Skocz do zawartości

[Światłolub] Prosty światłolub


Pomocna odpowiedź

Witam,
niedawno zacząłem interesować się robotyką i bardzo mi się to spodobało. Kilka dni temu zbudowałem mojego pierwszego robota – prostego światłoluba na układzie L293D. Uważam, że każdy początkujący powinien takiego skonstruować. Podczas budowania korzystałem z artykułu „Jak zrobić robota? Od żółtodzioba do pierwszego światłoluba” na tej stronie oraz filmu „ZRÓB TO SAM? - DIY Robot Światłolub” na YouTube.

Podstawa:

Jako podstawy użyłem sklejki o wymiarach 13 cm na 6 cm.

Elektronika:

Cały mechanizm mojego światłoluba opiera się na układzie L293D, który steruje silnikami przez fototranzystory. Schemat połączeń znajduje się tutaj: http://elektrotv.eu/projekty/swiatlolub.png. Ja dodatkowo zamontowałem dip switch przy zasilaniu. Należy pamiętać, że silniki muszą się krzyżować (tzn. kiedy np. czujnik1 mam po prawej stronie, to silnik1 mam po lewej). Układ L293D jest zasilany czterema bateriami AA, czyli ok. 6V.

Silniki i koła:

Koło przednie to kółko do mebli, które zakupiłem w LeroyMerlin. Natomiast zestaw silnik z przekładnią + koło modelarskie nabyłem na allegro w Telmalu za 12,50 zł (12,50 zł x 2 = 25 zł ). Silniki oraz koło przymocowałem do sklejki za pomocą blaszek i śrubek (zdj. Widok z dołu).

Waga i wymiary:

Wymiary mojego robota to 7cm x 12cm x 17 cm (nie licząc kabli), a jego waga wynosi ok. 350 g.

Materiały i koszty:

Koszt budowy tej konstrukcji to mniej niż 50 zł. Najwięcej kosztują:

- silniki i koła (ok. 30 zł)

- baterie i koszyk (ok. 6 zł)

- układ L293D (ok. 5 zł).

Zdjęcia:

DSC08097.thumb.JPG.5dba21f3f07661fdf3af69e2074dfce8.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
kilka dni temu dokonałem pewnej zmiany w moim światłolubie. Otóż zmieniłem przednie koło na mniejsze. Zdjęcia zamieściłem poniżej. Robot jeździ teraz płynniej.

Jestem początkującym i wszelkie komentarze oraz opinie na temat mojego robota są mile widziane. 🙂

karol2003

Link do komentarza
Share on other sites

karol2003, super, że działasz dalej 🙂 Może teraz warto zająć się uporządkowaniem góry? Tak, aby elektronika była ładnie ułożona lub nawet zabudowana?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
zastosowałem się do Pańskiego komentarza i zająłem się estetyką. Przewody skróciłem i przy zasilaniu oraz silnikach zastosowałem goldpiny żeńskie. Efekty mojej pracy przedstawiłem na zdjęciach poniżej. Gdyby zauważył Pan jakieś usterki to proszę o odpowiedź. W przyszłości chciałbym jeszcze na drukarce 3D wydrukować do mojego światłoluba coś w rodzaju karoserii.

Pozdrawiam,
karol2003

DSC08118.thumb.JPG.8d7899b5e0bac133ec362986b00cd915.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.