Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFET-y


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Rael1138 ok, rozumiem. Czyli tranzystory BJT. Te bazy są spolaryzowane przez podłączenie do plusa baterii, to prawda. Ale masz tam kondensatory, które raz się ładują a raz rozładowują, powodując zmianę w przepływie prądu po drugiej stornie okładki. Wyjdź od sytuacji gdy połówki układu są w przeciwnych stanach. W tym wątku jest sporo pytań w tej kwestii. Przejrzyj poprzednie strony i tam znajdziesz więcej informacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej to znowu ja 🙂

szybkie pytanie bo staram się nie iść dalej póki nie zrozumiem na bieżąco.

 

kurs_elektroniki_tranzystory_przerzutnik

 

W tej grafice jest tranzystor aktywowany prądem wysokim NPN  Czy ja źle czytam ten schemat czy tu podłączamy masę do aktywacji kolektora? Czemu tak jest. Chyba powinno się go aktywować plusem. ?? 

Edytowano przez PanMajster
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

28 minut temu, PanMajster napisał:

W tej grafice jest tranzystor aktywowany prądem wysokim NPN  Czy ja źle czytam ten schemat czy tu podłączamy masę do aktywacji kolektora? Czemu tak jest. Chyba powinno się go aktywować plusem. ?? 

Aktywuje się plusem 😉 Przypatrz się uważnie, że bazy tranzystorów są na krzyż z przełącznikami. Załączenie przełącznika powoduje zwarcie bazy z masą i wyłączenie danego tranzystora, a więc dioda zaczyna przewodzić, gdyż skrzyżowany (przeciwległy) tranzystor ma rozłączony przełącznik, a prąd płynący przez drugą diodę aktywuje jego bazę 😉

Dzielnik rezystorowy ustala napięcie na diodzie, a 1k natężenie na niej. W momencie, gdy dioda zasila tranzystor i przełącznik jest otwarty to napięcie na diodzie jest znikome, gdyż prąd przechodzi przez rezystancję 11k, co powoduje, że dioda się nie świeci, ale prąd dalej przez nią płynie i jest wystarczający, by wzbudzić tranzystor drugiej diody. Beta 100-400 wystarcza, by zasilić przeciwległą diodę tymi kilkoma mA prądu 😉

Skomplikowałem sprawę... Może ktoś lepiej to wytłumaczy xD

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 super w sumie jak to przeczytałem 50 razy i za każdym razem staram się to sobie zwizualizować to zaczynam to widzieć więc chyba pomogłeś 😄 aczkolwiek wątpię by czytając randomowy wykres był bym w stanie jak kolwiek sam to wychwycić. Pewnie więcej praktyki potrzeba. Po przerobieniu kursu wrócę i zobaczę czy mam na to inne spojrzenie.

W każdym razie dzięki , dużo pomogło to że powiedziałeś że masa tutaj zamyka tranzystor a nie otwiera. 🙂

Edytowano przez PanMajster
Link do komentarza
Share on other sites

Hej moge jakoś zmierzyć multimetrem czy mam prawidłowe tranzystory MOSFET?
W obydwu układach świeci mi dioda. Dopiero jak przekręcę o 180 stopni tranzystor to działa jak na schematach. 

Mogę to jakoś zweryfikować żeby wiedzieć czy nie trafiły mi sie wadliwe tranzystory mosfet?

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, PanMajster napisał:

W obydwu układach świeci mi dioda. Dopiero jak przekręcę o 180 stopni tranzystor to działa jak na schematach. 

Te typy tak mają, zapisz sobie to na paczce. Nikt nie wie czemu raz są prawidłowe, a raz nie.

@Treker znów stara śpiewka, chyba czas pogadać z Botlandem [Oh sh** here we go again...]

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

znów stara śpiewka

Niestety możliwe, że to są cały czas tranzystory z tamtej starej, wadliwej serii, które trafiły do losowych zestawów (stąd główny problem z analizą tego tematu). Dodałem już do kursu informację o obracaniu tranzystorów, a wadliwe elementy będę wymieniane przez Botland. 

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie przerzutnika bistabilnego na BJT.

Gdy załączam zasilanie to świecą się dwie diody (a nie jedna jak napisane na stronie). Przełączanie działa, ale żadna z diod nie gaśnie w pełni (lekko się pali).

Czym to może być spowodowane?

Dziękuję za odpowiedź z góry

Link do komentarza
Share on other sites

@Dirichleta witam na forum 🙂 Delikatne święcenie tej "wygaszonej" diody jest dopuszczalne w tym ćwiczeniu, ale pokaż zdjęcia swojego układu - sprawdzimy, czy wszystko jest dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzien dobry, zmontowalem przerzutnik astabilny, radocha bo działa diody migaja na przemian troche slabo bo miałem rozne elemety niejednakowe, nie wazne, ale dzlała!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.