Skocz do zawartości

Hallotron. Wykrywanie metalu


Frodus

Pomocna odpowiedź

Panowie podpowiedzcie mi, bo mam taką zagwozdke. 

Buduje sobie strownik rolet wewnętrznych,w którym sterować chce silnikiem dc z przekładnia.

Praca układu miałaby wyglądać następująco (podanie impulsu z włącznika chwilowego /dzwonkowego) 

W DÓŁ - STOP - W GÓRĘ - STOP itd. chyba ze roleta osiągnie swoje skrajne położenie to automatycznie się wyłączy. 

Cały mechanizm chce zamontować w górnej części okna. 

Wyłączenie silnika planowo chciałem zrobić przez pomiar prądu modułem ACS-712 gdy silnik osi osiągnie jedna ze skrajnych pozycji, napotka na znacznie zwiększony opór co spowoduje jego wyłączenie, jednak taka metoda nie za bardzo mi się widzi i chciałbym rozwiązać to w trochę inny sposób. 

A mianowicie po głowie chodzą mi 2 rozwiązania :

- transoptor szczelinowy 

- czujnik halla 

 

Wolałbym zastosować tą drugą opcję, jednak męczy mnie kwestia zaliczania. 

Na YouTube widziałem, że ktoś wykorzystał ww czujnik do wykrywania metalu (przykładając do czujnika kombinerki). 

Tematylu nie zakładałbym gdybym miał pod ręką ten czujnik i mógłbym to osobiście przetestować. 

Tak więc czy ktoś mógłby rozjaśnić mi tą kwestię? 

Link do komentarza
Share on other sites

Tu wiele do wyjaśniania nie ma. Hallotrony kiedyś były dość trudnymi w wykorzystaniu czujnikami dającymi małe sygnały, niestabilnymi i chimerycznymi itp. Dzisiaj to zwykle tani, kompletny element w trzykońcówkowej obudowie plastikowej. Wymaga podania zasilania i ma jedno wyjście "pokazujące" stan czujnika. Ponieważ hallotron jest czuły na pole magnetyczne, nie wykrywa metalu sam z siebie. Zbliżany element musi być namagnesowany, ale większość stalowych rzeczy leżących przez długi czas w jednym położeniu magnesuje się od pola Ziemi - pewnie dlatego kombinerki na filmiku zadziałały. W normalnych projektach korzysta się z malutkich magnesów. Jego zbliżenie powoduje zadziałanie czujnika i zmianę stanu na wyjściu, co może być zauważone przez sterownik Twoich rolet. Hallotrony występują w dwóch odmianach: zwykłe - czyli o działaniu takim jak opisałem i tzw. "zatrzaskujące" w których ważny jest kierunek pola magnetycznego. Wtedy zbliżenie magnesu jedną stroną "zapala" czujnik a dopiero zbliżenie przeciwnego bieguna (w uproszczeniu) "gasi" wyjście.

Jako wyłączniki krańcowe (bo to właśnie chcesz z robić) możesz też wykorzystać zwykłe kontaktrony. To prostsze czujniki, niewymagające zasilania (więc tylko dwa druty) - zwykły zestyk w szklanej rurce działający jak wyłącznik zwierany zbliżeniem magnesu. Można to kupić w wielu odmianach, także już obudowanych plastikiem, bo sama rurka z drucikami jest dość delikatna:

https://botland.com.pl/pl/464-czujniki-magnetyczne

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. O kontaktronach myślałem na samym początku, jednak szybko zrezygnowałem z tego ponieważ w tym przypadku musiałbym okablować górną i dolną cześć okna, czego nie chce. Rozmyślam nad innymi opcjami, tym bardziej ze mocowanie rolety i napędu będę drukował więc te elementy zaprojektuje wg potrzeb, no chyba że na thingiverse znajdę coś sensownego. 

W głowie rozmyślam sobie nad oprogramowaniem tego. 

Jako że nie jestem mocny z programowania, a jest to moje hobby, to teraz tak pomyślałem o module z czujnikiem halla z wyjściem analogowym. 

Jeśli wartość odczytana z czujnika nie zmieni się w czasie = silnik się zatrzymał gdy osiągnął któraś ze skrajnych pozycji. 

W transoptorze szczrkinowym musiałbym skorzystać z funkcji millis która zawsze sprawie mi problem 

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem inaczej: mam sterownik zasłon działający właśnie na zasadzie pomiaru prądu i działa mi bezawaryjnie od dwóch lat. Przynajmniej w razie jakiegokolwiek zacięcia zasłona może nie dosunie się do końca, ale układ wyłączy się wtedy, kiedy dalszy ruch zasłony będzie niemożliwy.

A niejeden raz miałem konflikt zasłona - palma 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A w jaki sposób zrealizowałeś pomiar prądu? Dodatkowy moduł, czy poprzez rezystor o małej rezystancji? 

 

Ja bardziej tego że mi nie domknie obawiałbym się tego że mi rolete uszkodzi bądź uszkodzeniu ulegnie silnik 

Link do komentarza
Share on other sites

Brak mi pomysłu na estetyczne ukrycie go. 

Zamówię moduł z czujnikiem halla i będę cudowal dalej. Na chwilę obecną testuje to na stole z modułem ACS-712. 

Wiem, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, jednak zależy mi na tym aby okno nie było mocno okablowane. Chyba, że jakiś pomysł mi wpadnie do głowy jak to schować. 

Kontaktron, byłby dobry gdyby ukryć go gdzieś w pobliżu napędu, natomiast do sznurka zmontować małe magnesy (2 szt przy dłuższym sznurku, lub 1 przy krótszym). 

Kiedyś walały mi się po biurku małe magnesy neodymowe, wielkości ok 1 grosza. 

 

Jakoś na dniach wykonam ten projekt a ewentualne zmiany czy modyfikacje wyjdą z czasem

Link do komentarza
Share on other sites

Ruchome czujniki i zwijane przewody to najgorszy pomysł jaki ostatnio słyszałem. Jak ognia unikaj takich rozwiązań. Albo bezczujnikowo - wg pierwotnego pomysłu z pomiarem prądu, albo proste kontaktrony na końcach ruchu. Zupełnie wystarczające do tego magnesy mają 5mm średnicy i 1mm grubości a szarą, cieniutką tasiemkę z dwoma przewodami do kontaktronu przyklejoną przy ramie okna trudno nawet będzie zobaczyć. Hallotron analogowy jezt zbędny, przecież nie zmierzysz jednym takim czujnikiem przesunięcia rolety w zakresie 1 metra a to czy magnes jest w odległości 2cm czy 5 mm jest bez znaczenia - i tak musisz dojechać do końca,. A przy czujniku "dwustanowym" wykalibrujesz pozycję końcową położeniem i orientacją magnesu.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

A gdyby przy silniku, na wale rolety umieścić taki pierścień, w otwory umieścić kawałki namagnesowanego metalu i wtedy czujnikiem halla sprawdzać stan pracy silnika. 

Tak czy inaczej rozwiazania które cały czas mam w głowie doprowadzają do przeciążenia silnika w skrajnych położeniach. 

Kontaktrony o tyle lepsze, że wyłączą silnik przed jego przeciążeniem. 

Ewentualnie zastosować oba rozwiązania. Priorytetem byłby kontaktron, a w razie czego programowo dać jeszcze warunek "awaryjny" czyli ten z przeciążeniem. 

20181126_225409.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Co Ty masz za silniki, że chwilowe przeciążenie może je spalić?

Linka napędzająca roletę jest elastyczna, i na końcu wyhamuje silnik na odcinku (na oko) dwóch centymetrów - a układ powinien odłączyć zasilanie od silnika najpóźniej w połowie tej drogi.

Użyłem L298N (połówki), jako silnik robią dwa sprzężone serwa SG90 z upaloną elektroniką, rezystor pomiarowy 0.22Ω o ile dobrze pamiętam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.