Skocz do zawartości

Przewód USB---MicroUSB gniazdo-wtyk.


SOYER

Pomocna odpowiedź

Hej, w moim projekcie z czujnikiem jakości powietrza, zrobiłem zewnętrzne wyjście portu USB. Jakież było moje zdziwienie kiedy dzisiaj chciałem wgrać program a tu nici. Komp nie widzi płytki, zasilanie ok. Próba z telefonem, to samo. Przewody polutowałem tak:

32225x_d.thumb.jpg.5740bd9c07bd339b20349b3eed0afbb1.jpg

Pominąłem ekran w microUSB i nie zmostkowalem pinu 4 z 5 w microUSB. Czy brak tego mostka może być przyczyną?

 

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, SOYER napisał:

Czy brak tego mostka może być przyczyną?

Wszystko zależy od podpinanego urządzenie - jest taka szansa, że brak tego mostka może uniemożliwiać transmisję. Jakie i jak długie masz te przewody?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powiedz deshipu - ten mostek jest na kablu czy w gnieździe? Tak sobie przeglądam schemat NodeMCU i tam znajduje:

Zrzut ekranu w 2018-12-20 20-48-01.png

Z tego co widzę to pin ID (etykieta OTG_ID) wisi w powietrzu w module więc jeśli ten wtyk mikro USB polutował Soyer jak na swoim rysunku to bez znaczenia czy ten mostek jest, czy nie. Na PCB według schematu nie jest do niczego podłączony. Czy dobrze rozumuję?

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Mostek musi być na wtyku, tak jak na schemacie @SOYERa.

Dobrze rozumujesz, że w przypadku podłączenia tam NodeMCU (i jakiegokolwiek urządzenia ze zwykłym USB, a nie OTG) nie będzie miało to znaczenia. Znaczenie jest w momencie, kiedy podłączasz ten wtyk do urządzenia USB OTG, które akceptuje zarówno device-e, jak i host i właśnie przy pomocy tego mostka rozpoznaje które jest które.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Belferek napisał:

Czyli jeśli dobrze odczytałem Soyera to do tego micro USB podłącza NodeMCU - więc zworka jest bez znaczenia i nie w niej (zworce) są jego problemy? Może złe luty?

To masz lepszą dedukcję niż ja. Rzeczywiście, pozostaje posprawdzać i pomierzyć.

Link do komentarza
Share on other sites

@deshipu, @Belferek moim zdaniem obaj macie rację - po prostu piszecie / analizujecie inne wersje USB. Ten standard ma już trochę lat i jedna nazwa kryje bardzo wiele różnych wersji, rozszerzeń itd.

Zacznijmy od tego co napisał @deshipu, czyli rozpoznawania roli host/device na podstawie mostka. To oczywiście prawda - ale tylko w przypadku USB OTG. Więc @deshipu, masz rację o ile to rozszerzenie jest używane.

Natomiast bez OTG, nie ma potrzeby rozpoznawania kto jest host-em, a kto urządzeniem. Role są przypisane na stałe i fizycznie różne wtyczki oraz gniazda sprawiają, że nie można podłączyć urządzeń niepoprawnie. Tak działa tradycyjna wersja i w tym przypadku @Belferek ma jak najbardziej rację, mostkowanie nie ma znaczenia i nie jest konieczne.

Google podpowie więcej na ten temat, przykładowy link: https://www.quora.com/How-different-is-a-normal-usb-cable-from-OTG-usb-cable

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Problem rozwiązany, dla połączenia kompa z nodeMCU nie ma potrzeby robienia ww. mostka OTG. Działa pięknie z niepodłączonym pinem 4. Problemem było wadliwe lutowanie, lub wtyczka, pojawiało się i znikało zwarcie między pinami D+ i D-.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.