Skocz do zawartości

Dobór silnika


Zywis

Pomocna odpowiedź

Ponieważ to mój pierwszy post, więc witam.

Mam następującą kwestię:

Planuję dorobić do kosiarki napęd elektryczny, a następnie zrobotyzować całe urządzeni. Waga ok. 15kg, koła o średnicy 14cm.

Ze wstępnych obliczeń wychodzi, że dla dwóch silników napędzających koła lewe i prawe potrzebuję dwóch silników o M=0,54Nm i obrotach ok. 130rpm.

Wstępnie wybrałem silnik: Silnik z przekładnią 37Dx70L 70:1 12V 150RPM + enkoder CPR 64

https://botland.com.pl/silniki-dc-z-przekladnia-i-enkoderami/5112-silnik-z-przekladnia-37dx70l-701-enkoder-cpr-64.html

Ewentualnie rozważam możliwość zastosowania: Silniki do skutera elektrycznego 12V 100W

https://magma.sklep.pl/product-pol-2951-Silnik-do-zabawki-elektrycznej-pojazdu-12V-100W-Silnik-do-zabawki-elektrycznej-pojazdu-12V-100W-6812.html

Pomijając kwestię ceny samych silników (pewnie po dołożeniu do drugiego enkoderów i przekładni wyjdzie porównywalna), czy ten pierwszy będzie wystarczająco trwały do moich celów, czy to ślepa uliczka?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam na forum,
Mam pewną uwagę. Co chcesz dokładnie zrobić z tą kosiarka? Chcesz sterować tym napędem, komunikować się przez jakiś moduł, czy coś? Więcej opisu co i jak.

Druga sprawa jakich wymiarów jest ta twoja kosiarka? Bo coś czuję, że te silniczki w ogóle nie ruszą jakiejś dużej kosiarki 😃

Z drugiej strony zastanawiam się po co robić napęd do kosiarki 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Phili[ to my witamy ciebie na forum.

Przecież napisał, że 15kg — to chyba daje pojęcie jaka duża i jakie siły wchodzą w grę przy podanej wielkości kół. Sposób komunikacji nie ma znaczenia dla doboru silnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam na forum,

Mam pewną uwagę. Co chcesz dokładnie zrobić z tą kosiarka? Chcesz sterować tym napędem, komunikować się przez jakiś moduł, czy coś? Więcej opisu co i jak.

Druga sprawa jakich wymiarów jest ta twoja kosiarka? Bo coś czuję, że te silniczki w ogóle nie ruszą jakiejś dużej kosiarki 😃

Z drugiej strony zastanawiam się po co robić napęd do kosiarki 😉

Pozdrawiam

Planowane wymiary to ok. 30x50cm i ciężar ok. 15kg.

Sterowanie najchętniej przez Arduino z shieldem plus komunikacja. Zasilanie z akumulatorów 12v pewnie żelowych.

Napęd do kosiarki, hmm... bo fabryczna kosztuje >5k PLN, a jest okazja się czegoś nowego nauczyć?

Phili[ to my witamy ciebie na forum.

Przecież napisał, że 15kg — to chyba daje pojęcie jaka duża i jakie siły wchodzą w grę przy podanej wielkości kół. Sposób komunikacji nie ma znaczenia dla doboru silnika.

Czyli jest szansa, że to zadziała?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zywis, powinno zadziałać, a czy kosiarka ruszy to zobaczysz. Możesz dodać bezpieczniki z silników do Arduino w razie dużych prądów przy rozruchu (dla ostrożności). Możesz regulować prędkość obrotową i powoli zwiększając ją patrzeć co się dzieje. Czy kosiarka ruszy, czy nie?

Moc tego pierwszego silnika z botlandu może być za mała. Nie chce też Ci źle doradzić, ale chyba lepszy byłby ten drugi silnik o mocy 100W. Prędkość obrotową miał by lepszą przy tym momencie, który podałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież nie podłączysz tych silników bezpośrednio do Arduino. O czym ty tu piszesz?

Możesz powiedzieć na jakiej podstawie uważasz, że pierwszy silnik ma za małą moc? Policzyłeś coś, czy po prosty tak sobie strzelasz?

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, szanuję co tu piszesz, ale wynika to trochę jakbyś traktował innych z góry, a przez to łamiesz regulamin forum.

Wiadomo, że silnikow bezpośrednio nie podlączamy do Arduino, bo silnik pobiera zbyt duży prąd. Robimy to przez mostek H, czyli przez odpowiednią nakładkę do Arduino. Ja powiedziałem, ze można zrobić to jeszcze przez bezpieczniki, aby zastosować wszelkie środki ostrożności.

Na podstawie obliczeń wywnioskowalem, że ten pierwszy może być za słaby. Przyjmując M=0,54Nm jak kolega napisał wcześniej.

1 silnik ma:

P=Π/30•M•n=Π/30•0,54Nm•150obr/min≈8,5W mocy na wale silnika

2 silnik ma:

I=P÷U=100W÷12V≈8,3A

Ponownie zakładając, ze silnik ma moment równy 0,54Nm

n=P÷(Π/30•M)=100W÷(Π/30•0,54Nm)≈1769,3obr/min dość duża ta prędkość, ale to chyba dobrze. Przy takiej predkosci można w dość dużym zakresie regulować prędkość. Oczywiście przy założeniu tego momentu, bo w rzeczywistości moment znamionowy jest większy, a tam nie byl podany na stronie. 😉

Jeśli zrobiłem coś źle to przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

A może zamiast liczyć zacząć czytać?

Silnik nr 1 ma podane 1.37 Nm przy 12V, czyli z palcem w [censored] wystarczy. Jedyne konieczne obliczenie to sprawdzenie, czy 1.37 jest większe od 0.54...

Link do komentarza
Share on other sites

A skąd to 0.54? Bo ja tam widzę w karcie katalogowej 0.38Nm.

Właśnie między innymi dlatego jestem strasznie ciekaw tych obliczeń, bo jeszcze się nie spotkałem z takimi wynikami. Zawsze to okazja się czegoś nowego nauczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ktoś może odpowiedzieć:

Pomijając kwestię ceny samych silników (pewnie po dołożeniu do drugiego enkoderów i przekładni wyjdzie porównywalna), czy ten pierwszy będzie wystarczająco trwały do moich celów, czy to ślepa uliczka?

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro kolega się nie kwapi do zdradzenia swojej rewolucyjnej metody obliczeń, to ja spróbuję coś wymyślić. Nie mam pojęcia jak to się powinno liczyć "prawidłowo", ale spróbujmy posłużyć się geometrią.

Robię tutaj parę założeń dla uproszczenia: całkowicie ignoruję opory toczenia, tarcie i inercję. Zakładam też, że cały ciężar kosiarki spoczywa na napędzanej osi.

Rozważmy zatem najbardziej ekstremalny przypadek: kosiarka podjeżdżająca pod przeszkodę o wysokości 7cm — maksymalną na jaką może wjechać przy kołach o średnicy 14cm. Przyjmijmy ten pierwszy, silniejszy motor — ma on 14cm*kg momentu obrotowego, zatem na dźwigni długości 1cm uniesie ciężar 14kg, na dźwigni o długości 14cm uniesie ciężar 1kg, a na dźwigni 7cm uniesie 2kg — zależności są liniowe.

Narysujmy to sobie:

Jak widać na pierwszej ilustracji, ten silnik przy takich kołach podjedzie pod taką przeszkodę z najwyżej 2kg obciążeniem — o 15kg nie ma co marzyć. No ale kosiarka zapewne takich przeszkód napotykać nie będzie, więc sprawdźmy co się dzieje przy mniejszych. Powiedzmy 2cm wysokości. Druga ilustracja pokazuje taki przypadek, i widzimy, że efektywna dźwignia jest wówczas mniejsza. Jaka duża? Możemy to policzyć z twierdzenia Pitagorasa: 7² = 5² + x², zatem x = √(49 - 25) = √24 ~= 4,8. Na takiej dźwigni nasz silnik podniesie już prawie 3kg ciężaru. Niestety nadal daleko od naszego 15kg.

Link do komentarza
Share on other sites

Wziąłeś uprzejmie pod uwagę fakt, że kosiarka nie jeździ po asfalcie tylko jest to pojazd terenowy? Pomijając już wjeżdżanie na dwucenrymetrowe progi - jak ta maszyna ma zawrócić (inaczej: jaki będzie promień skrętu przy dwóch wleczonych kołach na sztywnej osi)?

Cena samobieżnej kosiarki skądś się wzięła... I raczej nie jest to cena małego procesorka, tanich silniczków i paru mosfetów po złotówce w hurcie...

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, przekonaliście mnie rewolucyjnie, uprzejmie i jakkolwiek to nazwiecie, że jestem za głupi, niedoświadczony i wogołe nie nadaję się do niczego. Dziękuję za życiową nauczkę.

Ps. koła wleczone nie muszą być na sztywnej osi i nie muszą być dwa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.