Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFET-y


Komentator

Pomocna odpowiedź

Super, dzięki Wam za podpowiedź. Teraz jest to dla mnie bardziej zrozumiałe 🙂 Przemówił do mnie filmik pokazujący co się stanie jak się źle podepnie kontestator i wolałem się upewnić 😄

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Wojtek91 napisał:

Super, dzięki Wam za podpowiedź. Teraz jest to dla mnie bardziej zrozumiałe 🙂 Przemówił do mnie filmik pokazujący co się stanie jak się źle podepnie kontestator i wolałem się upewnić 😄

Ja też z początku miałem stracha, do tego bardzo mi zależało, żeby cały układ złożyć pierw po swojemu, 3 x wszystko sprawdzałem 😄

@Treker możesz zerknąć do wątku 7a? Jedna rzecz mnie tam nurtuje, niestety od paru dni jest bez odpowiedzi 😞

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć (kurs jest SUPER!), w ćwiczeniu z MOSFETem dioda świeci się cały czas tj. wystarczy na chwilkę zewrzeć bramkę z + aby się świeciła i po odłączeniu świecii się cały czas, aż bramkę zewrze się z -. Wydawało mi się, ze to normalne, ale nie wspomniałeś o tym w artykule, albo czytać nie potrafię, więc wolałbym się upewnić.

Poniżej kolejna ciekawa właściwość. Czy ciało ludzkie ma taki potencjał aby aktywować MOSFET czy też mam gdzieś zwarcie?

Odnośnie do uwag innych o tym, że ćwiczenia nie działają. Miałem podobny problem i podjąłem się typowego troubleshootingu czyli zacząłem mierzyć rezystancję pomiędzy poszczególnymi elementami aby zobaczyć, gdzie nie przepływa prąd. Okazało się, że największym problemem są kabelki, których wtyki w moim zestawie były często obklejone czymś, jakby pozostałościami kleju. Obskubałem problematyczne kable lub wziąłem te nieobklejone, jest ich sporo, a w ćwiczeniach więcej niż 5 zazwyczaj nie potrzeba.

Edytowano przez jordanj
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@jordanj podczas pisania kursu dla początkujących musimy czasami sporo tematów upraszczać (niestety). Tak jest w tym przypadku, gdy część rzeczy na temat tranzystorów nie została omówiona, aby nie zarzucać czytelników zbyt dużą dawką informacji. To co zaobserwowałeś wynika m.in. z pojemności bramki tranzystora. Mam nadzieję, że "kiedyś" uda nam się przygotować dodatkowe artykuły, które w przystępny sposób wyjaśnią m.in. tę tematykę 😉

9 godzin temu, jordanj napisał:

Odnośnie do uwag innych o tym, że ćwiczenia nie działają. Miałem podobny problem i podjąłem się typowego troubleshootingu czyli zacząłem mierzyć rezystancję pomiędzy poszczególnymi elementami aby zobaczyć, gdzie nie przepływa prąd. Okazało się, że największym problemem są kabelki, których wtyki w moim zestawie były często obklejone czymś, jakby pozostałościami kleju. Obskubałem problematyczne kable lub wziąłem te nieobklejone, jest ich sporo, a w ćwiczeniach więcej niż 5 zazwyczaj nie potrzeba.

Jeśli chodzi o problemy z ćwiczeniami to jednak najczęściej wina leży w źle zmontowanym układzie, ale czasami zdarzają się drobne problemy innego typu. Nie przypominam sobie, aby ktoś wcześniej zgłaszał problem z zaklejonymi końcówkami przewodów - coś takiego nie powinno mieć miejsca. Jeśli nie będziesz mógł poradzić sobie z tym problem to zgłoś reklamację w Botlandzie. Na pewno szybko pomogą 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

"W razie problemów pytaj w komentarzach, będzie nam również bardzo miło, jeśli napiszesz tam, czy wszystko przebiegło bez problemów!"

Wszystkie projekty bez problemu udało się podłączyć i wszystko zadziałało 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

55 minut temu, Treker napisał:

@Kreatyvny miło słyszeć! W takim razie powodzenia z kolejnymi eksperymentami (podczas drugiego poziomu kursu będzie więcej ciekawych projektów) 😉

Dziękuję, jak tylko skończę pierwszą część zabieram się za drugą 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam. U mnie  po złożeniu układu diody nie mrugają a świecą na stałe. wszystko sprawdziłem kilka razy i jest złożone poprawnie. Nie wiem gdzie szukać błędu? 

 

Dobra ,udało się. Miałem podobną sytuacje jak była opisywana wyżej - zaklejone styki przewodów!!! 

Edytowano przez Vova
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Alucard dokładne zrozumienie działania tego układu nie jest wcale takie proste. Dlatego w tym kursie radzimy, aby traktować to raczej jako ciekawostkę. Tzn. budujemy układ i cieszymy się tym, że działa 😉 Jeśli chcesz poznać dokładną zasadę działanie tego układu to mogę polecić np. ten poradnik z YouTube. Znajdziesz tam dokładny opis, wszystko prostym językiem. Ostrzegam jednak, że całość może wydawać się dość skomplikowana. Oczywiście warto wiedzieć, jak dokładnie działają budowane układy, jednak w praktyce raczej mało kiedy będziesz samodzielnie "projektował" tego typu układy, dlatego (przynajmniej na początku) niektóre zagadnienia można delikatnie pomijać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego w tym zadaniu (multiwibrator astabilny) nie można użyć kondensatorów ceramicznych 100nF ?
Diody nie świecą.
To zależy od typu kondensatora, czy jego pojemności?

Edytowano przez Ros0mak
Link do komentarza
Share on other sites

W przykładzie użyte są kondensatory o pojemności 220uF, jest to o rząd wielkości więcej. Dokładnie 2200 razy więcej niż proponujesz. Pojemność wpływa na czas przełączeń, gdyż potrzeba jest więcej czasu aby kondensator naładował się do poziomu, w którym multiwibrator przełączy stan. Jakbyś przykładowo dał pojemność 100uF to najpewniej czas przełączeń byłby krótszy, ale 100nF to już za mało.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.