawczo-odbiorczych, to możesz sklecić działające łącze na bardzo tanich elementach. Napiszesz do tego trochę kodu i coś tam będzie się przesyłać. Jeśli nic nie wiesz, musisz kupować gotowe, droższe ale robiące wszystko za Ciebie moduły.

Moim zdaniem obie propozycje zestawów na 433MHz są identyczne. To samo z podlinkowanymi modułami BT - czy to jakiś test pt. "Znajdź 3 różnice w obrazkach"?

W temacie modułu RFM73 - sprawa moim zdaniem Cię przerasta chyba, że skorzystasz z gotowca typu biblioteka do Arduino (jeśli istnieje) plus schemat połączeń. To mający duże możliwości, dopracowany moduł. Nie ma nic wspólnego z UARTem, ale dzięki możliwości programowania mnóstwa parametrów procesor może sobie bardzo wygodnie skonfigurować łączność radiową z kilkoma bliźniaczymi węzłami pracującymi we wspólnej sieci radiowej. Moja propozycja jest taka: przejrzyj dokumentację do tego układu

http://botland.com.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=211

i sprawdź na której stronie przestaniesz rozumieć o co chodzi. Jeśli dobrniesz do końca, gratulacje, możesz tego samodzielnie używać - w sumie nie jest to przecież rocket science. Jeśli zaczniesz mieć problemy w okolicach "General Description" lub "State Control", możesz zacząć szukać gotowca. Na stronie Botlandu są linki do działających rozwiązań. W tej opcji jesteś skazany na to co zrobili inni, może Ci wystarczy.

Co to właściwie znaczy "przygoda z łącznością bezprzewodową"? Czym innym jest zrobienie linku od czujnika temperatury na balkonie do stacji pogodowej w pokoju, czym innym zdalne sterowanie modeli, czym innym postawienie sieci WiFi, czym innym wysyłanie danych przez GPRS czy UMTS a jeszcze czym innym połączenie prostego urządzenia ze smartfonem. Co wybierasz?

A może spróbuj zbudować proste radio FM lub odbiornik nasłuchowy na 3.5MHz? To daje naprawdę dużo doświadczenia i frajdy a przy okazji zaczynasz "czuć" co w radiowej trawie piszczy. Zaczynasz poznawać i odróżniać sposoby modulacji, dowiadujesz się jak to działa, jaki wyglądają podstawowe układy odbiorników, jak policzyć typową antenę i jakie parametry toru są ważne dla prawidłowego odbioru tej czy innej modulacji. Mając takie podstawy moduły łączności cyfrowej przestają być czarną magią 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.