Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFET-y


Komentator

Pomocna odpowiedź

4 godziny temu, Zuraw napisał:

Mam zestaw do kursu z botlanda

@Zuraw zarejestruj swój zestaw (ulotka z kodem była w środku) to na przyszłość będziemy wiedzieli jaki masz zestaw i będzie łatwiej 🙂

4 godziny temu, Zuraw napisał:

o prostu diody LED źle działają (że gdy poszcze przewody dipdy po prawej stronie to automatycznie przienia się na drugą)

Musiałeś popełnić błąd w montażu - pokaż wyraźne zdjęcie swojego układu to go wspólnie sprawdzimy. Ciężko udzielić jakąś pomoc bez wglądu w Twój projekt 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na zamieszczonej grafice jest to bardziej czytelne (albo schemacie). miejsca na grafice kondensatorów z szarymi kółeczkami - dziurki w płytce o współrzędnych C 10, 11 oraz C 15, 16. Zachęcam też do samodzielnego montażu na podstawie schematów, a w razie problemów odsyłam do artykułu o tym Jak czytać schematy? Powodzenia 🙂 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Hej. 

Multiwibrator astabilny. U mnie jest tak że gdy zapala się dioda niebieska to czerwona przygasa ale całkowicie nie gaśnie. W druga stronę jest tak samo.

Czy tak powinno być?

Edytowano przez lukasz30111989
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć!

Obejrzałem wideo z wytłumaczeniem układu i na końcu jest przykład podłączenia multiwibratora do układu z mosfetem, aby sterować potencjometrem mocą żarówki. Jaką rolę w tym układzie pełni multiwibrator? Czy nie da się stworzyć układu mosfet + potencjometr bez multiwibratora?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@szymoncio witam na forum 🙂 a mógłbyś udostępnić schemat bo nie do końca wiem o czym piszesz.

12 godzin temu, szymoncio napisał:

Obejrzałem wideo z wytłumaczeniem układu i na końcu jest przykład podłączenia multiwibratora do układu z mosfetem,

Jakkolwiek wygląda ten układ to przy pomocy generatora o nierównym czasie włączenia i wyłączenia możesz uzyskać sygnał PWM, czyli taki którym przełączasz MOSFET. W ten sposób regulując czas włączenia i wyłączenia możesz stworzyć wrażenie regulacji mocy (a na pewno regulację mocy średniej). Na temat PWM poczytaj w kursie elektroniki 2.

12 godzin temu, szymoncio napisał:

układu mosfet + potencjometr

Też jest to możliwe, jeżeli przyjrzysz się charakterystyce tranzystora to znajdziesz dla jakiś napięć na wejściu jaki prąd może płynąć przez dren - w ten sposób możesz regulować jasność sterując prądem (czysto analogowo). W tej metodzie straty energii na ciepło są większe, gdyż tranzystor cały czas przewodzi.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@Michu218 Witam na forum 🙂

A próbowałeś poruszać trochę kabelkami, coś docisnąć, sprawdzić ciągłość miernikiem? Możliwe że któryś kabelek nie styka. Możesz zamienić kabelki na inne i sprawdzić czy jest w nich ciągłość.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, przeczytałem drugi raz poradnik o kondensatorach i jedna rzecz mnie zastanawia. Jest w nim napisane, żeby uważnie patrzeć na polaryzację w kondensatorze elektrolitycznym, bo może się uszkodzić. Czy w multiwibratorze astabilnym kondensator sie nie uszkadza, bo ładowana przez R3 minusowa okładka ma ujemne napięcie i ładuje się tylko do 0,7V, które jest zbyt niskie, żeby coś mu się stało? Czy to jest właściwa interpretacja?

obraz.thumb.png.fd30be43669373aa7dec8e2cab9c53eb.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.