Skocz do zawartości

Dobor komponentów.


Apollo

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam dwa silniki "Turnigy SK8 5045-150KV Sensored Brushless Motor (14P)"
Mam zamiar kupić 4 baterie "8000mAh / 6S2P / 22.2V / 6Cell / Constant Discharge: 12C / Peak Discharge (10sec): 24C / Charge Plug: JST-XH / Discharge Plug: XT90"
I tu się zaczynają pytania.
#1 - Czy te baterie będą pasowały do tych silników? Silnik ma max 15A i max 45V, a 2 baterie maja 16A i 44.4V .
#2 - Silniki maja sensory "położenia", jaki "sterownik" powinienem kupić aby sterować prędkość jedną manetką w hulajnodze?
#3 - Jak dobierać baterie do silników? Dokładniej to o co chodzi z tym 12C?
#4 - Silniki maja "Resistance: 253MΩ" Lepiej jak jest większa czy mniejsza?
 

Dzięki za wszelkie porady.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Tak szczerze, to te pytania nie zaczynają ani nie kończą się tutaj... To są pytania, o których wiesz, a te o których jeszcze nie wiesz są znacznie gorsze 🙂 Zacząłbym od "czym jest właściwie amper i wolt" "jak działa akumulator" i "czym jest i co daje to >>Resistance<< silnika".

Zamiast dawać Ci ryby, daję Ci wędkę i mam tylko nadzieję, że skorzystasz zamiast się zniechęcać, bo koledzy strasznie się namęczyli żeby dotarczyć względnie wyczerpujące i łatwo przyswajalne informacje jak na tacy:

https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-napiecie-prad-opor-zasilanie-id3947

potem https://forbot.pl/blog/akumulatory-litowo-polimerowe-li-po-kompendium-id291

https://forbot.pl/blog/silniki-elektryczne-szczotkowe-bezszczotkowe-krokowe-id2802

To tak na start. I rozwiążą się Twoje wątpliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, złowiłem trochę odpowiedzi:
Baterie będą pasowały gdy podłączę je szeregowo, ale nie zwiększy się pojemność jak wcześniej myślałem.
Silnik pobiera maksymalnie 15A, bateria ma 12C * 8Ah = 96A wiec sporo jest zapasu. Czy wartość C się sumuje gdy łącze baterie?
Bedę musiał kupić dwa sterowniki aby kontrolować dwa silniki jedna manetka. Np: https://hobbyking.com/en_us/turnigy-sk8-esc-v4-12-for-electric-skateboard-conversion-w-bec.html
Brakuje mi odpowiedzi na pytanie #4.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem, żeby poznanie zasady działania silnika nakierowały Cię na pewne wnioski. Jak myślisz, jak duży prąd popłynie przez uzwojenia o rezystancji rzędu 250 milionów ohmów? Odpowiedź: żaden. A raczej bliski zera. Nie wiem więc co może oznaczać taka wartość na stronie dystrybutora, bo po kiego grzyba by informowali o np. rezystancji izolacji uzwojeń, bez zaznaczenia, że to o nie chodzi? I wątpię też, żeby sprzedawali spalone silniki a w momencie reklamacji mówili "przecież parametry zgodne z opisem!" 🙂 O ile na forum nie wypowie się ktoś bardziej ogarnięty w temacie silników i nas obu nie uświadomi, to bezpiecznie bym założył, że informacja jest błędna. Rezystancja z indukcyjnością uzwojeń przydaje się do wyznaczenia tzw. stałej czasowej silnika, pomaga określić jego dynamikę (czas reakcji na zmiany prądu w uzwojeniach), możesz zasymulować jego działanie w jakimś Simulinku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Prawdopodobnie jest to rezystancja izolacji uzwojeń tak jak sugerujesz. Te wartości są duże dla bezpieczeństwa a szczególnie młodych robotyków/modelarzy 🙂 Jest w sprzedaży bliźniaczy silnik który ma podwojona moc W, obroty silnika również, zachowując gabaryty a rezystancja podana jest mniejsza 87 M Ohm.
Tabela która wyjaśnia poziomy bezpieczeństwa i jak się mierzy rezystancje silnika: JAK MIERZYC REZYSTANCJE SILNIKA

Zaciekawiłeś mnie tym Simulinkiem. Jaki program polecacie do symulowania obwodów, może nawet obrotów silnika czy Nm silnika na danych obrotach, itp. Chciałbym się nauczyć podstaw w takim programie.

Edytowano przez Apollo
Link do komentarza
Share on other sites

Tylko w tych obliczeniach zakładasz, że silnik działa jak rezystor, czyli się nie obraca - czyli powinien mieć wtedy prąd szczytowy (zwarcie), a ten niby wynosi 15 A. 

Moim zdaniem to się totalnie nie klei i można tylko gdybać co producent miał na myśli. Wkurza mnie tylko, że na stronach, które ten silnik sprzedają, nikt nie kwapił się do skorygowania opisu, spytania producenta - albo kopiuj-wklej z hobbykinga, albo strategicznie przemilczana wartość "rezystancji". 

Edytowano przez Nawyk
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.