Skocz do zawartości

Temperatura elektromagnesu


Ciamek007

Pomocna odpowiedź

Witam, mam zakupione fabryczne elektromagnesy, jeden na 6V, drugi na 12V. Po przyłożeniu napięcia i sprawdzeniu działania zauważyłem, że po kilku chwilach elektromagnesy znaczne nagrzewają się. Ja rozumiem - prąd płynie to i temperatura musi być - ale czy to normalne, że fabrycznych elektromagnesów po kilku minutach praktycznie nie można trzymać w ręce? Czy wykorzystujecie jakieś sposoby na ochładzanie, zabudowujecie osłonami, by się nie poparzyć? Czy nie jest problemem długotrwałe (tzn. nieprzerwanych kilka godzin) działanie takiego elektromagnesu w projektach typu zamykane szafki itd.?

Link do komentarza
Share on other sites

Zazwyczaj urządzenia buduje się tak, że elektromagnes działa tylko przez chwilę (zbliżenie karty do drzwi itd.) a normalnie to sprężyna dociska zamek trzymając szafkę/drzwi w zamknięciu...

Link do komentarza
Share on other sites

W porządku, jestem w stanie to zrozumieć, a jak sprawa ma się z "elektromagnesami trzymającymi"? Jest ich dość duża oferta w sprzedaży, w kształtach okrągłym albo podłużnym, czy one również mają tendencję do mocnego nagrzewania się? Chyba były one projektowane z myślą o "trzymaniu"? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma czoś takiego jak "mają tendencję". Każdy element jest projektowany tak by spełniał jakieś wymagania w określonych warunkach eksloatacji. Jeżeli oczekujesz np. siły trzymającej takiej to a takiej i szukasz wśród elektromagnesów, to znajdziesz wiele różnych rozwiązań. Jedne będą duże, drogie i ciężkie a inne małe, tanie i lekkie. Na pewno znajdzisz też w miarę małe i raczej drogie. Tak jest ze wszystkim. Zwykle nie da się spełnić wielu sprzecznych wymagań jednocześnie więc konstruktorzy optymalizują tylko jakiś zestaw cech. A elektromagnes to nie tranzystor. Nikt nie będzie się z nim cackał więc jeśli miał być zrobiony na jakąś siłę uciągu, to zrobią go tak by tak ciagnął, jednocześnie zaoszczędzając na drucie, rdzeniu i wszelkich innych kosztach. Bo dlaczego nie? Przecież nawet prowadzące do oparzeń skóry 100°C to pikuś dla drutu nawojowego. A jeśli Ty stawiasz dodatkowe wymaganie na temperaturę, to musisz szukać specjalnych wykonań lub po prostu sporo przewymiarować projekt. Np. potrzebując siły 10N i wiedząc, że spełniający to elektromagnes będzie miał wtedy 80°C szukasz takiego, który katalogowo może dawać 30N. Jeśli to typ z tej samej rodziny, przy tych swoich 30N także będzie miał 80°C, ale u Ciebie będzie pracował z 3 razy mniejszym prądem więc moc strat spadnie 9-krotnie.

Spójrz na to w ten sposób: to zwykle temperatura jest ograniczeniem. Przecież gdyby mieli zrobić elektromagnes dajacy siłę 10N przy 30°C to musieli by go zrobić dużym i drogim a siła byłaby marna. Kto to kupi? Dlatego podkręcają prąd w swoim laboratorium aż do zagotowania i spalenia izolacji, potem na kolejnej sztuce zmniejszają go odrobinę, potem jeszcze trochę aż element będzie wytrzymywał bezawaryjnie powiedzmy 2000h pracy. Mierzą wtedy siłę i mamy mały, ale gorący elektromagnes 30N. Oczywiście naprawdę robi się to dziasiaj na symulacjch komputerowych - przynajniej w fazie projektowania, ale zwykle ograniczeniem jest rozpraszanie ciepła. Moc dużych elementów podaje się nie dla warunków gdy są chłodne tylko dla temperatury w której prawie przestają działać. A teaz od Ciebie zależy jak je obciążysz, dobierzesz inne, większe, by były chłodniejsze lub zrobisz np. chłodzenie wymuszone.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.