KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Premiera: Raspberry Pi Debug Probe

Premiera: Raspberry Pi Debug Probe

Kolejna nowość dla wszystkich fanów produktów fundacji Raspberry Pi już dostępna! Tym razem do malinowej rodziny dołącza narzędzie, które ułatwi pracę z Raspberry Pi Pico.

Inżynierowie z Cambridge przygotowali niewielką sondę do debugowanie mikrokontrolera RP2040, która może też być konwerterem UART<>USB.

To nie jest debugger do Raspberry Pi 4

Raspberry Pi Debug Probe to sonda przeznaczona głównie do debugowania Raspberry Pi Pico, czyli płytki z mikrokontrolerem RP2040. Ze względu na często nieporozumienia warto wyraźnie podkreślić, że chodzi tutaj o RPi Pico, które nie ma nic wspólnego z komputerem jednopłytkowym. Pico to płytka, której bliżej do Arduino UNO, niż do flagowego produktu Raspberry Pi. Więcej informacji na temat samego Raspberry Pi Pico znaleźć można w poniższym wpisie:

Raspberry Pi Pico
Raspberry Pi Pico

Raspberry Pi Pico właśnie dołączyło do rodziny malinowych płytek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie RP2040, czyli mikrokontroler... Czytaj dalej »

Problemy z dostępnością wafli krzemowych sprawiły, że w ostatnich latach dostępność komputerów z logiem malinki jest mocno ograniczona. Fundacja działa jednak cały czas intensywnie nad rozwojem ekosystemu z własnym mikrokontrolerem. Najpierw do sprzedaży trafiła podstawowa wersja płytki Raspberry Pi Pico, następnie premierę miało Raspberry Pi Pico W (wersja z modułem do komunikacji bezprzewodowej), a teraz do sprzedaży trafił kolejny element tego ekosystemu.

Raspberry Pi Debug Probe – czym jest?

Celem inżynierów fundacji Raspberry Pi było stworzenie niezależnego i taniego debuggera, czyli narzędzia, dzięki któremu możliwe jest „zajrzenie” do wnętrza mikrokontrolera. Możliwość ta znacznie ułatwia lepsze rozumienie tego jak działa program, a to przydaje się m.in. przy naprawianiu błędów.

Otwarta obudowa z Raspberry Pi Picoprobe

Otwarta obudowa z Raspberry Pi Picoprobe

Nowy debugger od Raspberry Pi pozwala połączyć się z mikrokontrolerem za pomocą standardowego interfejsu ARM SWD (ang. Serial Wire Debug), który oparty jest na CMSIS-DAP (ang. Debug Access Port). Płytka może pełnić też rolę interfejsu UART<>USB, co również jest często wykorzystywane podczas analizowania działania programów wgranych na mikrokontroler.

W praktyce Raspberry Pi Debug Probe to niewielka płytka z mikrokontrolerem RP2040, całość jest zamknięta w dedykowanej obudowie z logo malinki. W zestawie znajduje się też komplet przewodów (USB do komputera oraz przewody do łączenia z docelowym układem).

Raspberry Pi Debug Probe – jak działa?

Tak naprawdę Raspberry Pi Debug Probe bazuje na Raspberry Pi Pico, na którym uruchomione jest znane od pewnego czasu oprogramowanie Raspberry Pi Picoprobe. Do tej pory wszyscy elektronicy mogli korzystać z tego narzędzia łącząc ze sobą po prostu dwie płytki Pico – jedna pełniła rolę debuggera, a druga była tą właściwą, na której program był analizowany.

Jednym z elementów Raspberry Pi Debug Probe jest dedykowana obudowa z logiem malinki

Jednym z elementów Raspberry Pi Debug Probe jest dedykowana obudowa z logiem malinki

Od teraz można zaopatrzyć się w małe, gotowe dedykowane narzędzie w zamkniętej obudowie. Ciężko mówić więc tutaj o wielkiej rewolucji, jednak gadżet ten na pewno przypadnie do gustu wielu osobom. Podczas pracy z Raspberry Pi Debug Probe nie trzeba dorabiać własnych przewodów, więc produkt ten na pewno znajdzie wielu zwolenników np. w szkołach i na uczelniach.

Raspberry Pi Debug Probe – gdzie kupić?

Komplety z RPi Debug Probe powinny być już dostępne u wszystkich oficjalnych partnerów fundacji. W momencie premiery zestawy można było już zamówić w Botlandzie za 52,90 zł. Aktualną cenę oraz dostępność można sprawdzić bezpośrednio na stronie sklepu: Raspberry Pi Debug Probe.

Jeśli nigdy nie korzystaliście z debuggera to zapoznajcie się z przykładowym odcinkiem naszego kursu STM32L4 – zobaczycie dzięki temu, jak takie narzędzie pozwala zajrzeć do wnętrza mikrokontrolera:

Praca z debuggerem na STM32L4
Praca z debuggerem na STM32L4

Komunikacja z mikrokontrolerem przez UART ma wiele praktycznych zastosowań. Dlatego już teraz omówimy najprostsze podejście do obsługi takiej... Czytaj dalej »

pico, premiera, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...