Skocz do zawartości

Zakupy - oznaczenia rezystorów i kilka pytań


OPrime

Pomocna odpowiedź

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.

Mam do was kilka pytań, może trochę głupich, ale poprostu musze otrzymac odpowiedzi na nie.

Jakiś czas temu zdecydowałem zająć się elektroniką. Już pod koniec września rozpoczynam pierwszy rok studiów na kierunku automatyka i robotyka. By troszkę wczuć się w klimat i jednoczećnie mieć jakieś pojęcie o tych zagadnieniach zaopatrzyłem się w książkę "Wyprawy w świat elektroniki" i trochę zagadnień juz przerobiłem (teoretycznie - rozumowanie). Mam zamiar zrealizować kilka projektów oraz zbudować sławnego już władka światloluba z tego forum. Jednakże natrafilem na problem. Gdy zacząlem szperać w ofercie sklepu TME.PL nie mogłem się zorientować w oporach rezystorów. Problem polega na tym, że nie rozumiem ich oznaczeń. Chcialbym kupić oporniki o oporach od 1 ohm, 10 ohm, 100 ohm, 1k ohm i tak "co 10" aż do 10M ohm.

z tego, co wyczytalem na forum, to najleoiej kupić oporniki o mocy 0,25W. Na czym polega problem? Wyjaśnię na przykładach. Mamy np. takie oznaczenie: 1/4W100K - czyli rozumiem, ze ma moc 0,25W i opór (tu zgaduję, że o to chodzi) 100'000 ohm. Jeżeli ta druga wartość to opór, to nie rozumiem do końca tego oznaczenia: 1/4W10R, bo nie wiem co oznacza literka "R". Chciałbym żebyście mi to wyjaśnili.

No cóż w związku z tym, że przy zakupach w necie trzeba placic za przesyłke, chciałbym zakupić więcej reczy za jednym zamachem. Na pewno:

-kondensatory (jakiego typu? jakie pojemności?)

-zasobniki do baterii R6

-jakieś diody LED migajace, o zmiennych kolorach i normalne (jaka jasność? - mają służyć jako kontrolki)

-tranzystory npn i pnp (jakie mają mieć parametry dla ogólnych zastosowań?)

-przełączniki ON-OFF i ON-OFF-ON, microswitche

Dodatkowo części wymienione w temacie o światłolubie.

Moglibyscie mi powiedzieć jakie części elektroniczne warto jeszcze kupić?

W ofercie sklepu nie mkoge znaleźć takiej białej uniwersalnej plytki stykowej jaka jest stosowana we wspomnianej przeze mnie książce. Orientuje się ktoś jak moge ją tam znaleźć (o ile ją mają)?

Czy może warto skorzystać z oferty innego sklepu? Jak tak, to jakiego?

No to na razie wystarczy tych pytań. Czekam na Wasze odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

idziesz na studia i nie wiesz co znacza przedrostki ukladu SI - k, m, K itp?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedrostek_SI

-kondensatory (jakiego typu? jakie pojemności?)

zalezy do czego - jakies ceramiki, troszke elektrolitow do 25V albo i 50V.

LEDy najnormalniejsze 5mm bez kolnierza - nie ma co przesadzac z jasnoscia - szkoda baterii.

Z innych sklepow to sprawdz AVT i usera lisu na allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepiej gdybyś znalazł sklep z elektroniką w twojej okolicy gdyż wtedy na

bieżąco będziesz kupował co Ci trzeba. Sprawdź w oślej łączce ( na schematach ) co Ci potrzeba do praktycznej realizacji wypraw i sobie pozapisuj na kartku i kup. W sumie to

nie wyobrażam sobie realizacji układów tam zaprezentowanych bez płytki stykowej

więc to też możesz sobie zakupić. Polecam sklep LISPOL na allegro ( to co podał kolega

wyżej ) w TME jest drogo tym bardziej, że ceny podane w TME to ceny netto czyli

płacisz cene podaną + 22% ceny podanej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

idziesz na studia i nie wiesz co znacza przedrostki ukladu SI - k, m, K itp?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedrostek_SI

Dobrze wiem co oznaczają te przedrostki - nie rób ze mnie jakiegoś głópka. Pokazałem to chociażby przy przykładach z pierwszego postu, gdzie 100K zamieniłem na 100'000 - chyba dokładnie go nie przeczytałeś. Chociaż mialem wątpliwości co do dużego "K", bo chyba takiego przedrostka nie ma, ale przyjalem, że jest to małe "k", więc *1'000. Jeżeli "K" istnieje, to poprostu się z tym nigdy nie spotkalem (w fizyce czy też matematyce nigdy nie było mi to potrzebne).

Moją główną wątpliwością jest oznaczenie z przykładu drugiego, gdzie jest 10R no i właśnie nie wiem co to "R" oznacza. Może jest to symbol rezystancji, ale dziwne, że go podają jako jednostkę(bo nią nie jest). Może poprostu tak jest przyjęte w elektronice (w sklepach i oznaczeniach producentów), że gdy nie ma mnożnika typu "k" i "M" to się podaje symbol "R"? Ja poprostu tego nie wiem i sie pytam, by nie kupić czegoś, co mi się w ogóle nie przyda. Zważcie na to, że ja nigdy nie kupowałem tego typu sprzętu i nie wiem jakie sa zwyczaje w tej dziedzinie. Wiec pytam o te oznaczenia. Wiem, że może dla większości z Was jest to oczywiste, ale jeżeli dla kogoś innego tak nie jest to bez czyjejś pomocy nie bedzie - więc proszę o wytłumaczenie mi tego magicznego "R".

Link do komentarza
Share on other sites

Jest gdzieś tu na forum link do stronki opisującej podstawowe elementy elektroniczne. Już odpowiadam na twoje pytanie, literka R tak jak się domyślasz oznacza rezystancję i jest bardzo często stosowana zamiast przecinka, także 1R5 oznacza 1,5Ohma, 100R - 100 Ohm itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Chociaż mialem wątpliwości co do dużego "K", bo chyba takiego przedrostka nie ma, ale przyjalem, że jest to małe "k", więc *1'000. Jeżeli "K" istnieje, to poprostu się z tym nigdy nie spotkalem (w fizyce czy też matematyce nigdy nie było mi to potrzebne).

No to ja nie wiem co ty robisz z tą książka "Wyprawy w świat elektroniki", bo tam jest o tym wspomniane, tak samo "R" o które pytasz. Ja wiem, że obrazki są fajne, ale jak sam piszesz w pierwszym poście, że zakupiłeś tą książkę to najpierw ją przeczytaj, a później zadawaj bezsensowe pytania pytania!

Zaraz sobie żyły podetnę...

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra przyznaję się do gafy. Rzeczywiście o "K" i "R" można przeczytać w technikaliach już na kilku pierwszych stronach (właśnie przeczytałem), więc tu moje niedopatrzenie. Ominąłem kiedyś tam na początku temat o rezystorach, bo myślałem, że dość ich mialem w liceum i warto się zająć nowościami i brnąć na przód a tu masz... Jednak trzeba wszystko czytać nawet jak się wydaje być oczywiste. Mam nadzieję, że Le_Cheque jeszcze sobie nie podciął żył😋 hehe.

Więc na teraz dziękuję za pomoc. Jak kiedyś uda mi się zbudować światłoluba (a może później linefollowera czy też sumo - ale się rozmarzyłem...), to się pochwalę na forum. Jak ktoś ma jeszcze coś ciekawego do napisania to proszę (ew. o tych najbardziej przydatnych pojemnościach kondensatorów i innych elementach, które warto zakupić, bo jedynie to mnie boli na dziś).

Link do komentarza
Share on other sites

Z kondensatorów na pewno będziesz potrzebował ceramiczne do kwarcu jak już będziesz robił projekty z uC. Jaka pojemność? To już zależy od kwarcu, wszystko znajdziesz w dokumentacji każdego uC. Ja stosuje 22pF. Przydadzą Ci się jeszcze 100nF i 10uF, które mają za zadanie filtrować szumy i zakłócenia np. od silników czy stabilizatora. Sporo tego jest i wszystko zależy od Twojego projektu, zawsze trzeba czytać dokumentacje i szukać tu, na forum w gotowych projektach robotów, które robimy my, użytkownicy.

Link do komentarza
Share on other sites

hyh.. naucz się kodu paskowego na pamięć.. zajmuje to 30 min weź kilka rezystorów poćwicz i masz kłopot z głowy.. patrzysz na kod i nie musisz sie zastanawiac, jak jest on zapisany np w książkach. Taka umiejętność z pewnością Ci się przyda..

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.