Skocz do zawartości

Chwytak MKII serwo SG90 9G


Anakin

Pomocna odpowiedź

Skoro jest problem z normalną odpowiedzią i pytanie okazało się zbyt trudne to je zmienię.

Czy do manipulatora C6 z Sainsmart link

wskazanym jest użyć chwytaka MKII czy jest on zbyt duży? Jeżeli jest zbyt duży to co polecacie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Albo może inaczej: skoro masz jakieś ramię z określoną mechaniką i zwymiarowaną strukturą kinematyczną oraz znasz serwa w nim użyte to z łatwością możesz określić jego maksymalny udźwig w najgorszej pozycji licząc dla miejsca mocowania chwytaka, ale bez niego. No to teraz dołóż chwytak (jego masę plus jego serwo plus ew. kabelki) i sprawdź, czy to co zostanie (jeśli w ogóle coś) z udźwigu Ci wystarcza. Nie rozumiem dlaczego my mamy oceniać czy wynikowa liczba będzie dla Ciebie poprawna.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem, że jest to forum praktyków nie filozofów. Niestety szczerze się zawiodłem.

Kończę tutaj ten temat, bo jeszcze dostanę bana.

Link do komentarza
Share on other sites

Ojej, liczyłeś na gotową odpowiedź, którą nota bene mógłbyś bezkarnie kontestować z wielu powodów - wystarczyłoby żeby nie spodobał się np. nick autora a tu trzeba (i wystarczy) coś samemu policzyć, co za pech.

Jak rozumiem "filozof" to osoba która myśli i szuka rozwiązań za Ciebie, a "praktyk" to ktoś kto za Ciebie policzy projekt? Niezłe 🙂 Nie wiem czy za taką postawę ban się należy - raczej nie z urzędu, ale kompromitację na starcie zaliczyłeś z pewnością.

Link do komentarza
Share on other sites

Proszę nie spamować.

Gdybyś cokolwiek wiedział w temacie, to widziałbyś brak wielu zmiennych (nawet rozstawu otworów montażowych producent chwytaka nie podaje).

Pytanie było skierowane do osób które mają taki manipulator i robiły podobne rzeczy, a nie są tu tylko po to żeby pisać puste słowa.

Pytanie jest proste dla osoby myślącej, a nie wylewającej nic nie znaczący potok słów (pejoratywne określenie filozof). Praktyk to ktoś kto robił i da krótką odpowiedź tak/nie i tyle.

Niestety do sprzętów DIY brakuje porządnej dokumentacji, a z uwagi na to, że dopiero czekam na przesyłkę nie mogę wielu rzeczy sprawdzić. Więc skoro tego nie robiłeś to nie wiesz i nie wiem po co się wypowiadasz.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

To, że komuś w jednym projekcie zadziałało wcale nie znaczy, że zadziała w zupełnie innym. Nie napisałeś co próbujesz robić, nie mamy żadnej informacji na podstawie której moglibyśmy choćby oszacować jakie tam będą występować obciążenia i siły i w jakich kierunkach. Oczekujesz od nas, że przeczytamy ci w myślach cel twojego projektu i na podstawie tego damy ci odpowiedź.

Ale takie podejście nie ma sensu i tylko marnuje czas wszystkim zainteresowanym. Ani my nie rozwiązujemy ciekawego problemu, ani ty nie dostajesz rozwiązania. Naprawdę tak ciężko napisać te parę słów o tym do czego to ma służyć?

Jak bym był złośliwy, to po prostu napisałbym, że tak, wszystko możesz tak połączyć i będzie super działało. Bo będzie. Kwestia definicji słowa "działać". Ale skoro nam nie napisałeś co to ma robić, to możemy sobie przyjąć cokolwiek, prawda?

Na przykład domyślam się, że chciałbyś, żeby to ramie tym chwytakiem coś podnosiło. Ale co? Jakie ciężkie? Z jakim chwytem, pod jakim kątem? My pomyślimy o piłeczce pingpongowej i powiemy, że będzie działać, a ty potem będziesz mieć pretensje, że cię okłamaliśmy, bo ty chciałeś tym wino z butelki nalewać...

Link do komentarza
Share on other sites

Dla uproszczenia skonkretyzuję pytanie jak tylko się da.

Chwytak waży około 130 [g] (dla uproszczenia można przyjąć równy rozkład masy na długości

130 mm) + masa serwa sterującego chwytakiem około 20 g, mam nadzieję nim podnieść przedmiot o wadze 50 [g] (w co wątpię, a w tej chwili niema to dla mnie znaczenia ponieważ bardziej chce się skupić na ruchach "na pusto").

Ostatni i przedostatni stopień swobody tego manipulatora napędzany jest serwami SG90 9G.

Pytanie brzmi czy to serwo jest wystarczające wytrzymałe mechanicznie, żeby móc zamontować do niego taki chwytak ? Moment tego serwa powinien być wystarczający, żeby nim poruszać.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od tego jak je zamontujesz. Jeśli planujesz po prostu przyczepić ten chwytak w osi serwa, tak, że cały ciężar będzie pracował pod kątem prostym do tej osi, bez żadnych innych podpór, to nie wróżę takiemu układowi zbyt świetlanej przyszłości. SG90 nawet nie ma łożyska ślizgowego -- cały ciężar oprze się na ostatnim trybie przekładni i na oście potencjometru. Natomiast jeśli chwytak ma zwisać pionowo tak, że siła będzie działać wzdłuż osi, to nie widzę problemu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Więc masz te same obawy co ja.

Jak przyjedzie manipulator to zobaczę czy da się zmienić serwo na większe bez większych problemów. Jeżeli nie to będę musiał poszukać czegoś innego.

Dziękuję za opinię.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.