Skocz do zawartości

PicoBlaze z jaką maksymalną częstotliwością zegara działa na Elbercie?


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

I co z tego, że przekłamania - takiś prędki, że chcesz od razu wszystko, pomijając resztę (cos za co niektórych na mej uczelni od razu uwalili na starcie) - spokojnie - najpierw zegar, potem reszta 😃

Nie chcę używać CPU, któremu nie mogę ufać. Chociaż bugi w FPU zdarzały się nawet w CPU Intela 😅

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wiem, że nie chcesz 😃 Ale też po to masz FPGA, żeby rozkładać zasoby w Spartanie, żeby w takim procku nie było przekłamań i aby tą drogą wycisnąć z zegara ile się da (w końcu chcesz rzetelnej, obiektywnej prawdy nie 😃). W końcu to nie stała struktura, gdzie wiadome, że się nie da tak zrobić, a tym samym łatwo zarzucić, że ten a ten procek nie jest godny zaufania. A tu masz taką szansę i nie da się postawić takiego zarzutu 😃

Link do komentarza
Share on other sites

JTyburski, wiem że to trochę off-top, ale może mógłbyś mi trochę pomóc przy wyborze konfiguracji PC do zabawy z FPGA? Jestem w tym totalnym amatorem, tylko bardzo niecierpliwym. I zastanawiam się jaki komputer mógłby trochę przyspieszyć syntetyzowanie projektów. A że jesteś teraz naszym guru to pewnie wiesz na co zwrócić uwagę 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja wiem, że nie chcesz 😃 Ale też po to masz FPGA, żeby rozkładać zasoby w Spartanie, żeby w takim procku nie było przekłamań i aby tą drogą wycisnąć z zegara ile się da (w końcu chcesz rzetelnej, obiektywnej prawdy nie 😃). W końcu to nie stała struktura, gdzie wiadome, że się nie da tak zrobić, a tym samym łatwo zarzucić, że ten a ten procek nie jest godny zaufania. A tu masz taką szansę i nie da się postawić takiego zarzutu 😃

Jakub, absolutnie nie twierdzę, że nie spróbuję, ale na razie to dla mnie trochę za wysoki poziom projektowania. Ale fajnie, że wiem o czym warto jeszcze poczytać i w jakim kierunku rozwijać swoją wiedzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Elvis - jeśli chcesz skrócić czas syntezy to samym komputerem tego nie poczynisz - okazuje się, że nawet na tych najszybszych sprzętach (ala mój laptop czy jeszcze bardziej wypasione lapy mych dwóch znajomych) to zwłaszcza przy bardzo złożonych projektach synteza trwa wyjątkowo długo (przyspieszenie jest niewielkie w stosunku do wolniejszych platform). Innymi słowy: możesz dać nie wiem ilu rdzeniowy procesor o kosmicznym taktowaniu (które jeszcze przy tym podkręcisz), nie wiem jak szybki dysk SSD czy pamięci DDR (o równie szybkim czasie dostępu i jak najmniejszych opóźnieniach na wejściach), ale przyspieszy to nieznacznie syntezę. Więc wniosek taki: nie ma co przesadnie inwestować w lepszy sprzęt (bo idzie się pieniężnie tylko zachlastać bez osiągnięci wyraźnego efektu). Tak naprawdę to się okazuje, że same te środowiska są takie wolne i trzeba by grzebać w ich ustawieniach i pewne rzeczy np: wyłączyć , żeby dokonać wyraźneg przyspieszenia (tylko to jest tak poronione, że też można się zachlastać i z poziomu środowiska nie zawsze da się to zrobić). Niemniej czasem się okazuje, że samo środowisko jest zbędne do takiej syntezy i można się obyć bez niego (jak np: w przypadku Quartusa, który w praktyce robi każdego w balona, bo tak naprawdę odpala skrypty opracowane na Linuxa i odpala Cygwina, żeby je na Windowsie wykonywać - tym samym w rzypadku Altery to można po prostu odpalić te narzędzia bez uruchamiania Quartusa i pomanipulować opcjami w tych skryptach, aby przyspieszyć takową choćby syntezę - i tak np: kompilowałem w firmie, w której pracowałem zanim trafiłem na uczelnię. Mało - tam już przygtowali stosowne makefile, gdzie mieli już przygotowane nawet opcje, żeby maksymalnie przyspieszyć syntezę). Tak więc chcesz wyraźnego przyspieszenia to zagłęb się w narzędzia składowe środowiska i jeśli są one linuxowe to baw się opcjami i napisz docelowo własny makefile - i wtedy takie środowisko same staje się zbędne, a synteza szybsza. I tyle 😃 W ogólności jakby nie patrzeć to jeśli naprawdę chcesz szybko cokolwiek to się na Linuxa przesiądź (w końcu i środowiska te wszystkie ala Quartus czy ISE są pod Linuxy 🙂 )

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o skrocenie czasu syntezy. A jak tego właśnie nie wiem

Elvis, nie czuję się w tym temacie ekspertem ale sam projektuję i składam swoje kompy od 1998 roku (i jestem raczej z nich zadowolony). Nie biorę w ogóle pod uwagę laptopów, więc jeśli myślisz o lapttopie to nie pomogę.

W tym roku AMD wypuściło nową serię CPU "Ryzen" - to naprawdę wydajne maszynki. Brałem udział w ich kilku webbinarach z tego tematu i szczęka mi opadła 9po raz pierwszy od wielu lat mogą konkurować z Intelem). A stosunek wydajność/cena jest dużo lepszy od Intela. Patrz np . ten benchmark:

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+7+1800X

Także ich nowe GPU są niezłe:

http://pclab.pl/art36063.html

Ludzie 'kopią" Etherum za pomocą koparek na kartach GPU (z OpenCL) wałśnie AMD a nie NVidii.

Poza tym jest cały "ekosystem" - mnóstwo nowych sprawdzonych płyt głównych dla "Ryzen'ów" i lepiej dopracowane sterowniki niż w przeszłości (także dla Linux'a).

Ważna jest także dobra obudowa i chłodzenie proca. Ja aktualnie pracuję na desktopie, który składałem od zera w 2010-tym roku (CPU AMD PHenom-II 955 - 4 rdzenie przetaktowane do 3,7 GHz + 8 GB RAM i dysk SSD). Sam dysk SSD na OS i środowisko do syntezy już dużo daje.

Zależy w jakiej kwocie chciałbyś się zmieścić z całym kompem.

Niestety sam zaobserwowałem efekt o którym pisze Jakub: w pracy mam dużo wydajniejszy desktop z najnowszą generacją Core i7 intela i 32 GB szybkiego RAM i synteza nie przebiega dużo szybciej niż na moim kompie w domu. Używałem zarówno "ISE" jak i "Vivado" pd Windows 10 - czas syntezy w "Vivado" to dramat.

Dlatego teraz instaluję "ISE" pod Linuksem i cieszę się, że mam "MimasaV2" ze Spartanem6, do którego będę mógł używać "ISE" mam też zestaw Digilent'a z Artixem 7 (Cmod-A7), ale czas syntezy w Vivado pod Windowsem mnie dosyć osłabia 🤣

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

JTyburski, dzięki za podpowiedź odnośnie narzędzi - nie próbowałem pozbywać się nakładek, ale faktycznie java nie wróży demonów szybkości 🙂 Używam linuksa, więc tutaj niewiele mogę zdziałać. Myślałem o sprzęcie, ale wcale nie chodziło mi tylko o CPU - to było ogólne pytanie, na co warto zwrócić uwagę.

FlyingDutch, ku mojemu zaskoczeniu najszybciej mi działa laptop z dwurdzeniowym i7-7500U, który powinien być najwolniejszy :/ W przyszłym roku wreszcie będę więcej pracować zdalnie, więc mogę w jakiś stacjonarny komputer zainwestować, tylko nie chciałbym przeżyć zaskoczenia, że zwykły laptop syntetyzuje szybciej niż 2x Xeon... I stąd pytam bardziej doświadczonych użytkowników - może warto na jakiś parametr zwrócić uwagę, albo konkretna konfiguracja działą wyjątkowo dobrze. Budżet to sprawa drugorzędna.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety właśnie pod tym względem Windows przegrywa 😃 Bo jak nie środowiska do FPGA to nawet taki Android Studio czy Eclipse sie obija na tym systemie, podczas gdy na Linuxie parę sekund i pozamiatane (przerobione wyraźnie na studiach na wszelkie sposoby) 😃 Niedawno też pod tym względem się przekonałem przy formatowaniu partycji, bo musiałem jedno stanowisko przygotować pod kątem projektu, który realizujemy na uczelni (takim byle programem pod Windowsem to bym się "pierdolił" nie wiem ile czasu, a taki GParted odpalany z bootowalnego Linuxa i zrobiłem to w parę sekund (partycja 2 TB) i w marne 2 godziny się uwinąłem, przy czym reszta to instalacja Windy 10 zajęła) 😃

[ Dodano: 28-12-2017, 18:30 ]

Elvis - odpowiedziałem ci - CPU, dyski, pamięci, a jeszcze jakby tak się zagłębić to szybkość kontrolera pamięci na płycie głównej chociażby (zwłaszcza opóźnienia wnoszone przez taki kontroler), czy wydajność pamięci Cache na takiej płycie 😃 Wiem, że to już zaczyna bardziej naukowe wywody przypominać, ale to tylko pokazuje, że im bardziej obiektywnie chcesz to tym więcej czynników zaczyna wchodzić w grę 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady z tą naukowością. To raczej mało konkretne, a nie naukowe. Jeśli pojemność pamięci powiedzmy cache L2 ma znaczenie to jest to istotna informacja. Ale powiedziene, że wszystko - to tylko szum. Niestety ale z doświadczenia już wiem, że droższy komputer wcale nie jest lepszy. Testowałem dość silną konfigurację z xeon-ami na pokładzie, ogromną ilością ram-u itd i było wolniej niż na laptopie. Teraz próbuję zrozumieć które parametry są krytyczne.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie wszystko jest krytyczne tu - chcesz przyspieszenia (i to realnego) to każdy parametr się bedzie liczył 😃 I wcale to nie szum - taka niestety prawda - nawet taka liczba obrotów dysku ma znaczenie, bo jednak synteza prowadzi choćby do generacji plików (i nie ma co się śmiać). Albo taki parametr jak CAS w przypadku pamięci DDR - też się liczą takie nanosekundy jeśli chcesz przyspieszenia. Więc to tym bardziej nie szum! 😃

Link do komentarza
Share on other sites

FlyingDutch, ku mojemu zaskoczeniu najszybciej mi działa laptop z dwurdzeniowym i7-7500U, który powinien być najwolniejszy :/ W przyszłym roku wreszcie będę więcej pracować zdalnie, więc mogę w jakiś stacjonarny komputer zainwestować, tylko nie chciałbym przeżyć zaskoczenia, że zwykły laptop syntetyzuje szybciej niż 2x Xeon... I stąd pytam bardziej doświadczonych użytkowników - może warto na jakiś parametr zwrócić uwagę, albo konkretna konfiguracja działą wyjątkowo dobrze. Budżet to sprawa drugorzędna.

Jeśli budżet Cię nie ogranicza to może jakiś laptop MSI (robią tzw. desktop replacement) Np. taki model:

https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-msi-apache-pro-ge62-7re-037pl-,id-902198?gclid=Cj0KCQiAyZLSBRDpARIsAH66VQJV8ENWGA7We1k5qwuwg_jXUbrp1NTnn3EgzyrefH6lvAHoXqqpYxAaAjHUEALw_wcB&gclsrc=aw.ds&dclid=CKDe6O6erdgCFRES0wodw4UAAg

Pracowałem w pracy na podobnym sprzęcie i to naprawdę jest zamiennik dla desktopu (a jest mobilny). Dla mnie budżet jest ograniczeniem dlatego zawsze wybieram desktopy (prywatnie). Jest duża różnica w szybkości pracy gdy masz OS i środowisko do syntezy na dysku SSD w porównaniu do zwykłego dysku (to też stwierdziłem praktycznie).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Elvis - wiem, że w przypadku SSD np to nie ma znaczenia. Ale ma znaczenie np: czas programowania jednej struktury tranzystorowej w takim dysku, czy też czyszczenia jej. Albo też w ogóle sam czas dostępu poprzez linie słów i bitów. To wszystko jest bardzo ważne bo można zyskać i nanosekundy (a to sporo jak się przełoży na miliardy operacji). Więc nie ma co gadać, że wszystko to szum!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.