Skocz do zawartości

Dobór silnika do robota myjącego okna


partynextdoor

Pomocna odpowiedź

Witam,

projektuje robota do mycia okien, założyłem sobie że będzie on ważył nie więcej niż 2kg. Chce żeby był sterowany silnikiem krokowym podłączonym do pierścieni jednocześnie obracających się i czyszczących powierzchnie okna, dodatkowo jak zakładam wymagany jest silnik z pompą próżniową która zassie powietrze co pozwoli przyssać się do okna. Obroty na wyjściu nie muszą być duże to też wystarczy mały silnik ale w jaki sposób dobrać zasilanie ? Trzeba przyjąć jakieś wartości wyjściowe ale nie mam pojęcia jakie one powinny mniej więcej być. Z góry dziękuje za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chce żeby był sterowany silnikiem krokowym podłączonym do pierścieni jednocześnie obracających się i czyszczących powierzchnie okna
Po co krokowymi? Raczej nie ma potrzeby liczyć obrotów.
dodatkowo jak zakładam wymagany jest silnik z pompą próżniową która zassie powietrze co pozwoli przyssać się do okna.
Obstawiam że pompa próżniowa będzie ważyła więcej niż 2 kg a gdzie reszta robota?😉
Obroty na wyjściu nie muszą być duże to też wystarczy mały silnik
Obroty wcale nie są wyznacznikiem gabarytów silnika.
w jaki sposób dobrać zasilanie ? Trzeba przyjąć jakieś wartości wyjściowe
Najpierw powinieneś znaleźć pompę próżniową i ssawy, przetestować jakie obciążenie to wytrzyma, następnie dopasowywać sobie kolejne części i zasilanie, zarówno do wagi jak i poboru prądu.

Wszystko to musisz robić doświadczalnie. Eksperymentuj. Albo popytaj kogoś kto coś takiego zrobił.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o dokładność pozycjonowania obrotu pierścieni tak aby w odpowiedni sposób poruszały się po czyszczonej powierzchni. Na necie znalazłem pompy o masie nie przekraczającej 300g o odpowiednim ciśnieniu. Siła ssąca tj siła zasysająca dzięki której silnik utrzyma się na oknie. Założyłem sobie dwie dysze o średnicy 6cm

Link do komentarza
Share on other sites

A możesz napisać jak policzyłeś, że właśnie 100N siły utrzyma twojego robota na oknie? Oraz jakie jest to "odpowiednie ciśnienie" i skąd się wzięło to 2kg? Jestem ciekaw skąd ci wyszły takie a nie inne liczby.

Link do komentarza
Share on other sites

Narysowałem sobie rozkład sił działających na robota przy założeniu że siła tarcia musi równoważyć ciężar, znalazłem współczynnik tarcia materiału z mikro fibry na szkle i następnie podstawowymi wzorami. 2kg wzięły się stąd, że zrobiłem przegląd produktów dostępnych na rynku.

Link do komentarza
Share on other sites

2kg wzięły się stąd, że zrobiłem przegląd produktów dostępnych na rynku.
Tylko czy te roboty na pewno przysysały się do okien? Ostatni raz rozglądałem się w tym temacie z 3 lata temu, ale wtedy chyba wszystkie konstrukcje do takich zastosowań korzystały jednak z magnesów, a nie pomp próżniowych...
Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie twoja "siła ssąca" zleży głównie od powierzchni twojej przyssawki — różnicy ciśnień większej niż jedna atmosfera nie uzyskasz, a wydajność pompy musi być tylko wystarczająca żeby kompensować przecieki na krawędziach. Dwie przyssawki o średnicy 6cm mają powierzchnię 56cm², co daje ci jakieś 567N w idealnych warunkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.