KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak zacząć budować roboty? Sprawdzony poradnik

Budowa robota, to trudne zadanie. Jeśli nie chcesz popełnić błędów innych początkujących zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Dowiesz się:

  • jak zacząć,
  • skąd czerpać niezbędną wiedzę,
  • oraz gdzie szukać pomocy.

Na zakończenie, kierując się szczegółowymi i darmowymi poradnikami będziesz mógł zbudować prawdziwego robota. Do dzieła!

Jak zacząć?

Budowa robotów wymaga wiedzy z zakresu elektroniki, mechaniki oraz programowania. Na początku możesz czuć się zagubiony, jednak z pomocą naszych poradników łatwo odnajdziesz się w tym nowym świecie. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z elektroniką zacznij od kursu elektroniki, a później zajmij się kursem ARDUINO.

Przykład najprostszego robota?
Mały pojazd, który porusza się w stronę najsilniejszego światła. W najprostszej formie porównuje, z której strony jest jaśniej (lewej czy prawej) i zmierza w danym kierunku. Brzmi skomplikowanie? Nic podobnego! To światłolub - pierwszy projekt większości robotyków.

Prosty światłolub

Prosty światłolub

Powyższe zdjęcie przedstawia robota stworzonego na podstawie szczegółowego poradnika. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zbuduj takiego robota!

FORBOT poleca: http://tme.eu

FORBOT poleca: http://tme.eu

Skąd czerpać wiedzę?

Praktycznie wszystkie informację jakie są Ci potrzebne znajdziesz w naszych kursach i na forum. Od podstaw elektroniki, przez programowanie do kompletnych kursów budowy. Wszystko w jednym miejscu i za darmo!

Jeśli dopiero zaczynasz będziesz miał przed sobą trochę nauki. Warto motywować się podglądając roboty innych użytkowników. W tej chwili czytelnicy opisali ponad 350 własnoręcznie zbudowanych robotów. Przykładowe konstrukcje:

Książki! Swoją wiedzę warto uzupełnić odpowiednimi tytułami. Ciężko zaproponować jedną słuszną pozycję. Dlatego najciekawsze zebrałem na osobnej podstronie.

Darmowe kursy! Większość zagadnień niezbędnych do budowy robotów opisaliśmy w kursach, które są dostępne dla wszystkich czytelników Forbota. Sprawdź więcej informacji na ich temat »

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli po przeczytaniu artykułów oraz użyciu wyszukiwarki nie rozwiązałeś całkowicie problemu zadaj pytanie na forum. Pamiętaj jednak, aby dokładnie opisać to, co robiłeś oraz jakie kłopoty napotkałeś na swojej drodze.

Zbuduj pierwszego robota

Gdy zdobędziesz odpowiednią wiedzę będziesz mógł zbudować pierwszego robota. W chwili obecnej możesz skorzystać z 3 kompletnych poradników budowy robota. Od prostego światłoluba, przez linefollowera, do prawdziwego wojownika - minisumo.

Co dalej?

Gdy będziesz miał za sobą pierwszego, działającego robota Twoja głowa pełna będzie pomysłów na kolejne konstrukcje. Zdecydowanie dużym ułatwieniem będzie, jeśli zaczniesz programować. Najłatwiej zaczniesz od kursu Arduino, jeśli oczekujesz większej wydajności sprawdź STM32F4.

P.S. Gdy zbudujesz pierwszego robota pochwal się nim na forum!