O automatyzacji budynku warto pamiętać już na etapie jego budowania. Większość systemów wymaga odpowiedniej instalacji wraz z dużym sterownikiem. Na szczęście coraz popularniejsze są systemy bezprzewodowe!
Tym razem mogłem sprawdzić jak korzysta się z Xiaomi Smart Home Kit! W dalszej części artykułu zobaczysz, jak Smart Home Xiaomi sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
Temat inteligentnych budynków pojawia się u nas np. w newsach. Ostatnio w nasze ręce trafił również profesjonalny i rozbudowany sterownik od firmy DEIMIC. Liczba funkcji tego systemu robiła wrażenie. System ten jest bardzo rozbudowany - idealnie sprawdzi się do kontroli całego domu. Co robić, gdy mamy mniejsze wymagania i chcielibyśmy zautomatyzować mieszkanie lub małe biuro? Tutaj z pomocą przyjdzie opisywany zestaw, który trafił do nas dzięki Gearbest!
Czym jest Xiaomi Mi Smart Home Kit?
Firma Xiaomi od kilku lat powoli podbija nowe branże. W tej chwili robią praktycznie wszystko od telefonów i komputerów, przez roboty sprzątające, kończąc na elektrycznych hulajnogach... W ich ofercie znaleźć można też bezprzewodowy system Mi Home do tworzenie inteligentnego budynku.
Uwaga! Obecnie w sprzedaży dostępna jest nowsza wersja tego systemu pod nazwą Xiaomi Aqara. Zmiany nie są jednak duże i recenzja jest nadal aktualna. Nowe moduły odbiegają trochę wyglądem od tych przedstawionych w artykule, ale ich funkcjonalność jest podobna.
Sercem systemu Xiaomi Home jest największy z komponentów, który nazywany jest przez producenta jako Multifunctional Gateway. Element ten jako jedyny podłączamy bezpośrednio do prądu oraz do internetu przez Wifi. W module umieszczono m.in. głośnik oraz pierścień diod RGB.
Wszystkie elementy systemu. Multifunctional Gateway - największy z prawej.
Element ten jest niezbędny do uruchomienia Smart Home Kit. Bez problemu możemy dodawać lub odejmować czujniki i elementy wykonawcze. Z tego komponentu nie da się zrezygnować.
Niestety urządzenie to wyposażone jest w "chińską wtyczkę", więc konieczne jest zastosowanie odpowiedniego adaptera - to główna wada tego modułu.
Testowane moduły Mi Home
Oprócz głównego urządzenia miałem okazję sprawdzić szereg elementów współpracujących z systemem. Wybrałem zestaw, który zawierał w sobie:
czujnik ruchu PIR,
czujnik otwarcia drzwi/okien (kontaktron),
czujnik temperatury i wilgotności,
przycisk (możemy zaprogramować, aby jego wciśnięcia generowany różne akcje),
zdalnie sterowane gniazdko z wbudowanym watomierzem (wymaga przejściówki).
Kontaktron.
Czujnik ruchu PIR.
Wszystkie elementy Xiaomi Home są bardzo małe i dobrze wykonane. Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś znacznie gorszego. Moduły Mi Home robią jednak wrażenie solidnych. Co ważne, dzięki niewielkim rozmiarom można je dość dobrze ukryć - do tego stopnia, że po kilku dniach zapominamy o ich istnieniu. Wszystkie moduły łączą się z "centralką" bezprzewodowo, a zasilane są z małych baterii pastylkowych (niestety poszczególne elementy wymagają różnych baterii).
Przykład zasilania modułów.
Wszystkie moduły wyposażone są dodatkowo w odpowiednio wycięte, dwustronne taśmy, dzięki którym możliwy jest ich montaż "na stałe". Brakuje otworów montażowych. Nie jest to jednak dużym problem. Tak właściwie, to przymocować trzeba jedynie kontaktron. Wszystkie pozostałe elementy systemu mogą swobodnie leżeć na półce.
Czujnik temeperatury.
Zdalnie sterowane gniazdko.
Mózg systemu Smart Home - oprogramowanie
Opisywany system jest bezużyteczny bez oprogramowania, które instalujemy na telefonie z iOS lub Androidem. Cały proces rozpoczynamy od podłączenia się przez WiFi do naszego modułu głównego. Tą czynność wykonujemy tylko raz, aby podać dane do domowego WiFi.
Ta czynność sprawiła mi najwięcej problemów... Przyczyną było wybranie złego regionu w aplikacji. Moduł sparował się bez problemu, gdy ustawiłem lokalizację na chińską (a po sparowaniu wróciłem do właściwej).
Po poprawnym podłączeniu do modułu najprawdopodobniej system będzie się przez chwilę aktualizował. Proces ten jest jednak zupełnie bezobsługowy - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk na ekranie telefonu.
Szukanie aktualizacji.
Aktualizacja.
Kolejny krok, to podłączenie poszczególnych modułów Mi Home. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę w programie oraz uruchomić tryb parowania w sensorze (wciśnięcie i przytrzymanie przycisku). Gdy kolejne moduły pojawia się w systemie możemy zacząć konfigurować całość.
Składowe systemu.
Najłatwiej zacząć od czujnika temperatury i wilgotności, który po prostu zbiera dane. Dostęp do nich mamy cały czas z poziomu aplikacji w formie wskaźników lub wykresów, na których widać całą historię odczytów. Wyniki dostępne są praktycznie od razu:
Pierwszy typ wskaźnika.
Drugi typ wskaźnika.
Wykres miesięczny.
Oprócz tego można wykorzystać podstawowe funkcje samej centralki systemu. Czyli radio... niestety tylko chińskie (to najmniej przydatna funkcja całego systemu) oraz lampka RGB:
Chińskie radio.
Lampka RGB.
Scenariusze użycia systemu Inteligentny Dom Xiaomi
Producent przygotował gotowe scenariusze, które pozwalają na połączenie różnych informacji dotyczących pory dnia, odczytów z czujników, naszej lokalizacji itd. Dzięki temu system może wykazywać się odrobiną inteligencji. Przykładowe scenariusze to:
Alarm
Jak łatwo się domyślić po jego uzbrojeniu (telefonem lub przyciskiem) otwarcie drzwi lub wykrycie ruchu wzbudza alarm. Stan ten objawia się tym, że nasza centralka zaczyna migać i wydawać ustawiony wcześniej odgłos - w aplikacji znajdziemy gotowe dźwięki alarmów, syren policyjnych, dzwonków do drzwi, a nawet szczekania psa.
Oprócz tego możemy również otrzymać powiadomienia "push" na telefon!
Podgląd stanu.
Ustawienia alarmu.
Ustawienia powiadomień.
Lampka nocna - wykrywająca ruch
W zdefiniowanych godzinach wykrycie ruchu przez czujnik PIR może uruchamiać świecenie centralki na wybrany kolor (przez określony czas), gdy będzie ciemno:
Ustawienia lampki.
Lampka nocna - tradycyjna
W określone dni i godziny centralka będzie świeciła na wybrany kolor:
Ustawienia lampki.
Budzik
Zgodnie z ustawionymi budzikami centralka będzie nas budziła wybranym dźwiękiem. Wyłączenia budzika może nastąpić za pomocą uniwersalnego przycisku lub dowolnego z sensorów.
Ustawienia budzika.
Ustawienia wyłącznika.
Dzwonek do drzwi
Wciśnięcie przycisku, wykrycie ruchu lub rozwarcie kontaktronu (do wyboru) sprawi, że centralka wygeneruje wybrany dźwięk.
Ustawienia dzwonka.
Sceny
Dodatkowo w programie znajdziemy możliwość skorzystania z gotowych scen. "Sceny", to ustawienia, dzięki którym można łatwo zarządzać całym systemem. Idealny przykład praktyczny: przy wyjściu z domu klikamy jeden przycisk, który powoduje odłączenie wybranych urządzeń z prądu, zgaszenie światła i uruchomienie alarmu.
Konfiguracja scen.
Możliwość tworzenia scenariuszy w Smart Home Xiaomi
Nawet najbardziej wymagający użytkownik powinien być zadowolony z opcji tworzenia własnych scenariuszy. Program pozwala na utworzenie ogromnej ilości zależności. Mogą one dotyczyć wszystkich czujników, stanu systemu oraz naszej lokalizacji.
Co ważne, aplikacja pozwala nad łatwym opanowaniem nawet bardzo rozbudowanego systemu. Wszystkie moduły możemy łączyć w grupy i odpowiednio je nazywać. Dzięki temu można łatwo zapanować nad każdym pokojem itd.
Na koniec warto wspomnieć, że cały system smart home można znacznie rozbudować o inne czujniki. Xiaomi cały czas rozbudowuje ofertę urządzeń kompatybilnych z tym systemem. Wybrane przykłady:
Podsumowanie
Po 3 tygodniach testów muszę przyznać, że moduły odpowiedzialne za inteligentny dom Xiaomi sprawdzają się bardzo dobrze. Nie pojawiły się żadne problemy techniczne, baterie również się nie rozładowały. Jedynie na drobny minus należy zaliczyć, to że część interfejsu aplikacji jest tylko po chińsku... Czasami można dostać "pusha" na telefon z krzaczkami, które nie mówią zbyt wiele. Na szczęście nie przeszkadza to w korzystaniu z najważniejszych funkcji systemu.
Opisywany zestaw można aktualnie kupić w promocji. Jeśli szukacie prostego systemu, który wprowadzi odrobinę "inteligencji" do Waszego mieszkania lub biura, to szczerze mogę go polecić. W razie pytań lub wątpliwości zachęcam do komentowania!
Uwaga! Obecnie w sprzedaży dostępna jest nowsza wersja tego systemu pod nazwą Xiaomi Aqara. Zmiany nie są jednak duże i recenzja jest nadal aktualna. Nowe moduły odbiegają trochę wyglądem od tych przedstawionych w artykule, ale ich funkcjonalność jest podobna.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...