Skocz do zawartości

Robot do pielęgnacji kwiata - od czego zacząć?


ElektronicznySt

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

Planuję budowę swojego pierwszego robota, który będzie miał za zadanie opiekować się moim kwiatem w doniczce. Wstępnie wymyśliłem to sobie w ten sposób, żeby kontrolował on wilgotność gleby w doniczce i w przypadku jej spadku poniżej określonej wartości, załączał pomkę wodną, która pdawała by wodę/ płyn odżywczy do doniczki. Po przepompowaniu określonej ilości wody odłączałby pompkę. druga jego funkcja byłaby taka, że w przypadku zmroku załączał by lampkę oświetlającą roślinę.

Z uwagi na to, że Waszę doświadczenie w budowie ciekawych systemów jest nieporównywalnie większe od mojego, zwracam się z prośbą o wszelkie sugestie związane z ww. pomysłem.

Poszukiwałem już małych pompek do wody, nie znalazłem jakichś bardzo mini, najmniejsze jakie znalazłem potrzebują napięcia 12V. Podoba mi się np taka http://allegro.pl/pompa-pompka-do-wody-cieczy-240l-h-12v-arduino-463-i5594244663.html, choć w stosunku do projektu jej wydajność jest chyba zbyt wysoka. Z jednej strony mi to pasuję, bo mam wolny zasilacz na 12V. Z drugiej strony zastanawiam się nad pozostałymi elementami układanki, takimi jak czujnik wilgotności gleby, fotokomórka, jakiś sterownik itp., no i najważniejszą sprawą - jak to wszystko zcalić. Jeśli chodzi o programowanie to mam niewielkie doświadczenie w Java, ale w tym projekcie to mi się to raczej do niczego nie przyda :/

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, takie rzeczy ludzie robią od dawna. Gdybyś zapytał wyszukiwarkę o systemy automatycznego nawadniania (automatic/small/flower irrigation/watering systems) to sam byś wiedział. Jest tego pełno. Nawet do zrobienia samemu:

http://www.instructables.com/id/Arduino-Automatic-Watering-System-For-Plants/

http://www.instructables.com/id/Automatic-Plant-Watering-and-Soil-Moisture-Sensing/

Na aukcji gotowy sterownik czasowy z zaworem możesz kupić <100zł:

http://allegro.pl/sterownik-nawadniania-gardena-classic-okazja-i5888831507.html

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To opisz go. Ciekaw jestem jakie czujniki wybierzesz, czy będziesz robił jakieś oświetlenie i w jaki sposób rozwiążesz sprawę nawadniania.

Najprostszy detektor wilgotności gleby to dwa druty (lub ścieżki na płytce) i pomiar rezystancji bo ta bardzo zależy od wilgotności. Sprowadza się do pomiaru prądu przy w miarę stałym napięciu. Tak działa większość prostych czujników, choć elektroliza powoduje pasywację elektrod i pogorszenie działania. Najlepiej włączać napięcie pomiarowe tylko na chwilę, np. co kilka godzin. No i problem wyskalowania: kiedy już czas na podlewanie, bo wynik zależy od odległości między drutami, ich materiału, długości a także rodzaju gleby i tego czym podlewamy. A na dodatek każda roślinka pewnie lubi inaczej.

Ostatnio znalazłem specjalne diody służące do oświetlania roślin - tzw. plants growth LED. Okazuje się, że na roślinki - jeżeli w ogóle musisz je doświetlać - nie warto świecić na biało, bo one wykorzystują tylko niewielkie części widma. Zarówno w świetle fluorescencyjnym (świetlówki) jak i żarówkowym duża część energii idzie z tego powodu na starty. Dlatego lampy dedykowane dla roślin składają się z diodek czerwonych i niebieskich w odpowiednim stosunku:

http://www.instructables.com/howto/grow+light/

http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=113461

Z badań wzrostu wychodzi, że to naprawdę działa 🙂

Nie potrzebujesz pompy jeśli zbiornik umieścisz wyżej niż doniczki. Wtedy wystarczy zawór sterowany elektromagnetycznie, choć to w sumie żadna różnica. Nie wiem, czy jest tańszy niż prosta pompka.

Wybrałeś sterownik? Kupujesz gotowy czy będziesz programował Arduino lub coś podobnego?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

nie mam dokładnego planu rozpisanego jeszcze, ale Twoje sugestie są bardzo cenne, bo o takim typie oświetlenia to ja nawet nie wiedziałem. Planowałem wykorzystać diody, które mi zostały z budowy modelu pasa startowego, który robiłem 2lata temu. świetna jest też ta Twoja sugestia dotycząca mierzenia wilgotności gleby. Co do oświetlenia to planowałem wykorzystać ten układ, który pojawia się w artykułach o robocie światłolubnym, czyli dwa proste czujniki (fototranzystory) oraz sterownik silników prądu stałego. Tylko żeby działał jakby odwrotnie tzn. gdy czujniki wykrywają świato robot nic by nie robił, a gdy światło przestanie docierać w odpowiedniej dawce, robot załączałby oświetlenie.P.s. Wczoraj zerwałem z dziewczyną i mam doła, a w dodatku w restauracji ktoś mi prawdopodobnie dosypał 3CMC do coca-coli, więc pewnie narazie nic mądrgo nie wymyślę 🙁

p.s. a na moim miejscu jaki konkretnie sterownik byś wybrał?

p.s. 2 - widziałem też do kupienia laser o takiej mocy, że wypala dziurę w drewnie. Może więc odpuścić oświetlenie i skupić się na dwóch pomiarach wilgotności tzn gleby i samej rośliny. sucha gleba - załącza się pomka i podlewanie. sucha roślina, czyli martwa, robot załącza laser i ją podpala. Trochę niebezpieczne, bo ustawienie lasera musiałoby być bardzo precyzyjne, a sama doniczka odseparowana od innych łatwopalnych materiałów w jej pobliżu.

Co o tym myślisz??

Link do komentarza
Share on other sites

marku1707 nie gniewaj się za ten laser! Otrząsnąłem się już trochę po futrze i podszedłem poważnie do tematu.

Zamówiłem klon UNO R3 oraz czujnik wilgotności gleby, małą pomkę na 5V, oraz czujnik kropli deszczu który mam zamiar dać pod doniczkę - sygnał od niego będzie zatrzymywał pompkę i tym samym zakańczał podlewanie. muszę to teraz wszystko odpowienio zaprogramować, a biorąc pod uwagę, że jestem na lekcji nr 2 w kursie Arduido to przede mną daleka droga ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem skąd Ci przyszło do głowy obrażanie. Czasem nie mam czasu tu bywać i tyle.

Jeżeli woda kwiatkowi nie pomoże, laser mu już nie zaszkodzi.. - to żart.

Wydaje mi się, że podlewanie powinno następować po prostu przez włączanie na pewien określony czas pompki. Sprawdzisz eksperymentalnie jak długo trzeba ją napędzać by np. wlała pół szklanki wody i tyle ustawisz w kontrolerze. Potem odczekanie np. godziny by ustabilizowały się odczyty wilgotności i znowu pomiar np. co godzinę aż zacznie być znowu sucho. To byłby wyzwalacz kolejnego cyklu nawadniania a dawka wody powinna być raczej niewielka i zawsze taka sama. Przelewanie tak żeby czujnik deszczu wykrywał potop pod doniczką jest dobre dla ryżu i chyba raczej niepraktyczne w domowych warunkach. Zostaw sobie ten czujnik na budowę stacji pogodowej.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Super, że się nie obraziłeś 🙂 Właśnie taki mam zamysł (po wieczornym obejrzeniu kilku filmików z arduino na yt) jak napisałeś z czasowym załączaniem wody. Natomiast ten czujnik deszczu chciałem teraz dać tylko jako taki wentyl bezpieczeństwa świadczący o inteligencji systemu 😋 bo tam do doniczki pompka będzie podawała wodę przez wężyk, i teraz załóżmy (co się pewnie nigdy nie zdarzy), wężyk podczas podawania wody wyleci z doniczki i woda zacznie się wylewać w jej okolicach, to ten dodatkowy czujnik to wychwyci poda sygnał, a arduino wyłączy pomkę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Też prawda 🙂 kit arduino, który zakupiłem powinien jakoś przyjść do wtorku. Gorzej z czujkami i pompką, bo zamawiałem z Chin, więc poczekam pewnie około 2-3 tyg., więc muszę potrenować do tego czasu swoją cierpliwość i pobawić się kitem z wyświetlaczem, który też chciałbym użyć w tym projekcie np. do wyświetlania aktualnej wilgotności gleby.

Link do komentarza
Share on other sites

Czekam na pomkę z Chin w dalszym ciągu, ale czujnik wilgotności już mam, więc ruszyłem z testami i ogólnie z projektem;)

f28dc23894f1.jpg

70397c0fcc35.jpg

44839ee2cea4.jpg

a4df961a9e01.jpg

P.S. Dostałem też ostrzeżenie, bo któryś z modów nie zna się na żartach... tragedia :/

Coraz bardziej się wkręcam, zamówiłem też ethernet, bo kombinuję, żeby móc oglądać na stronie wykresy z czujników i dostawać maile, gdy na którymś z czujników wystąpi odczyt poniżej/ powyżej normy 😉

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zatrzymaj proszę dla siebie swoje opinie o moim poczuciu humoru.

Link do komentarza
Share on other sites

Kobiety lubią pikantne żarty, więc jeśli już to ten mój post zadziałał by na plus dla tego forum w ujęciu marketingowym 😳

Jak myślicie w którym kierunku lepiej pójść:

a) dane z sensorów przez ethernet wyświetlane na jakiejś stronce - tu bym podołał;

b) dane na większym stacjonarnym wyświetlaczu - prezentowane w formie wykresów. Tu bym musiał prosić forumowiczów o pomoc. No i arduino ma problem w sensie ograniczeń graficznych jeśli chodzi o coś dynamicznego i ładnego, więc pewnie wyświetlacz klasy FT800 ?? Jak uważacie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.