Skocz do zawartości

Pierwsze uruchomienie nodeMCU


SOYER

Pomocna odpowiedź

Cześć chłopaki, dotarła do mnie paczka z Botlandu z pierdółkami, min. nodeMCU. Zgodnie z zaleceniami na stronie dystrybutora chciałem wgrać nowy flash, przy pomocy dedykowanego programu i już nie daje rady. Dlaczego na jednym laptopie ów program (flasher) wcale nie widzi, w zakładce log) pod żadnym wejsciem mojego esp, a na innym lapku niezależnie gdzie go wepnę zawsze widzi go na COM8. Druga sprawa, należy pobrać jakiś flash z githuba i go wskazać flasherowi, czy w zakładce config nic nie robimy?. Trzecia, trzeba coś zmieniać w advanced? Baudrate czy cóś? Na tym drugim lapku w log wyswietla się COM8, ale jak zmienię w zakładce operation na COM4 i wcisnę flash to jakby zaczynało, bo przycisk zmienia się na stop, ale kompletny brak postępu.

Powiedziałem ok, olać nowy firmware, spróbuję coś odpalić w arduino ide, ale powiedzcie mi jak skonfigurować, bo nie mam pojęcia. Jaki port wybrać jak komputer go (nodemcu) wcale nie widzi pod  żadnym COM-em, tylko nieznane urządzenie USB2.0....

HELP...

dwie godziny później...

Kurcze blade, po doprowadzeniu mnie do białej gorączki, odwracam nodemcu a tam jakiś nadruk: instal CH3406driver.... wujek goog i już wiadomo :-), sterowniki....

Dla WINDOWS 98/ME/2000/XP/Vista/7/8/8.1/10/2003/2008/2012 :   http://itserwer.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=70:instalacja-sterwonika-dla-ch340&catid=41:ch340&Itemid=72

  teraz mój komp już widzi esp pod COM4 i aktualizuję firmware... 

Pobieramy flashera :  https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher, otwieramy w katalogu Win32/Release lub Win64/Release, zależnie od systemu, którego używamy. Po uruchomieniu flashera program sam wykrywa do którego portu mamy podpięte nodeMCU, ja tylko w zakładce Advanced zmienilem baudrate na 9600, na wszelki wypadek..;-), klikamy flash i się wgrywa. Program podobno wgrywa zawsze najnowszą wersję firmware, choć oczywiście możemy mu podać lokalizację pliku.

Spróbuję potem ogarnąć arduino ide....

ok, ogarnąłem, może komuś się przyda:

W menu Plik wybieramy Preferencje, a w polu Dodatkowe adresy URL do menadżera płytek: wpisujemy:

http://arduino.esp8266.com/staging/package_esp8266com_index.json

Potem menu Narzędzia, Płytka, Menedżer płytek, wpisujemy ESP i szukamy esp8266 by ESP8266 Community

Po dłuugiej instalacji, możemy już wybrać płytkę "NodeMCU 1.0 (ESP-12Emodule)", uploadspeed 115200, oczywiście numer portu do ktorego mamy podlączone nodeMCU (u mnie COM4), reszty nie zmieniałem.

Należy też pamiętać, że jeśli w programie korzysta się z monitora portu szeregowego, to ustawiamy go na Serial.begin(9600); , bo inaczej wychodzą krzaczory...

Całość działa i śmiga na 100% z tym nodeMCU :   https://botland.com.pl/pl/moduly-wifi/8241-modul-wifi-esp8266-nodemcu-v3.html?search_query=nodemcu&results=22              i pewnie z innymi, identycznymi też będzie.

Wyszedł mały poradnik, a szukałem pomocy :-). 

Może się komuś przyda.

Pozdrawiam

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

A jak  ktoś chce używać ESP z Arduino to flashowanie dedykowanym programem można sobie całkowicie pominąć. Arduino wgrywa i tak swój kod (po części ten sam co flasher). Jak jest dobry i nie za długi kabel to można wgrywać 900kb, jak kiepski to 115kb, a 9600b to tylko w ciężkich przypadkach.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, SOYER napisał:

Należy też pamiętać, że jeśli w programie korzysta się z monitora portu szeregowego, to ustawiamy go na Serial.begin(9600); , bo inaczej wychodzą krzaczory...

Nie wychodzą - jak masz 2 komputerki np. PC i NodeMCU to by się dogadały przez port szeregowy musisz ustawić takie same parametry pracy portów po obydwu stronach.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, Belferek napisał:

Nie wychodzą - jak masz 2 komputerki np. PC i NodeMCU to by się dogadały przez port szeregowy musisz ustawić takie same parametry pracy portów po obydwu stronach.

Belferek, tego to się domyślam ;-), napisałem tylko jak zachowuje się moje nodeMCU w konkretnym połączeniu z arduino IDE, zresztą na odwrocie nodeMCU jest napis: Use 9600bps baud rate, nie wiem do jakich konkretnych sytuacji to się odnosi, ale po podłączeniu do arduino IDE i ustawieniu wyższego, wyskakiwały mi krzaczory na serial monitorze. Pzdr.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A jakbyś jeszcze chciał zobaczyć co ESP gada po resecie (np. o jego przyczynie) to standardowo uruchamia się z baud 76k i tak trzeba się ustawić w odbiorze, dopiero potem przestawia się na takie jak mu ustawiono (jeśli w ogóle oczywiście).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Moduł WiFi ESP8266 NodeMCU V3 32MB.

Dlaczego  nie jest wykrywane w Menedżer urządzeń, chociaż Arduino jest. Instalowałem sterowniki USB. ESP jest wykrywane w sieciach WiFi, co jest? Podejrzewam że jest uszkodzone, chociaż nic takiego z nim nie robiłem.

Link do komentarza
Share on other sites

V3 ma konwerter UART-USB CH340. Jak taki zainstalowałeś i masz inne działające klony Arduino z tym chipem to możesz założyć, że tu jest OK.  Druga sprawa to kabel USB/gniazdo na płytce ESP. Czasami niby dobry kabel nie działał, z innym, lepiej dopasowanym, ciaśniejszym wszystko było OK. W jednej musiałem pociągnąć lutownicą po lutach, pewnie coś było tu nie halo.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.