Skocz do zawartości

Zasilanie diod wyświetlaczy 7-seg. sterowanych przez 74hc595


gielo

Pomocna odpowiedź

Mam taki problem może ktoś pomoże. Jest sobie 4y pojedyncze wyświetlacze 7seg ze wspólną anodą. Podłączone są one do 4ch rejestrów przesuwnych 74hc595, do jednego rejestru jeden wyświetlacz. Rejestry do arduino 3ma żyłami do pinów 6, 7, 8. Od anody wyświetlaczy do zasilania 5V są powpinane 510ohmowe rezytory. Następnie mam do pinu3 podpięty wentylator poprzez mosfet irl540N, do A0 mam czujnik temp. LM35. Wszystko niby działa ale mam spory spadek napięcia w układzie i w ekstremalnej sytuacji gdy z anod wyświetlaczy zdejmę rezsystory, to napięcie spadado poniżej 4V w układzie. Z tymi 510ohmowymi rezystorami mam 5V. Zauważyłem, że jak napięcie spada poniżej 5V to ten czujnik temperatury szaleje i pokazuje bzdury. Temp. skacze, potrafi pokazać raz 30st., a za chwię 50st. gdzie temp. wynosi 26st. faktycznie. Przy napięciu 5V jest ok. Co doradzilibyście, aby napięcie tak nie spadało? Do anod dać jeszcze tranzystory? Jak tak to jakie tranzystory? jak je najlepiej podłączyć? Inne rozwiązania?

Edytowano przez gielo
Link do komentarza
Share on other sites

Daj rezystory tylko do katod, tak, aby było po jednym rezystorze na jedną diodę — tylko wtedy diody świecące będą dostawały stały prąd. Jaka wartość tego rezystora? To musisz sobie policzyć z tego jaki prąd ma płynąć przez każdą diodę i jaki mają spadek napięcia — liczysz z prawa Oma. Przeczytaj sobie dokładnie w kursie: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-diody-krzemowe-oraz-diody-swiecace-led-id4251

Edytowano przez deshipu
Link do komentarza
Share on other sites

W sumie do katod też posiadam podpięte rezystory (ale je pominąłem w powyższym opisie przez nieuwagę), mają one po 220ohm obecnie. Anody miałem najpierw podpięte bez rezystorów do zasilania ale że mi napięcie siadało (pewnie za małe te rezystorki na katodach), to je dodałem też na anodach. Nic zmienię te z katod na jakieś większej wartości np. nie 220ohm jak obecnie ale w granicach 600 (policzę dokładnie z prawa ohma), Myślałem, że jak dołożę do anod rezystory, aby nie zmieniać ich na każdej katodzie (4x8), to nie będzie miało to znaczenia. Cóż zrobię jak radzisz.

Link do komentarza
Share on other sites

@gielo, więcej informacji na temat różnego sposobu zasilania LED oraz obliczania rezystorów znajdziesz w tym artykule: Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!. Nie ma potrzeby, abyś dodawał rezystory do anod i katod równocześnie, najlepiej dać każdej diodzie tylko jeden, osobny rezystor i to wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Wiem jak się dobiera rezystory do led, tylko musiałbym zmienić 32 rezystory na anodach, dlatego dodałem 4y na katody (lenistwo) :] Obecnie wymieniłem wszystkie rezystory na anodach i zdjąłem te z katod. W sumie nie rozwiązało to mojego problemu. Zrobiłem dwie linie zasilania, a właściwie 3y (testowo) i atmegę zasilam obecnie z oddzielnej linii 5V, resztę elektroniki z kolejnej linii 5v, (2 odzielne stabilizatory) połączone wspólną masą. 3cia linia to 12v i mosfet (IRL540) na wentylator (sterowanie wentylatorem z atmegi). Napięcie 5v pozyskiwane jest ze wspomnianych 12V podawanych na stabilizatory (przed układem sterującym wentylatorem) Jest lepiej ale w dalszym ciągu jak układ popracuje trochę, to temperatura potrafi skakać (czasem skacze od razu po włączeniu). Nie o 10st już jak wcześniej ale o te 2-3 stopnie. Jak ktoś miał wcześniej jakieś większe doświadczenia z LM35 (czujnik analogowy) to z chęcią wysłucham sugestii :] Obecnie korci mnie na zmianę czujnika na cyfrowy ale jestem uparty i dość mnie ciekawi skąd te problemy z tym analogowym. Jak mierzyłem napięcia to obecnie nigdzie mi nie spada poniżej 4.8V. Miałem zamieścić schemat ale jak to czasem bywa weekend miałem zajęty, więc wrzucę dzisiaj lub jutro.

Edytowano przez gielo
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.09.2018 o 08:21, gielo napisał:

Wiem jak się dobiera rezystory do led, tylko musiałbym zmienić 32 rezystory na anodach, dlatego dodałem 4y na katody (lenistwo) :]

Tylko, że w takiej sytuacji zasilasz kilka LEDów połączonych równolegle (wszystkie segmenty w obrębie jednej cyfry) przez jeden rezystor. Po pierwsze, jest to dokładnie to co wskazywaliśmy jako złe rozwiązanie w linkowanym wyżej artykule. Po drugie, z punktu czysto użytkowego, jasność poszczególnych cyfr będzie zależała od tego ile segmentów wyświetlacza jest włączone, bo prąd będzie się "dzielił" na różną liczbę diod.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak wiem że rezystor w anodzie to był nienajlepszy pomysł :], to było dodane tylko testowo, aby sprawdzić czy w jakiś sposób wpłynie na poprawność wskazań temp. :] Docelowo jakby się okazało, że jest ok, całość rezystorów na katodach miała być zamieniona.
Obecnie zmieniłem czujnik na DS18B20 i przeprogramowałem układ. Wszystko jest ok, wskazania niemalże idealne i co najważniejsze stabilne.

Z tym czujnikiem analogowym będę się jeszcze bawił jak znajdę chwilę wolnego czasu, bo problem dość mocno mnie interesuje. Sądzę, że ma coś to wspólnego z obciążeniem układu, bo po odłączeniu wyświetlaczy i wrzuceniu wskazań temp. na konsolę, są one idealne. No ale dzięki za pomoc, wszelkie sugestie i poświęcenie swojego cennego czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.