Skocz do zawartości

Raspberry oraz czujnik dht22, nieprawdziwe pomiary ?


Moonnmaker05

Pomocna odpowiedź

Witam !

Podłączyłem czujnik DHT22 pod rapsberry, jest to dokladnie ten czujnik: https://botland.com.pl/czujniki-temperatury/4920-czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-dht22-am2302-modul-waveshare.html?search_query=dht22&results=8

Po podłączeniu i wyświetlaniu wyników stwierdzam że pomiary jakie się pokazują są średnio o 2 stopnie wyższe niż w zegarku na biurku który również wskazuję temp i wilgotność.

A zatem ? Kto przekłamuje DHT22 czy ten czujnik z zegarka ? 

Link do komentarza
Share on other sites

"Zegarek" na biurku może mieć czujnik termistorowy czyli najtańsze badziewie bo w produkcji musi kosztować tyle co cały DHT22. Inna sprawa, że być może kalibrują go jakoś jednopunktowo przed włożeniem do pudełka, choć szczerze wątpię.. To nie są żadne przyrządy pomiarowe tylko wskaźniki orientacyjnie pokazujące czy jest ciepło czy trochę mniej.

A co o dokładoności Twojego czujnika mówi producent? Sprawdzałeś dane katalogowe? Przecież żaden czujnik nie jest idealny a błędy są wbudowane w samą istotę pomiaru.

Przy zabawie w temperatury weź pod uwagę bliskość wszelkich źródeł ciepła. Malina się grzeje i podgrzewa - zarówno przez powietrze jak i przez miedziane przewody - wszystko dookoła. Lampka na biurku, słońce za oknem, grzejnik, komputer, Ty sam - ręce, dłonie, twarz - także promieniujesz ciepło. To wszystko podnosi temperaturę przedmiotów w okolicy. Stopień czy dwa to zupełnie normalny wzrost w okolicy nawet słabego źródła. Nawet sam czujnik - jeśli jest zasilany - także się grzeje. Sprawdzałeś ile mocy pobiera podczas pomiaru? Nie warto zatem zbyt często kazać mu mierzyć, wystarczy raz na kilka minut.

Jeśli chcesz mieć dobre porównanie dwóch sztuk wstaw oba na raz do małego tekturowego pudełka tak żeby nie dotykały ścianek, kable wyprowadź do Maliny czy co tam masz na tyle długie by na pewno nie grzała pudełka z żadnej strony (min 20cm) , wyłącz lampkę na biurku, odsuń się od grzejnika, włącz zasilanie, poczekaj kilka minut na stabilizację warunków w pudełku i odpalaj dokładnie takie same procedury pomiarowe na jednym i na drugim czujniku bez rozłączania przewodów, dotykania kabli czy otwierania pudełka. Dopiero wtedy możesz powiedzieć, że zachowałeś minimum technicznej higieny i że wyniki są miarodajne jak na amatorskie warunki.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak czytałem dokumentacje, gdyby była różnica (jak producent pisze) 0,5 C oraz 2% wilgotności nie przejąłbym się tym, jednak po pierwszy podłączeniu i porównaniu zdziwiły mnie te rozbieżności. Wybaczcie ale tak to jest jak sie realizuje jakieś projekty pierwszy raz :

Link do komentarza
Share on other sites

O ile pamiętam, producent pisze o plus/minus 0.5C czyli że różnica 1C między dwoma czujnikami jest jeszcze w granicach tolerancji. Muszą być oczywiscie w tych samych warunkach no a przede wszystkim musisz je mieć. Skoro odniesieniem do pojedynczego sensora są zabawki biurowo-domowe, wyniki pomiarów są podobnej jakości.. Trzeba być ostrożnym z wyciąganiem wniosków.

Mam gdzieś kilka tych DHT, co ciekawe na pewno z różnych źródeł i partii produkcyjnych, spróbuję w wolnej chwili sklecić jakieś stanowisko i sprawdzić jak to wygląda. Dam znać.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Moonnmaker05 napisał:

gdyby była różnica (jak producent pisze) 0,5 C oraz 2% wilgotności nie przejąłbym się tym, jednak po pierwszy podłączeniu i porównaniu zdziwiły mnie te rozbieżności

Jak dokładny jest czujnik w zegarku? Czujnik pewnie jest umieszczony w obudowie zegarka? Robiłem termometr na DS18B20, termometr umieszczony w obudowie pokazywał temperaturę o 2..3 stopnie wyższa niż poza obudową.masz na odwrót ale o ile nie umieścisz obu czujników w jednym środowisku nie możesz porównywać wyniku pomiaru.

Co do noty DHT22 mam duże zastrzeżenia. Nie chce mi się wierzyć, że w całym zakresie temperatur ma dokładność +/- 0.5 stopnia. Pewnie taka dokładność jest w zakresie 0..40 stopni. Jeśli tak jest i przy krańcu zakresu, dokładność spada do np +/-2 stopnia, to i w te 0,5 bym do końca nie wierzył. Bram bym to co napisano w nocie z przymrużeniem oka. Aby to zweryfikować musisz porównać wskazania DHT22 z wzorcowym, atestowanym termometrem.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem takie nie istnieją. Albo są precyzyjne i drogie, albo tanie i słabe albo coś po środku - właśnie jak DHT22. To nie jest zły czujnik.

Jeśłi oczekujesz dokładności jeszcze lepszych niż ten 1C i to w tak szerokim zakresie temperatur, musisz samodzielnie skalibrować swój proces pomiaru. Do tego jednak potrzebujesz zbudować komorę z kontolowaną temperaturą (dwa pudełka po butach jedno w drugim, wata między nimi i grzałka w środku) a przede wszystkim mieć (drogi) termometr wzorcowy o dokładności np. 0.1C.

No i tak jak napisał es2 żaden czujnik nie ma stałego błędu w każdym punkcie skali. Zwykle są optymalizowane do w miarę liniowych wskazań w zakresie dużo węższym a potem się rozjeżdżają. Tutaj i tak jest naprawdę nieźle: DHT22 musi mieć dobry pomiar temperatury bo na jej podstawie liczy wilgotność względną. Jeśli będziesz tego używał w pokoju (tj. 0..40C), wyznacz sobie błąd w jednym punkcie (20C?) tj. znajdź różnicę między tym co pokazuje a tym co uważasz, że jest 🙂 i potem tę różnicę zawsze dodawaj/odejmuj. Taka jednopunktowa kalibracja sprawdzi się nieźle w bliskim otoczeniu puntu wzorcowego. Przy ogólnodostępnych czujnikach, dla zakresu -50..+100C nie masz szans bez precyzjnego sprzętu miec lepiej niż kilka stopni. Trochę można ugrać na termoparach, bo tam napięcie wyjściowe wynika z fizyki i nie trzeba niczego kalibrować, ale z kolei scalak/wzmacniacz, który musisz dospawać do termopary także ma swoje błędy. Na szczęście zakres o jaki pytasz do dla termopary pikuś - można to skalibrować do <1C. Popytaj wśród znajomych - może ktoś w swojej firmie ma precyzyjny termometr?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak wystarczy zabawa z temperaturą to można użyć czujnika DS18B20, łatwo zrobić wzorcowanie w papce lodowej (w miarę jednorodna mieszanina wody i lodu) dla 0oC, drugim punktem może być wrząca woda, należy tylko pamiętać o ciśnieniu - sprawdzić jakie jest w Twojej okolicy, sprawdzić na jakiej wysokości jesteś, jakie jest rzeczywiste ciśnienie (bo to podawane na mapkach jest odniesione do 0m npm), jaka jest faktyczna temperatura wrzenia wody. Z moich testów wynika, że DS myli się w obu punktach o mniej niż 0,5oC.

Przy pomiarach wilgotności należy pamiętać, że nawet jeśli czujnik jest kalibrowany, to najczęściej w temperaturze 20-25oC (w jednej wybranej w tym zwykle zakresie), poza punktem wzorcowym nie dość, że dokładność 2% może mieć tylko w zakresie wilgotności 20-80% to jest jeszcze dodatkowy błąd wynikający z temperatury. A używanie DHT22 w ujemnych temperaturach w ogóle nie jest dobrym pomysłem. O wkładaniu do wody też lepiej zapomnieć. Ze względu na czujnik wilgotności nie ma wersji hermetycznej.

Można też z nudów pojechać na jakieś targi budowlane/wentylacji/klimatyzacji, czasami są panowie  z komorami klimatycznymi Rotronic i mogą zrobić darmowe wzorcowanie (wydrukują nawet certyfikat z wynikami wskazań badanego czujnika i wzorca w komorze).

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 5.10.2018 o 10:12, Moonnmaker05 napisał:

Ok... a zatem jaki dokladnie czujnik polecacie do takich zabaw który w zakresie -50 > +100 stopni jest jak na domowe zabawy w miare precyzyjny i za w miare rozsądną cene?

Pytanie co dla Ciebie oznacza "w miarę precyzyjny" - jak się pewnie domyślasz dla każdego z nas ta definicja może być zupełnie inna. Jeśli masz zamiar zwyczajnie mierzyć temperaturę w domu to nie ma co zbytnio się tym przejmować. Moim zdaniem najlepiej wybrać wtedy DS18B20, głównie dlatego, że jest mały, łatwy w obsłudze i do jednej magistrali możesz podłączyć wiele czujników. To chyba najpopularniejsze rozwiązanie 😉 Przykłady wykorzystania tego czujnika znajdziesz w poniższych artykułach:

Jeśli bardzo zależy Ci na precyzji to możesz jeszcze po zakupie podłączyć wszystkie czujniki w jednym miejscu, zostawić na jakiś czas i później ręcznie odrzucić te, które pokazują "najgorsze" odczyty. Musiałbyś jednak zadbać oto, aby wszystkie czujniki miały identyczne warunki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.