Skocz do zawartości

Układ losujący


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Witam.

Może trochę więcej danych...

To ma być układ logiczny czy procedura uC ??

Generalnie nie zrobisz układu/programu losowego.

W najlepszym przypadku będzie to układ pseudolosowy.

Kiedyś zrobiłem program pseudolosowy w taki sposób, że jakąś bardzo dużą liczbę dzieliłem przez cyfrę pierwszą (3 lub 5). Potem się to jakoś zapętlało więc ta początkowa liczba w każdej iteracji była inna.

Może mało to jest losowe ale spełniało swoje zadanie 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

To ma być układ logiczny i oczywiście zdaje sobie sprawę że to będzie układ pseudolosowy - wynik może naprzykład zależeć od momentu naciśnięcia przycisku lub czasu trzymania go wciśniętego.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym zrobił generator, którego sygnał przepuściłbym przez przycisk, a dalej jakiś układ zatrzaskujący, sterujący diodą. Zależnie czy w chwili naciśnięcia guzika będzie z generatora stan wysoki czy niski, dioda zaświeci się lub nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gdzieś widziałem, jak ktoś do generowania "losowości" użył diodę Zenera, dokładnie szumy występujące na niej, ale skoro ma to być układ logiczny to raczej odpada. Najprostsze rozwiązanie to chyba timer działający z dużą częstotliwością - w momencie przyciśnięcia przycisku zatrzymanie go i wyświetlenie stanu wyjściowego na diodach?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie myślałem o tym samym tylko pojawia się problem ponieważ przycisk może być naciśnięty w chwili zmieniania się stanu i zapalą się 2 diody. Z generatorem sobie poradzę ale czy ma cię schemat tego układu zatrzaskującego o którym wspomniał Paweł ?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie myślałem o tym samym tylko pojawia się problem ponieważ przycisk może być naciśnięty w chwili zmieniania się stanu i zapalą się 2 diody.

Jak mogą zapalić się 2 diody na raz: przecież na wyjściu możliwe są 2 stany, 0 lub 1! Kolego, radzę najpierw poduczyć się podstaw, potem brać się za takie układy.

Link do komentarza
Share on other sites

Przycisk przecież może być wciśnięty na tyle długo że zahaczy jakby o dwa stany w chwili zmieniania się ich i włączy 2 diody.

[ Dodano: 15 Sie 09 10:37 ]

Mskojn - źlę cię zrozumiałem - tobie chodził o generator astablilny a ja się pomyliłem i myślałem o impulsatorze dającym sygnał albo na pierwsze albo na drugię wyjście.

[ Dodano: 15 Sie 09 10:39 ]

To ma ktoś ten układ zatrzaskujący?

[ Dodano: 15 Sie 09 10:41 ]

Albo jak zatrzymać układ NE555?

Link do komentarza
Share on other sites

http://elportal.pl/pdf/k04/28_03c.pdf

Powyższy link przenosi do artykułu nt. generatora szumu na diodzie Zenera. Wzmocniony sygnał wyjściowy generatora można by podać na wejście jakiegoś prostego układu próbkująco-pamiętającego, a następnie pobrać do uC poprzez przetwornik A/C.

Możesz też użyć jakiegoś licznika, np. 4017 - przy zboczu narastającym sygnału taktującego na kolejnych wyjściach pojawia się stan wysoki. Możesz dać szybki sygnał taktujący (choćby z NE555, albo przerzutnika astabilnego na WO) i zatrzymywać taktowanie naciśnięciem przycisku, a do wyjść podłączyć diody. Takie rozwiązanie zastosowano tutaj

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, znalazłem już najlepsze dla mnie rozwiązanie ale teraz potrzebuje jakiegoś przycisku rozłączającego obwód po naciśnięciu go - wiem że zadanie spełniła by zwykła krańcówka ale ja szukam czegoś podobnego do przycisku typu mikroswitch - macie jakieś pomysły?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.