Skocz do zawartości

[Mechanika] Przekładnie mechaniczne


Elektryk0

Pomocna odpowiedź

Ze sprawnościami przekładni to kolega trochę pomieszał - po pierwsze sprawności są zależne od przełożenia (im większe tym mniejsza sprawność), po drugie przekładnie walcowe o zębach prostych, skośnych i walcowo-stożkowe (kątowe) mają sprawności w okolicach 90-93%, natomiast przekładnie ślimakowe mają sprawność poniżej 50% (z czego wynika ich samohamowność).

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

"Stosując przekładnie stworzoną z trzech kół zębatych i cewki w roli sprzęgła łączącego wejście raz bezpośrednio z kołem wyjściowym a raz za pośrednictwem koła środkowego można stworzyć mechaniczno-elektryczny sterownik zmiany kierunku ruchu robota. "

Jak to się wykonuje za pomocą cewki ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Grager, f=Ft/Fn (gdzie Ft - siła tarcia, Fn - siła nacisku, a f - współczynnik tarcia) 😉 Tarcia, jako takiego, za bardzo nie da się obliczyć. Powiedzmy, że dajesz na ring swojego robota i zaczynasz go pchać określoną siłą. Jeśli ciało zacznie się poruszać, to znaczy, że siła którą działasz, przewyższyła Ft (która jest wprost proporcjonalna do Fn). Po przekształceniu wzoru otrzymamy, że Ft=f*Fn 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, heh.. no dobra, wzór już mam, ale skąd mam wiedzieć, ile wynosi Fn i Ft? 🙂

Carpe Diem, pytam, bo na allegro prawie nigdy nie podają momentu obrotowego, więc myślałem, że może jest to tak oczywiste, że nie ma sensu tego podawać.

Link do komentarza
Share on other sites

Grager, fizyki w szkole nie masz? 😋Fn, to siła nacisku (co powinieneś wiedzieć, po pierwszej klasie gimnazjum). Wzór na nią, zresztą też. Fn = m*g (m - masa podana w kg, g - przyspieszenie grawitacyjne Ziemi, które wynosi 9,81N/kg). A sposób, na uzyskanie siły tarcia już ci podałem.

Oczywiście siła tarcia będzie zależała od rodzaju stykających się powierzchni, więc nie zawsze będzie taka sama. Jeśli chodzi o siłę nacisku, to Tobie podałem przykład, kiedy na ciało działa jedynie siła grawitacji - nie jest dodatkowo obciążane, np. ciężarkiem. Im bardziej ciało będzie obciążone, tym większa będzie siła tarcia (bo Fn~Ft).

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, można powiedzieć, że nie mam, skoro na przedmiocie "Fizyka i astronomia" uczymy się tylko o tym drugim... Z drugiej strony google nie boli. Coś leniwy się ostatnio zrobiłem 😋

Link do komentarza
Share on other sites

A ja też nie do końca dobrze wytłumaczyłem. Istnieją dwa współczynniki tarcia - statyczny (ciało w spoczynku) i kinetyczny (ciało w ruchu). Pierwszy jest zawsze wyższy, niż drugi. Poza tym bez siłomierza albo znanego współczynnika tarcia nie ruszymy (z tym wzorem, nie wiem czy istnieje inny)...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.