Skocz do zawartości

Falcon 9 od SpaceX wyniesie polskiego PW-Sat2 w kosmos


Komentator

Pomocna odpowiedź

Falcon 9 od SpaceX wyniesie polskiego PW-Sat2 w kosmos

Na 19 listopada 2018 planowane jest wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity PW-Sat2, którego skonstruowali polscy studenci. Urządzenie jest wyposażone w nadajnik radiowy, dzięki któremu każdy będzie mógł samodzielnie odbierać informacje telemetryczne satelity!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

To może ja zacznę i zawołam autora tekstu @mgumiela. Bardzo ciekawy projekt! Szkoda, że wcześniej nie chwaliliście się u nas postępami 🚀

Ode mnie na początek dwa pytania:

  1. Ile osób pracowało łącznie nad projektem?
  2. Jeśli to nie tajemnica: jakie są szacunkowe koszta całego projektu i ile czasu zajęło Wam znalezienie finansowania (zakładam, że kwota była "kosmiczna", czyli poza zasięgiem typowego koła naukowego i musieliście sporo się natrudzić, aby znaleźć sponsorów)?
Link do komentarza
Share on other sites

Super, robi jeszcze większe wrażenie! Gratulacje dla całego zespołu, że udało się zdobyć takie finansowanie i dobrze je wykorzystać 😉 A jak Wasz budżet ma się do innych takich projektów studenckich realizowanych w innych krajach? Macie porównanie jakimi budżetami dysponują inne zespoły tego typu i skąd czerpią fundusze? Oczywiście nie chodzi mi o konkretne liczby, bardziej o taki ogólny obraz sytuacji czy w innych krajach jest znacznie "łatwiej" tworzyć takie projekty 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To i ja mam parę pytań do @mgumiela

Czy elektronika satelity była budowana w "standardzie kosmicznym" i jeśli tak to czy możesz opisać jakiś konkretny przykład? Czy promieniowanie w przestrzeni kosmicznej na tej (niskiej?) orbicie może już wpływać na pracę satelity czy jednak pole magnetyczne Ziemi daje wystarczającą ochronę? Czy elektronika jest redundantna? A może użyliście jakiś osłon chroniących elektronikę? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołączając się do pytania @jesteinzyniere, skąd czerpaliście wiedzę na ten temat? Czy możesz polecić literaturę, która porusza tego typu tematy?

@edit: Trochę sobie odpowiadając, dużo informacji zawartych jest na stronie pw-sat w zakładce Dokumentacja, jeszcze wszystkiego nie przejrzałem, więc nie wiem czy dokładnie też tego typu. 🙂

Edytowano przez Alvedro
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, mgumiela napisał:

To samo z kodem programu - przechowywany jest w 6. kopiach a bootloader robi głosowanie na 3. slotach i dopiero wtedy ładuje poprawny obraz (potrafi go też naprawiać i sklejać)

Jak zabezpieczyliście sam bootloader? Pamięć PROM jednokrotnego zapisu?

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałem, że start został przesunięty przez SpaceX. Jakich opóźnień teraz się spodziewacie (dni, tygodni)? Czy wpływa to jakość na PW-Sat2, bo np. satelita nie może zbyt długo czekać w "gotowości" na start?

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Treker napisał:

Widziałem, że start został przesunięty przez SpaceX. Jakich opóźnień teraz się spodziewacie (dni, tygodni)?

Nie wcześniej niż w weekend ale może być to nawet początek grudnia. Niewiele wiemy i nic oficjalnie SpaceX nie podaje jeszcze.

6 minut temu, Treker napisał:

Czy wpływa to jakość na PW-Sat2, bo np. satelita nie może zbyt długo czekać w "gotowości" na start?

Troszkę się rozładowują akumulatory ale bardzo nieznacznie. Czeka na start już od końcówki lipca kiedy odbyła się integracja z zasobnikiem w Holandii. Pół roku oczekiwania nie stanowi problemu, więc jest trochę zapasu. Nawet jeśli się to przeciągnie dłużej to nic bardzo złego się nie stanie. Pod tym względem jesteśmy spokojni, przynajmniej na razie. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Wow, @mgumiela dzięki za super wyczerpujące odpowiedzi!
A możesz napisać coś o tym jak wygląda współpraca ze Spacex? Sami się z nimi kontaktowaliście, aby wysłać satelitę czy jest jakiś agencja/pośrednik? Czy Wasz satelita musiał przejść testy przeprowadzone przez Spacex w celu upewnienia się, że coś nie "odpadnie" z powodu wibracji/przeciążeń (wiem, że robiliście takie testy w Polsce, ale wyobrażam sobie, że przewoźnik chce upewnić się osobiście)? Jest jakiś system certyfikacji dopuszczający ładunek do lotu rakietą?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 20.11.2018 o 18:34, mgumiela napisał:

Firma SpaceFlight kupiła od SpaceX lot całym Falconem, zrobiła adapter (https://goo.gl/images/4n2Kds), a następnie rozpoczęła sprzedaż miejsc. Kilka miejsc kupił ISL z Holandii który dostarcza wyrzutniki dla cubesatów (quadpacki https://goo.gl/images/K3NbtJ). My robiliśmy normalny przetarg który został rozstrzygnięty na korzyść ISL. My żadnego kontaktu ze SpaceX nie mieliśmy.

A jaka jest alternatywa? Jak nie taki pośrednik i SpaceX to kto jeszcze aktualnie wynosi takie studenckie satelity?

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że to @mgumiela miał odpowiadać na pytania, ale akurat w dokumentacji jest informacja o przetargu i wspomniano tam o 2 firmach, które w nim wzięły udział: Tyvak International Srl oraz Innovative Space Logistics B.V. (https://pw-sat.pl/wp-content/uploads/2014/07/PW-Sat2-C-00.00-Overview-CDR.pdf, 2.2.5 LAUNCH STATUS). Napisano nawet jaki jest koszt wystrzelenia satelity różnymi rakietami.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.