Skocz do zawartości

Dobór silnika


Zywis

Pomocna odpowiedź

Na razie przekonaliśmy się, że coś sobie policzyłeś i jesteś święcie przekonany że dobrze - a pytania o sposób owego obliczania uważasz za szarganie świętości...

To po kiego grzyba pytasz? Albo jesteś przekonany o swej nieomylniści (czyli mamy jedynie potwierdzić twoją nieomylność), albo nie wiem czego chcesz...

Link do komentarza
Share on other sites

Zywis, nie, to nie do ciebie. To do kolegi Philip, który jakoś nie chce powiedzieć dlaczego mu wyszło, że słabszy silnik będzie silniejszy.

Nigdzie nie próbuję cię przekonać, że jesteś głupi — po prostu piszę jak ja bym to policzył. Nie znam układu kół twojej kosiarki, więc się wypowiadam o promieniach skrętu i tak dalej — zakładam, że jest to osobny problem, który będziesz rozwiązywać.

[ Dodano: 25-03-2018, 16:28 ]

ethanak, chyba ci się zlali dwaj użytkownicy w jednego.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę mnie poniosło.

Przepraszam.

Na początku planowałem układ kół w trójkąt 2napędzane + jedno wleczone skrętne na mimośrodzie.

Obejrzałem kosiarki Gardeny i Husqvarny, one mają z przodu 2koła napędowe, a z tyłu dwa wleczone skrętne i to chyba będzie dobre rozwiązanie ze względu na stabilność.

Planowałem wykorzystać obudowę ze starej kosiarki elektrycznej. Średnica kół też jest przyjęta jako minimalna, myślę że można ją spokojnie powiększyć do 20cm.

Faktycznie nie wziąłem pod uwagę wjeżdżania na przeszkody, ale trawnik mam raczej równy, a silniki mają spory zapas. Z tego co policzył deshipu wynika, że potrzebuję silnika 5 razy mocniejszego, albo zastosowania przekładni i większych kół. Czy dobrze rozumiem?

Pierwszy raz chcę zrobić takie urządzenie. Moje jedyne osiągnięcie z "automatyki", to zdalnie sterowane obserwatorium astronomiczne z odsuwanym dachem i automatyką montażu, sterowania teleskopem i wykonywania zdjęć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po mojemu deshipu nieco przesadził. Przede wszystkim nacisk jest na oś (czyli nie na koło), poza tym drugie koło będzie to pchać, czyli silnik dostanie jaki eś tam wspomaganie.

W sumie jeśli wyliczyłeś sobie moment x, a silnik ma 3*x - ja bym zaryzykował. Szczególnie, że kosiarka nie jeździ po progach...

Tyle, że ja bym użył czterech silników (koła wleczone w terenówce to chyba niezbyt dobry pomysł)...

Z innej beczki: wyliczyłeś sobie 130 rpm przy 14 cm średnicy... To ma być wyścigówka czy może przy okazji powinna coś skosić? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Większe koła będą wymagać większego momentu, nie mniejszego, bo dźwignia jest dłuższa. Oraz nie mam pojęcia na ile te moje obliczenia się mają do praktyki. Tak jak kolega pisze, masz dwa silniki pchające te 15kg, więc tak naprawdę jest 7.5kg na silnik. Do tego przecież to nie leży wszystko na tej jednej osi, tylko jest rozłożone na 4 koła — dopóki wszystkie 4 koła nie będą mieć jednocześnie takiego samego progu, to będzie łatwiej.

Link do komentarza
Share on other sites

A jednak jedzie...

Ponieważ koła i obudowa są ze starej kosiarki, trzeba dociążyć przód (tam gdzie są zamontowane koła) bo się koła ślizgają i buksują w miejscu.. Prędkość nie jest imponująca przez ślizganie na trawie, ale i tak musiałem ją zmniejszyć o 25%.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.