Skocz do zawartości

Projekt IoT Home - wybór najlepszych komponentów


haryb

Pomocna odpowiedź

Część,

Właśnie zaczynam swoja przygodę z tematem IoT zawierającym od części sprzętowej - czujniki, mikro kontrolery, zbieranie danych w chmurze i ich przetwarzanie.

Podstawy elektroniki znam oraz programowania więc mam nadzieję że to troszkę pozwoli mi lepiej zrozumieć co i jak działa oraz pewne ograniczenia które określony sprzęt posiada.

Cele projektu: to nauka nowych rzeczy związanych z automatyzacją i wygodą w moim domu, nauka programowania mikro kontrolerów,  łączenie ich ze sobą za pomocą różnych rodzajów transmisji.

Założenia: posiadanie jednego miejsca centralnego sterowania różnymi urządzeniami w domu z poziomu Internetu, a wewnątrz domu po Wifi. Zarządzanie przez telefon, komputer itd. Rozszerzalność systemu o nowe komponenty, rodzaje transmisji, rodzaje czujników. Zbieranie i wysyłanie pewnych informacji z tych urządzeń do rozwiązań chmurowych np AWSowych czy Microsofta, Googla

Urządzenia do wstępnej integracji które posiadam w domu:

 1. System ogrzewania oparty na Eq-3 MAX! z bramką Cube IP -> Eq-3 MAX
 2.  Dwa wiatraki (po jednym w pokoju) firmy WESTINGHOUSE z sterowaniem na podczerwień + pilot -> Bandan wiatrak IR
 3.  Stacja pogodowa z dwoma czujnikami bezprzewodowymi wystawionymi na zewnątrz coś takiego: Stacja pogodowa bezprzewodowa
 4.  Gniazdka sterowane radiowo (aktualnie z pilota): Gniazda bezprzewodowe
 5.  Podświetlanie witryny szklanek - różnokolorowe diody - sterowanie IR z pilota: Ledy - RGB - pilot- IR
 6. Kamera IP - dwie sztuki - jedna Foscam (KAMERA FOSCAM) wpięta do routera po LAN, druga noname obsługiwana tylko po WIFI
 7.  Dodatkowo w przyszłości jak uda mi się w/w rzeczy - to dorzucenie sterowanie oświetleniem oraz odczyty z temperatury bezprzewodowo z garażu

Przeczytałem bardzo dużo artykułów, opisów urządzeń i mam jeden wielki mętlik w głowie odnośnie które urządzenia do tego się najlepiej nadają i które warto zakupić a które się nie sprawdzą przy takich założeniach. Potrzebuję instruktażu polegającego jakie układy, mikro kontrolery, transmisję, układy zasilania, app użyć by móc zarządzać wszystkimi tymi rzeczami z jednego punktu plus przez web i app a przy tym nie wydać majątku i nie ciągnąć za dużo kabli bo chata już po remoncie. Lutować też potrafię jak coś więc jestem otwarty na propozycje rozwiązań - sprawdzonych i możliwych do zrobienia przez takiego zieleniaka w temacie jak Ja 🙂

Co na ta chwilę mam z sprzętu:

 1. Kupiłem już Raspberry Pi 3 B+ które na razie wpiąłem po LAN do routera
 2.  Zainstalowałem Domoticza na Pi
 3.  Dodałem plugin Pythonowy z obsługa Eq-3 MAX ! do Domoticza (ale tutaj jeszcze nie wszystko mi śmiga i nie do końca mi się podoba interface Domoticza)
 4.  Chcąc się nauczyć dodatkowo dokupiłem: płytkę prototypową z takim startowym zestawem czujników

I teraz nie wiem jak dalej podejść do kolejnych punktów z mojej listy i jak zbudować infrastrukturę w domu - co zakupić - czy będą potrzebne jakieś kolejne Pi, Arduino, ESP, programatory, układy programowani, wgrywania kodu,  anteny, nadajniki, bramka np. MySensors (gdzieś widziałem takie pojęcie 🙂), czy tylko Domoticz tutaj powinien być użyty jako końcowa app na telefon, czy jest coś ładniejszego, wygodniejszego ? Jakie zasilanie zastosować do tych urządzeń, czy zawsze sieciowe musi być, czy może któreś komponenty sprawdzą się na bateryjnym zasilaniu i nie musiałbym się martwić o 220V pod zasilacz.

Za wszelkie wskazówki, rozpiski porady jak to dalej ruszyć, co zakupić, w jakich wersjach (tak by nie było wielkie i można było np. gdzie poukrywać)

Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość mojej na razie nie wielkiej wiedzy i małego zrozumienia różnych tych aspektów które chce i będę musiał poznać, wykonać.

Pozdrawiam
haryb

Link do komentarza
Share on other sites

@haryb, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

 • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
 • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
 • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

27 minut temu, haryb napisał:

I teraz nie wiem jak dalej podejść do kolejnych punktów z mojej listy i jak zbudować infrastrukturę w domu - co zakupić - czy będą potrzebne jakieś kolejne Pi, Arduino, ESP, programatory, układy programowani, wgrywania kodu,  anteny, nadajniki, bramka np. MySensors (gdzieś widziałem takie pojęcie 🙂), czy tylko Domoticz tutaj powinien być użyty jako końcowa app na telefon, czy jest coś ładniejszego, wygodniejszego ? Jakie zasilanie zastosować do tych urządzeń, czy zawsze sieciowe musi być, czy może któreś komponenty sprawdzą się na bateryjnym zasilaniu i nie musiałbym się martwić o 220V pod zasilacz.

Faktycznie projekt dość rozbudowany. Ciężko od razu o konkretne porady. Na początek radziłbym dobrze poznać Domoticza i zapoznać się dokładniej z jego funkcjami. Na pewno ułatwi to późniejszą realizację domu IoT. Oprócz tego zanim ruszysz dalej polecam zapoznać się z EasyESP. Dzięki temu będziesz mógł łatwo (i tanio) wysyłać bezprzewodowo wiele informacji do Domoticza zainstalowanego na RPi. Dopiero po takich testach zabrałbym się za dobór konkretnej elektroniki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker dzięki za wskazanie miejsca do powitania i początkowe informację.

Chciałbym zrobić raz zakupy by mieć już wszystkie potrzebne elementy w "szafie" i krok po kroku biorąc na tapetę każdy z tych punktów uczyć się i budować poszczególne klocki systemu. Domoticz faktycznie wygląda bardzo rozbudowanie i nie wszystkie opcje są dla mnie jasne - że wiem do czego służą, ale myślę właśnie że najlepsze by było takie stopniowe poznawanie jego możliwości i użycia już realizując konkretne punkty z listy todo 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, haryb napisał:

Chciałbym zrobić raz zakupy by mieć już wszystkie potrzebne elementy w "szafie" i krok po kroku biorąc na tapetę każdy z tych punktów uczyć się i budować poszczególne klocki systemu.

Nie chcę gasić Twojego zapału, ale obawiam się, że w ten sposób nakupujesz sporo zbędnych/niekompatybilnych rzeczy. Przykładowo tak jak tutaj pokazałeś oświetlenie RGB - jeśli masz już takie LEDy sterowane przez podczerwień to będziesz musiał zbudować sobie teraz nadajnik IR, który będzie tym zdalnie sterował. Kwestia oprogramowania tego może być różna - albo trafisz na jakąś przyjazną bibliotekę, albo nie. A można byłoby kupić trochę droższe sterowniki LED, którą są od razu kompatybilne z Domoticzem i mógłbyś je połączyć przez WiFi.

Proponowałbym chociaż ustalić konkretną listę co chcesz kolejno zintegrować i jakie elementy systemu do tego już masz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Treker

Może masz rację, w takim razie może pkt 2 lub 3/4 czyli komunikacja po Irda lub radiowa 443Mhz - nie wiem co łatwiejsze na start. Proces pewnie podobny, czyli trzeba by mieć odbiornik i nadajnik - i najpierw pewnie zczytać i gdzieś zapisać odpowiednie kody podczas wciskania klawiszy a później przypisać je do jakiś np. przycisków - wirtualnego pilota np. w Domowiczu (lub MySensors chodź nie wiem czy do jest do tego).

Dzisiaj przyszła do mnie paczka z elementami które zakupiłem do nauki - ale może też się przydadzą do wykonania tych zadań. W paczce mam zestaw do prototypowania z podstawowymi czujnikami, dodatkowo mam dokupione diody nadawcze i odbiorcze Irda, esp-12E, moduł radiowy odbiornik/nadajnik FS100A-433, konwerter USB-UART CP2102, troszkę kondensatorów, tranzystorów, rezystorów i innych czujników szkoleniowych (temperatury, odległości, wyświetlacz serwo itp.). Oprócz tego tak jak pisałem Pi 3b+ .Zastanawiałem się odnośnie zakupu Arduino plus rzeczy do zbudowania branki MySensors - ale na razie się wstrzymałem bo nie wiem czy się przyda - będzie potrzebne do komunikacji.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@haryb, zdecydowanie najłatwiej będzie zacząć od tych gniazdek, ponieważ to bardzo popularny projekt. Wiele ludzi łączy je z Domoticzem. Wystarczy wpisać w YouTube hasło "Domoticz 433" i od razu dostaniesz setki przykładów. Zacznij od obejrzenia poniższego poradnika. Wiele powinno Ci się od razu wyjaśnić - daj znać, jeśli z czymś będziesz miał problem 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za YT -> elementy mam już w chacie więc mogę zacząć działać z tym i zobaczyć czy będzie śmigało no i jak jest z zasięgiem. A realny jest przypadek żeby za pomocą takiego układu zczytać i wysyłać kody sąsiada to jakich jego urządzeń, bo przecież to nie jest w żaden sposób szyfrowane - kodowane? Czy to raczej nie ma zasięgu poza takim powiedzmy 3-4 pokojowym mieszkaniu ? (tak pytam z ciekawości). Na początek by to wszystko zadziałało - to podobnie jak na filmie rozumiem że żadna antena zewnętrzna do odbiornika czy nadajnika nie jest potrzebna ?

Jeszcze pytanie o same układy, te widzę są najtańsze i już je mam więc spoko - ale np. widzę że w sklepach są jeszcze inne układy np.

https://botland.com.pl/moduly-radiowe/5038-modul-radiowy-rfm210l-433s1-433mhz-odbiornik-ook-smd.html 

https://botland.com.pl/moduly-radiowe/2479-modul-radiowy-rfm68cw-433-433-mhz-nadajnik-smd.html

https://botland.com.pl/moduly-radiowe/275-modul-radiowy-rfm01-433s2-433mhz-odbiornik-smd.html

https://botland.com.pl/moduly-radiowe/4936-modul-radiowy-cc1101-433-mhz-waveshare.html

Widzę że też są jakieś już kompletne układy np. https://www.nodo-shop.nl/nl/rflink-gateway/148-rflink-gateway-componenten.html - wiadomo że już troszkę droższe ale ciekawe czy stabilniej, na większy zasięg działające.

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 23.10.2018 o 11:46, haryb napisał:

Kamera IP - dwie sztuki - jedna Foscam (KAMERA FOSCAM) wpięta do routera po LAN, druga noname obsługiwana tylko po WIFI

Nie miałem styczności z takimi kamerami, ale upewnij się, że nie dotyczy Ciebie problem opisany tutaj:

foscam.png

Dnia 23.10.2018 o 11:46, haryb napisał:

Zainstalowałem Domoticza na Pi

Jakoś tak kojarzy mi się z poprzednią epoką (mogę się mylić). Obecnie na czasie są chyba głównie Node-RED (do automatyki) i Home assistant (do gadania z urządzeniami), choć osobiście jeszcze nie doszedłem do etapu, gdzie byłby mi potrzebny HA, czego nie da się zrobić w NR. Ale na ten temat internet pisze tak:

"The quick answer is that Home Assistant (HA) is a superior component platform. It's unbelievably easy to add devices to HA and there are hundreds of hobbiests working tirelessly to integrate popular hardware as it becomes available. HA also has an iOS app with built in (albeit spotty) device tracking, and actionable notifications. AFAIK node red dashboard only runs in a browser. Node-RED is a superior automation platform, writing automations in yaml sucks, so combining the compatibility of HA with the automation power of node-red really gives the best possible end result."

Dnia 23.10.2018 o 12:18, Treker napisał:

Oprócz tego zanim ruszysz dalej polecam zapoznać się z EasyESP.

Nie dalej jak dziś czytałem o różnicach - warte lektury - https://lobradov.github.io/FOSS-Firmware-comparison-overview/

Generalnie zanim wydasz furę siana poświęć kilka wieczorów na zapoznanie się z tymi kanałami:

* SuperHouse - budowanie inteligentnego domu od podstaw, krok po kroku
* DrZzs - automatyka domowa, duża dawka wiedzy o Tasmota
* The Hook Up - automatyka domowa, Sonoff, MQTT
* Opto Video - dobre wprowadzenie do Node-RED
* BRUH Automation - HA, czujniki
Andreas Spiess - ESP32 i inne hocki klocki
* Playful Technology - nie związane stricte z inteligentnym domem, ale dużo fajnych projektów z zakresu automatyki i NR

Edytowano przez Marooned
Paskudny edytor postów
Link do komentarza
Share on other sites

@Marooned  Dzięki za przedstawienie pewnych alternatyw i finalnie może lepszego podejścia.

Rozumiem że tutaj przedstawiasz Node-RED i Home assistant postawione np. na Pi jako alternatywa dla Domoticza ?

A zdalne jakiekolwiek czujniki zamiast ładować na Arduino czy Pi - to na ESP podpinać z wgranym EasyESP - dzięki ich wifi przesyłać dane do w/w ?

Ja akurat na razie postawiłem na Domoticza ponieważ widzę że jest bardzo duże comunnity zapewne większe niz do NR i HA -> ale faktycznie Domoticz wydaje mi się troszkę toporny dla dla moich zastosowań no i na mobilu słabo UX wygląda więc może to tez jest jakaś alternatywa żeby podpiąć do innego rozwiązania np. proponowanego przez Ciebie. Myślę ze może to być dla mnie dobry - ambitny początek - zrealizować np. 1-2 moje punkty z listy TODO "klasycznie" na fizycznie wpietych czujnikach w PI + Domoticz a później uzyskanie tego samego z ESP z więtym czujnikiem np. HA.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 24.10.2018 o 09:26, haryb napisał:

A realny jest przypadek żeby za pomocą takiego układu zczytać i wysyłać kody sąsiada to jakich jego urządzeń, bo przecież to nie jest w żaden sposób szyfrowane - kodowane?

Tak, jest to realne.

Dnia 24.10.2018 o 09:26, haryb napisał:

Jeszcze pytanie o same układy, te widzę są najtańsze i już je mam więc spoko - ale np. widzę że w sklepach są jeszcze inne układy np.

Proponowałbym wybrać tanie moduły, które używa najwięcej osób (tak jak w linkowanym wyżej poradniku) - będziesz miał pewność, że wszystko zadziała.

Dnia 24.10.2018 o 09:26, haryb napisał:

Na początek by to wszystko zadziałało - to podobnie jak na filmie rozumiem że żadna antena zewnętrzna do odbiornika czy nadajnika nie jest potrzebna ?

Tak, nie ma potrzeby dodawania innych anten niż te wlutowane w moduły.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker

Wczoraj podłączyłem Pi i odbiornik/nadajnik 433Mhz. Użyłem dwój rodzajów bibliotek, jedna standardowa w C druga napisana w Pythona. I nie wygląda to za dobrze :  

Urządzenia które mam w domu na 433Mhz to dwa rodzaje gniazdek (jedne takie proste , najtańsze oraz drugie troszkę droższe które można programować, mają przycisk do uczenia i można np. jednym buttonem na pilocie przypisać różne gniazda do załączenia), dwie stacje pogodowe które mają sensory wystawione za oknem.

I teraz zacząłem od gniazdek - ta wersja gniazdek najprostsza zadziałał za pierwszym razem.

Niestety te drugie gniazdka nie działają - nie odbieram od nich kodu na Pi. Próbowałem obu bibliotek i to samo - zero reakcji przy włączaniu różnych klawiszy.

Dokładnie to taki model: Gniazda radiowe dlaczego ? zagadka, niby częstotliwość taka sama jak tych najprostszych gniazdek które śmigają ale jednak nie odbieram tych kodów. Może jakiś inny protokół, jakieś kodowanie - dlatego że jest tam ten element uczący ? A może po prostu układ zastosowany w tych pilotach nie współgra z bibliotekami do odczytu ? 

Kolejna kwestia to odczyt z sensorów podłączonych do stacji pogodowej - dwa różnych firm i modeli sensowy - zapewne co jakiś czas bo temperatura na bazie się aktualizuje co ok 1-2 minuty - więc myślałem że za około ten czas mój odbiornik odbierze jakiś kod na konsoli, ale niestety nic, cisza, temperatura się zmienia na bazie ale żaden kod nie leci do konsoli. W google doczytałem że jest problem ogólnie z zczytywaniem takich danych z sensorów do temperatury, stacji pogodowych i do nich jest inna biblioteka tutaj to jest niby opisane:

zczytanie danych z sensora temp 433

Niestety nie śmiga u mnie - nasłuchuje przez tą bibliotekę i nic nie zostaje zapisywane z poziomu C do bazy Sqlite więc domniemam ze nie odczytuje tych kodów które wysyła sensor lub może jakoś magicznie ten sensor go nie wysyła, koduje ? Może to sama stacja odpytuje sensor co jakiś czas ? Bo na sensorze jest cały czas temp pokazana i może to inaczej działa ze to stacja odpytuje się sensora i dostaje odczyt i dlatego nie idą kody na konsoli w Pi ? (w załączniku zdjęcie tyłu jednego z sensorów które za oknem mam).

Troszkę to wszystko komplikuję ponieważ - oczywiście mogę zakupić teraz jakiś takie proste gniazdka i oprogramować je na załączanie różne w App - ale już np. na pilocie takiej opcji w najprostszych nie będzie, a nie chciałbym się z sterowaniem tylko opierać na App ale to też znowu dodatkowy koszt który chciałem w sumie ominąć.

Podobnie z sensorami temp za oknami- zapewne mógłbym zakupić jakiś gotowy taki sensor który mi się połączy z Pi lub Domoticzem od razu lub chociaż po WIfi ale to znowu kolejne nowe koszty i tutaj zapewne większe niż w/w gniazdka. 

Ale jak nic nie uda mi się zrobić to biorę taką ewentualność że zainwestuję w nowe gniazdka i sensory temp. zewnętrznej by uzyskać efekt.

Czy ktoś z Was ma jakieś sugestie gdzie szukać przyczyny tych nie wysyłania kodów z tych urządzeń ? Lub może miał do czynienia z podobnymi rzeczami w praktyce ? Może jakiś mocniejszy, inny odbiornik RF by tutaj pomógł ?

A jeśli zakup nowych gniazdek, sensorów zew temp (ewentualnie innych parametrów) to jakie byście polecali - używacie ?

IMG_20181024_000541.jpgIMG_20181024_210424.jpgIMG_20181024_210430.jpg

IMG_20181024_001706.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Doświadczyłeś właśnie trochę tego o czym pisałem wcześniej: kupowanie sprzętu "na zapas" może wygenerować problemy takie jak pojawiły się teraz u Ciebie. Rozumiem, że ten sprzęt już miałeś, ale to taka przestroga przy dalszych zakupach 😉

2 godziny temu, haryb napisał:

Dokładnie to taki model: Gniazda radiowe dlaczego ? zagadka, niby częstotliwość taka sama jak tych najprostszych gniazdek które śmigają ale jednak nie odbieram tych kodów. Może jakiś inny protokół, jakieś kodowanie - dlatego że jest tam ten element uczący ? A może po prostu układ zastosowany w tych pilotach nie współgra z bibliotekami do odczytu ? 

Ta sama częstotliwość to bardzo mało wspólnego, najważniejszy jest sposób kodowania/transmisji danych. Tutaj właśnie jest zaleta używania popularnych gniazdek. Jak sam widzisz, wystarczyło wykorzystać bibliotekę i ruszyło. Drugie gniazdka są bardziej rozbudowane, rzadziej spotykane i już jest problem. Na pewno do rozwiązania, ale przyda się porada kogoś kto już walczył z takim model - ja niestety nigdy nie miałem go w ręku nie jestem też specem od komunikacji bezprzewodowej, więc nie będę w ciemno doradzał.

2 godziny temu, haryb napisał:

Kolejna kwestia to odczyt z sensorów podłączonych do stacji pogodowej - dwa różnych firm i modeli sensowy - zapewne co jakiś czas bo temperatura na bazie się aktualizuje co ok 1-2 minuty - więc myślałem że za około ten czas mój odbiornik odbierze jakiś kod na konsoli, ale niestety nic, cisza, temperatura się zmienia na bazie ale żaden kod nie leci do konsoli.

Producentom takich stacji wcale nie zależy, abyś mógł łatwo odebrać pomiary na innym urządzeniu. Więc analogicznie jak poprzednio, jakbyś wybrał popularny model stacji pogodowej (popularny wśród hobbystów IoT) to na pewno znalazłbyś gotowca, bo jakiś maniak automatyzacji już dawno rozpracowałby protokół komunikacyjny danego urządzenia. Teraz musisz podpiąć kluczową decyzję: albo zostajesz przy aktualnym sprzęcie i sam próbujesz go rozpracować, albo wybierasz inny, popularny sprzęt i nie musisz się niczym martwić, bo w internecie znajdziesz masę przykładów. Każda droga ma swoje way i zalety. Pierwsza na pewno ma wiele zalet edukacyjnych, ale za to wszystko zajmie znacznie więcej Twojego czasu i w między czasie 10 razy będziesz chciał wszystkim rzucić o ścianę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tego się troszkę obawiałem, że faktycznie to nie będzie takie trywialne dobić się zwykłym odbiornikiem 433 za parę groszy do wszystkich urządzeń nadających na tej częstotliwości u mnie w chacie.

Decyzję odnośnie gniazdek już podjąłem -> zakupie jakiś nowy zestaw który na pewno będę mógł kontrolować tylko teraz mam troszkę dylemat czy zakupić taki zwykłe gniazda z dodatkowym pilotem na 433Mhz np te (chyba tych nie było by problemu zczytać bo gdzieś widziałem jakiś opis - tutorial) -> Gniazdka 443Mhz czy może od razu zainwestować w jakieś gniazdka Wifi ewentualnie jakaś dodatkową bramką - chodź tutaj na pewno koszty wzrosną, tylko może jeśli by y Chińczyków coś kupić ta różnica nie była by taka drastyczna ? Jedyny taki minus na start to brak pilota w takich gniazdkach np. Wifi - chodź zapewne dało by się taki pilot prosty wykombinować i spiąć z komendami wykonywanymi na gniazdkach, ale to dodatkowa praca, koszt.

Zastanawiam się również czy jeśli bym się zdecydował na te (lub inne - jeśli możecie coś polecić lepszego) 433Mhz to czy ten zwykły, najtańszy nadajnik bez żadnej anteny będzie chwytał mi gniazdka umiejscowione   na drugim końcu chaty (ok 80m2, z 2-3 ściany i w miejscu gdzie chciałbym umiejscowić go jest już troszkę sprzętu który nie wiem czy nie będzie zakłócał - 2 rutery, bramka Cube, kamera IP i troszkę innych kabli.)

Jeśli chodzi o odczyt temperatury zew. który teraz chciałem odebrać z moich istniejących sensorów to tutaj raczej koszty są już dużo bardziej różniące - między zrobieniem coś swojego np. 3x multisensor (temperatura, wilgotność, ciśnienie) i umieszczenie na zewnątrz budynku z trzech różnych miejscach a znalezienie jakiegoś gotowego multisensora który robi to samo i jakoś po 433Mhz czy Wifi wysyła dane. Dlatego na razie się skłaniam do zrobienia samemu multisensorów chodź jeszcze muszę poszukać jakiś gotowych układów - czujników na Alliexpress i porównać finalne koszty.

 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, haryb napisał:

Decyzję odnośnie gniazdek już podjąłem -> zakupie jakiś nowy zestaw który na pewno będę mógł kontrolować tylko teraz mam troszkę dylemat czy zakupić taki zwykłe gniazda z dodatkowym pilotem na 433Mhz np te (chyba tych nie było by problemu zczytać bo gdzieś widziałem jakiś opis - tutorial) -> Gniazdka 443Mhz czy może od razu zainwestować w jakieś gniazdka Wifi ewentualnie jakaś dodatkową bramką - chodź tutaj na pewno koszty wzrosną, tylko może jeśli by y Chińczyków coś kupić ta różnica nie była by taka drastyczna ? Jedyny taki minus na start to brak pilota w takich gniazdkach np. Wifi - chodź zapewne dało by się taki pilot prosty wykombinować i spiąć z komendami wykonywanymi na gniazdkach, ale to dodatkowa praca, koszt.

To już zależy od Twoich preferencji. Ja akurat używam i te najtańsze radiowe gniazdka i takie w wersji WiFi. Gniazdka WiFi mam z Xiaomi i akurat w tym wypadku nie używam Domoticza tyko steruję nimi przez aplikację oraz za pomocą uniwersalnego przycisku. Bazowałem na tym zestawie: Inteligentny budynek za 250zł? Recenzja Smart Home Kit. Tę centralkę Xiaomi też można połączyć z Domoticzem, więc może to dla Ciebie będzie ciekawe rozwiązanie? Więcej na ten temat na stronie Domoticza: https://www.domoticz.com/wiki/Xiaomi_Gateway_(Aqara)

3 godziny temu, haryb napisał:

Jeśli chodzi o odczyt temperatury zew. który teraz chciałem odebrać z moich istniejących sensorów to tutaj raczej koszty są już dużo bardziej różniące - między zrobieniem coś swojego np. 3x multisensor (temperatura, wilgotność, ciśnienie) i umieszczenie na zewnątrz budynku z trzech różnych miejscach a znalezienie jakiegoś gotowego multisensora który robi to samo i jakoś po 433Mhz czy Wifi wysyła dane. Dlatego na razie się skłaniam do zrobienia samemu multisensorów chodź jeszcze muszę poszukać jakiś gotowych układów - czujników na Alliexpress i porównać finalne koszty.

Kwestię czujniki wewnętrznych mogą rozwiązać sensory z wyżej wspomnianego Xiaomi. Na zewnątrz trzeba już poszukać czegoś innego. Tutaj najfajniejszą opcją wydaje mi się EasyESP. Kupisz moduł ESP do tego kilka czujników i będzie ładnie działało. W najłatwiejszej wersji możesz elektronikę trzymać w domu, a odpowiednie sensory wypuścić cienkim przewodem za okno. Unikniesz wtedy problemów przed odpowiednim zabezpieczaniem elektroniki przed warunkami pogodowymi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Już w sumie chciałem zamawiać te nowe gniazdka na 433Mhz i zacząłem analizować temat czujników zewnętrznych - bezprzewodowych które również mógłbym np. po 433Mhz odczytywać ale jednak postanowiłem że jeszcze dam szansę tym moim aktualnym urządzeniom, czujnikom na 433Mhz i dokupię  bramkę RFlink którą widziałem że parę ludzi zakupiło i opisywało że dużo więcej urządzeń im poznajdowało, łącznie z stacjami różnymi pogodowymi i zewnętrznymi czujnikami do tych stacji - także czekam na paczkę, lutuję wsadzam na Arduino Mega i podpinam pod moje Pi 3b+ i zobaczę jak to będzie śmigało i czy wykryje kody wysyłane przez moje urządzenia nie wykryte na najtańszym odbiorniku.

Zakupiłem również z myślą komunikacji się z garażem do którego nie za bardzo Wifi dochodzi i tutaj jedynie jakaś radiówka pewnie się sprawdzi. Mieszkanie mam na pierwszym piętrze a garaż indywidualny poniżej parteru także jestem ciekawy czy ta bramka odbierze sygnały z różnych czujników umieszczonych w garażu. Jeszcze rozważałem zrobienie bramki MySesnors ale nie wiem czy tutaj by się sprawdziła lepiej, a RFlink w ostatnim update dodał możliwość odczytywania również czujników MySensors.

 

 • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.