Skocz do zawartości

Problem z przetwornicą mt3608 - złe paramerty?


nigraS

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chcę podłączyć listwę led 12v 5cm (3 diody) biały zimny do akumulatorka 3.7v

Do akumulatorka podłączyłem moduł ładowania, moduł ładowania do przetwornicy i przetwornicę do listwy led.

Link do komentarza
Share on other sites

Dopóki będziesz pisał tak ogólnie, nikt Ci nie pomoże. Przecież problem może być w każdej z tych rzeczy albo w ich wzajemnym połączeniu.

MT3608 to nazwa scalaka. Żeby stał się działającą przetwornicą, musi być otoczony kilkoma elementami. Jak rozumiem kupiłeś gotowy moduł, zwierający ten scalak, dławik i jakieś kondensatory. Wskaż link do strony sklepu lub producenta tego modułu. To samo z akumulatorem. Jaki typ, pojemność, czy ma moduł zabezpieczający itd.. I jeszcze raz to samo z zagadkowym "modułem ładowania". Link do jakiejś dokumentacji jest konieczny - bez tego nie wiemy co tam wymodziłeś. No i na koniec schemat. Narysuj jak to wszystko połączyłeś.

Generalnie wydaje się, że przetwornica na MT3608 powinna dać radę zrobić z 3.5V te 12V potrzebne diodkom, ale:

- wymaga prawidłowego podłączenia (plus-minus zasilania z akumulatora i niezamienione wejście z wyjściem),
- wymaga jakiegoś ustawienia napięcia wyjściowego (potenjcometr?),
- duży współczynnik podwyższania będzie wymagać dużo prądu - skoro na wyjściu potrzebujesz przykładowo 12V/100mA to na wejściu przy 3.5V będziesz musiał zapewnić z 0.4-0.5A prądu. Dlatego ważny jest typ akumulatora. Jeśli kupiłeś za mały, nie uciągnie tego.

Do samego zasilania diodek żaden "moduł ładujący" nie jest potrzebny. Musisz tylko dobrze podłączyć akumulator do wejścia przetwornicy a jej wyjście - po ustawieniu napięcia 12V - do paska diodek. Dawaj opisy wszystkiego i schemat. Jeśli już czegoś nie spaliłeś, na pewno da się to uruchomić.

Link do komentarza
Share on other sites

Przetwornica:

http://s.click.aliexpress.com/e/YFM3RZN

Moduł ładowania:

http://allegro.pl/ladowarka-li-ion-li-poly-tp4056-1a-micro-zabezp-i6814725632.html

Akumulatorek:

http://s.click.aliexpress.com/e/f66imQn

LED:

http://allegro.pl/show_item.php?item=5736277950

i włącznik/wyłącznik z odzysku.

Połączenie:

polaczenie.png

picture hosting

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego, co pamiętam, to ten moduł do ładowania baterii ma też wbudowane zabezpieczenie zarówno przed zbytnim rozładowaniem baterii, jak i przed pobieraniem z niej za dużego prądu. Przy moim robocie musiałem z niego zrezygnować, bo 12 mikroserw już pobierało za dużo...

Link do komentarza
Share on other sites

Największym badziewiem z tego co pokazałeś jest akumulator. W tej wielkości wynik 1Ah to już spore osiągnięcie. Typowo w obudowie 18350 mieści się 500-750mAh. Ty kupiłeś coś opisane jako 2500mAh - to oczywista bzdura. A ponieważ zwykle za takimi tytułami idzie tragiczna jakość, spodziewam się najgorszego. Tam w środku może być np. piach lub trociny.

Zacząłbym po kolei:

1. Test samego akumulatora - mierzysz "na pusto" napięcie każdej sztuki którą kupiłeś. Jeżeli któryś jest < 2.5V, odrzucasz jako uszkodzony lub tragicznie rozładowany i prawdopodobnie bezpowrotnie stracony. Jeżeli masz > 3V, jest w miarę OK. Napięcie > 4V to aku naładowany i nadaje się do dalszych testów.

2. Jeżeli masz jakiś naładowany w granicach 4.0-4.2V, podłączasz go bezpośrednio do przetwornicy. Znów mierzysz napięcie akumulatora i jeśli wciąż jest >4V, regulujesz napięcie wyjściowe przetwornicy na 12V. Masz tam taką małą śrubkę wystającą z niebieskiego potencjometru. Po ustawieniu 12V podłączasz diodki. To słaba listwa, jej 5cm pobiera ok. 25mA/12V czyli z aku będzie to ciągnęło jakieś 100mA. Zakładając, że akumulator ma prawdziwe 500mAh (o 2500mAh zapomnij) to starczy na 5h świecenia. Niestety sama przetwornica zniszczy ten akumulator już przy pierwszym rozładowaniu, bo nie posiada żadnego zabezpieczenia przed zbyt niskim (dla akumulatora) napięciem. Pod żadnym pozorem nie wolno Ci dopuścić do rozładowania poniżej 3V. Na szczęście kupiłeś moduł ładowarki, który takowe zabezpieczenie posiada, jednakże..

3. Ta ładowarka jest dla tych akumulatorów za silna. One powinny być ładowane prądem w okolicach 0.5A a tu masz 1A. Być może to przeżyją (o ile z USB tyle przyjdzie), ale z każdym ładowaniem będą się szybko starzeć. Jeśli czujesz się na siłach, możesz ten prąd zmienić. Scalak 4056 na którym jest ona zbudowana ma prąd ładowania ustawiany opornikiem. Na zdjęciu płytki widać R3 o wartości 1.2k (napis 122 na oporniku). Jeśli go ostrożnie wylutujesz i wstawisz w to miejsce ok. 3.6k, dostaniesz prąd ok. 0.5A. Jedno ładowanie próbne możesz z robić: wybierasz raczej rozładowany aku z napięciem 3-3.5V, podłączasz go (bez przetwornicy - montuj jak najprostsze układy testowe) do łądowarki, dołączasz USB i mierzysz napięcie akumulatora. Jeśli napięcie na nim szybko podskoczy w momencie zapodania zasilania a potem będzie bardzo powoli rosło orz diody ładowarki będą świecić prawidłowo, możesz to kontynuować aż do automatycznego zakończenia ładowania.

Dopiero po osobnym przetestowaniu przetwornicy oraz ładowarki, zepnij to wszystko razem. Schemat wydaje się OK. Napisz jak poszło i gdzie napotkałeś problemy.

Acha, osobno sprawdź wyłącznik, czy rzeczywiście działa. Np. przez pomiar napięcia na wejściu przetwornicy. Pomiary i ich interpretacja to jedyna rzecz która poprowadzi Cię przez uruchamianie układu. Nie ma co się domyślać, multimetr do ręki i jedziesz.

BTW: W jaki sposób podłączyłeś przewody do tego akumulatora? Masz do niego jakiś koszyk? Nie wolno niczego lutować do kapsli - to może uszkodzić wnętrze akumulatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem teraz zbyt zmęczony by ze zrozumieniem przeczytać odpowiedzi, a dodatkowo za ~6h muszę wstawać... więc zadam tylko pytanie.

Czy warto przerobić listwę LED z 12v na 3.7v i czy gdy już listawa będzie przerobiona, to czy przetwornicy nie trzeba w tedy podłączać?

Link do komentarza
Share on other sites

To może się wyśpij i jednak przeczytaj. Potem zrób o co prosiłem żeby wiedzieć gdzie leży problem, bo już wydałeś trochę kasy a jeśli to akumulatorki, to przerabianie listwy nic nie da. A na koniec napisz jak chcesz tę listwę przerobić oraz jak bezpiecznie podłączyć tak (jak?) zmodyfikowaną listwę LED do akumulatora LiPol. I określ co dla Ciebie znaczy "warto".

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.