KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Falcon 9 od SpaceX wyniesie polskiego PW-Sat2 w kosmos

Falcon 9 od SpaceX wyniesie polskiego PW-Sat2 w kosmos

Na 19 listopada 2018 planowane jest wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity PW-Sat2, którego skonstruowali polscy studenci.

Urządzenie jest wyposażone w nadajnik radiowy, dzięki któremu każdy będzie mógł samodzielnie odbierać informacje telemetryczne satelity!

PW-Sat2 to projekt satelity studenckiego budowanego na Politechnice Warszawskiej przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego. Jest następcą satelity PW-Sat, który w 2012 roku znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Głównym celem projektu było skonstruowanie i przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacji w postaci żagla o powierzchni 4 m². PW-Sat2 będzie jednym z ładunków misji SpaceFlight SSO-A The SmallSat Express realizowanej za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX

Co nadaje PW-Sat2?

Satelita co minutę nadaje ramkę danych, 229 bajtów danych mieści najważniejsze dane o stanie satelity: m.in. poziom naładowania akumulatorów, informacje o energii uzyskiwanej z paneli słonecznych, temperaturach, czasie misji, stanie komputera pokładowego, a także statusie eksperymentów. Inne dane takie jak historyczna telemetria, dane eksperymentów oraz zdjęcia będą przesyłane na żądanie operatorów zespołu (poprzez odpowiednie telekomendy).

Wyjątkiem jest eksperyment żagla deorbitacyjnego, który po uruchomieniu nada dane samoczynnie, w czasie rzeczywistym - m.in. wskazania żyroskopu (satelita powinien obracać po uruchomieniu żagla), czy też stan wskaźnika otwarcia mechanizmu spustowego żagla.

Narzędzia dla radioamatorów

Środowisko radioamatorów odgrywało olbrzymią rolę w odbieraniu sygnałów z satelitów wysyłanych przez studentów i inne grupy hobbystów z całego świata. Taka pomoc będzie również nieoceniona w przypadku misji satelity PW-Sat2. W tym celu zespół postanowił przygotować i udostępnić narzędzia umożliwiające odbiór i dekodowanie sygnałów z satelity.

Aplikacja ułatwiają komunikację radiową

Aplikacja ułatwiają komunikację radiową

Przygotowana została aplikacja (dostępna na systemy Linux i Windows), która pozwala na odbiór sygnału za pomocą odbiorników SDR, m.in. RTL-SDR, FUNcube Dongle Pro+, PlutoSDR oraz z "tradycyjnego" radia z demodulatorem SSB poprzez liniowe wejście audio komputera PC. Odebrany sygnał jest demodulowany, a następnie formowane i klasyfikowane są ramki nadawane przez satelitę.

Aplikacja webowa

Aplikacja webowa

Zebrane dane przekazywane są do aplikacji webowej (radio.pw-sat.pl), stworzonej dzięki współpracy z firmą SoftwareMill. W aplikacji tej odbywa się dekodowanie zawartości ramek telemetrii, co umożliwia przeglądanie aktualnego stanu satelity. Dostępne są również wizualizacje danych w postaci wykresów.

Szczegóły łącza radiowego

Satelita został wyposażony w nadajnik/odbiornik full duplex TRxVU Rev. B, firmy Innovative Solutions in Space BV, pracujący w paśmie amatorskim (odpowiednio UHF/VHF) oraz zestaw anten dipolowych o polaryzacji liniowej. Moc nadajnika wynosi 27 dBm (0.5 W), a przepływność jest regulowana w zakresie od 1200 bps do 9600 bps. Zastosowano modulację BPSK, scrambling zgodny z modemem projektu G3RUH, a dane przesyłane są w ramkach AX.25.

Skoordynowana częstotliwość dla łącza w dół dla satelity PW-Sat2 to 435.275 MHz. Domyślnie nadaje on sygnał z przepływnością 1200 bps, która może zostać zmieniona przez zespół operatorów satelity w celu przesłania większej ilości danych (w zależności od rzeczywistego budżetu mocy łącza radiowego, który będzie weryfikowany podczas pierwszych dni misji).

Konkurs dla radioamatorów

Każdy entuzjasta łączności radiowej, systemów satelitarnych zaproszony jest do udziału w projekcie poprzez odbieranie i przekazywanie danych. Organizatorzy przewidują karty okolicznościowe QSL dla osób, które skutecznie odbiorą i przekażą poprawną ramkę danych. Dla osób, które udostępnią najwięcej ramek, odbiorą pierwszą i ostatnią ramkę przewidziane są upominki związane z projektem.

Szczegóły konkursu dostępne są na stronie projektu. Już teraz można uruchamiać aplikację, testować jej działanie oraz pracę stacji naziemnych. Szczegóły zostały opisane w dokumentacji.

Bieżące informacje o przebiegu misji

Podany termin startu, ze względu na specyfikę lotów kosmicznych, może ulec zmianie. Informacje o stanie misji, aktualizacjach narzędzi do odbioru, planowane akcje (np. zmiana bitrate, uruchamianie eksperymentów) będą komunikowane za pomocą Twittera.

W razie wszelkich pytań, zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach. Zespół odpowiedzialny za PW-Sat2 będzie śledził ten wątek i będzie starał się udzielić odpowiedzi na powstałe pytania.

Autor: mgumiela
Redakcja: Damian Szymański

kosmos, polska, spacex, studenci

Trwa ładowanie komentarzy...