Skocz do zawartości

Przeniesienie projektu na płytkę stykową


k.bialkowski

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Wypaliłem bootloader na nowej Atmedze 328P (schemat burn bootloader), którą potem włożyłem do arduino Uno, by sprawdzić czy jest wszystko okay. Zrobiłem zwykłego blinka na diodze - i działała. Chciałem ją przenieść na płytkę stykową, by "projekt" blinka działał bez arduino.

Dioda z delay(1000) na arduino mrygała co sekundę, ale na płytce jakoś nieregularnie. Raz co sekundę, raz swieciła kilka sekund, raz ułamek itd. Potem znowu do normy wracała po około minucie, i potem za jakiś czas znowu. Pomyśłałem, że to przez delay i użyłem millis. Identycznie.

Spróbowałem zrobić mały, pierwszy projekt i tak. Na drugiej atmedze, zrobiłem program, który co 15 sekund sprawdza, czy kontrakon jest rozłączony. Jesli tak - to krótki pisk buzzerem ( z generatorem ). I tak co 15 sekund. Gdy program uruchomiłem na arduino, wszystko hula.

Gdy przeniosłem to ( schemat z baterią 9v i stabilizatorem lm7805 ) to miałem cały czas ten sam problem. Gdy podłączyłem zasilanie pod 5v arduino i masę i zasilanie usb - buzzer raz pisknął, potem jakby się wszystko zawiesiło. Wyłączylem i włączyłem - potem było dwa razy pisknięcie (około 50ms, delay(50)). Potem znowu raz, i potem znowu raz etc. Identycznie miałem gdy do arduino podłączyłem zasilacz, 2.5A - orginalny arduino. Sama płytka również orginalna.

Identycznie było, gdy podłączyłem przez stabilizator lm7805 i baterię 9v (wiem, akurat bateria 9v tutaj bez sensu, bo sporo traci się napięcia, ale to do testów). ) Myślałem, że to przez zasilanie, ale na różne sposoby podłączałem i dalej lipa. Może kondensatory elektrolityczne dać na linię (nie spróbowałem, bo czekam na przesyłkę)? Albo jeszcze w czymś innym problem - może rezonator 16Mhz zły, albo połączenie - ale całe połączenie zrobiłem według schematu na arduino.org.

Jestem początkujący, proszę o wyrozumiałość ;-P

Buzzer: https://botland.com.pl/buzzery-generatory-dzwieku/4526-modul-z-buzzerem-aktywnym-z-generatorem-zielony.html

Kontrakton: https://botland.com.pl/czujniki-magnetyczne/3104-czujnik-magnetyczny-otwarcia-drzwiokien-kontaktron-cmd14-srubki.html

Program: https://pastebin.com/6EBPKGKi

Schemat z żółtymi liniami to wypaliłem bootloader, a drugi to "mój projekt" 😉

Z góry dziękuję za wskazówki.

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj.

Problemem jest to że duże płytki stykowe mają rozdzielone zasilanie w połowie i z tego powodu kondensatory przy rezonatorze nie są podłączone do masy(zobacz na zdjęcie).

Daj kondensator 100uF na wyjściu stabilizatora.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Problemem jest to że duże płytki stykowe mają rozdzielone zasilanie w połowie i z tego powodu kondensatory przy rezonatorze nie są podłączone do masy(zobacz na zdjęcie).

Nie wszystkie, powiedziałbym, że wręcz większość ma połączenia na całej długości. Jednak faktycznie zdarzają się modele, które nie mają tego połączenia. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule: Jak działa płytka stykowa? Zdjęcia, budowa, przykłady

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.