Skocz do zawartości

Jaki model modułu Bluetooth wybrać?


daniel89

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jaki model Bluetooth polecacie i dlaczego? Z opisów w internetach odradzają wersji BLE, więc z tańszych mam do wyboru HC-05 , HC-06 ZS-040, HC-05 v2, jaki z tych jest dobry , chyba że inny polecicie. Wymagania to oczywiście jak najmniejsze zużycie prądu. Chciałbym wysyłać i odbierać informację komunikując się ze smartfonem, a sterując robotem jeżdżącym. Zakres oczywiście 10 metrów wystarczy, a podłączony ma być do STM32F103. Jeszcze jak by ktoś był uprzejmy i wytłumaczył mi czym się różnią konkretne wersje i czy wystarczy moduł SLAVE czy potrzeba MASTER/SLAVE?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

55 minut temu, daniel89 napisał:

Z opisów w internetach odradzają wersji BLE

A możesz to trochę rozwinąć? Kto odradza, z jakich powodów i w jakim kontekście? Bo wydaje mi się, że wyciągasz uogólnione wnioski na ślepo. Tym bardziej jeśli zależy ci na jak najmniejszym zużyciu prądu...

Tak przy okazji, jesteś pewien, że to na pewno dobre kryterium w twoim przypadku? Jeśli to jest jeżdżący robot, to jego silniki na pewno pobierają całe ampery energii. Różnica mikroamperów, a nawet miliamperów poboru mocy twojego modułu będzie niezauważalna. Być może kryteria takie jak łatwość obsługi czy cena miałyby większy sens?

Moduł SLAVE to taki, do którego możesz się połączyć (komputerem, telefonem czy innym modułem), ale nie nawiążesz z niego połączenia. MASTER/SLAVE potrafi zarówno połączyć się z innym modułem, jak i przyjąć połączenie (z komputera, telefonu czy innego MASTER-a). Zatem w twoim przypadku wystarczy ci SLAVE.

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki za wyjaśnienie, czyli rozumiem że modułem slave też odbiorę dane z czujników i będę mógł je zapisać w pamięci tak?  Co do modułów BLE to na forum robotyki amatorskiej kilka osób odradzało BLE że to inny standard przesyłu jest ,przez co rozłącza połączenia z telefonem i radzili kupno tam hc-05 . Rozumiem że jak mi tylko slave potrzebny bo telefonem połāczę się  z robotem to najkorzystniejszy będzie HC-06? On faktycznie ma mniejszy pobôr od HC-05? Wiesz mi zależy na mniejszyn pobobrze ze względu na miniaturyzacje i zastosowanie stabilizatorów na max800mA a jest sporo już tam na 3.3v podpięte no i oczywiście bateria chodź odrobinę odetchnie. Chyba że jakiś inny bluetooth może godny polecenia, bo wiesz ja na razie mało o tym wiem co jest najkorzystniejsze, bo może warto odrobinę dopłacić? Też był bym wdzięczny za jakiś delikatny opis takiego modułu co on konkretnie potrafi i jak go prawidłowo podpiąć.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, daniel89 napisał:

czyli rozumiem że modułem slave też odbiorę dane z czujników i będę mógł je zapisać w pamięci tak?

Nie, modułem slave nie odbierzesz danych z czujników — skąd nagle ci się to wzięło? Co to za czujniki dokładnie i w jaki sposób używają bluetooth?

3 godziny temu, daniel89 napisał:

Też był bym wdzięczny za jakiś delikatny opis takiego modułu co on konkretnie potrafi i jak go prawidłowo podpiąć.

Naprawdę aż tak ciężko jest znaleźć i przeczytać notę katalogową?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobrze to przynajmniej mi powiedz taki moduł Bluetooth HC-05 czy HC-06 jak podam napięcie zasilania 5VDC to według danych sprzedawcy będzie działać prawidłowo bo od 3,6 do 6V przyjmuje. Tylko nie bardzo rozumiem teraz wyprowadzenia komunikacyjne RX oraz TX, pisze że pracują z 3,3V ale tolerują 5V, więc tego nie rozumiem.   Chcę do ARM32F103 podpiąć po RX TX to rozumiem że bezpośrednio bez żadnego konwertera poziomów logicznych? bo widziałem jak ktoś przez konwerter podpinał ale nie pamiętam do jakiego uC. W tym ARM32F103 rozumiem że RX oraz TX pracuje na logice 3,3V ? Jeśli tak to z tego modułu bluetooth jaka komunikacja jest , znaczy po jakim napięciu bym czegoś nie upalił. Też nie wiem czy trzeba tam na tą linię dawać jakieś rezystory czy to tak samo działa ? Szukałem w necie ale pogubiłem się dlatego proszę nie denerwuj się tylko odpowiedz jak możesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz co, po tych wszystkich pytaniach widać, że nie czujesz się w tym temacie za pewnie. Może zanim się zabierzesz za bardziej zaawansowane tematy pobaw się w miganie diodami, poczytaj sobie forbotowe kursy, przeczytaj stronę wikipedii o bluetooth i o ble, etc. — bo z takim podejściem prędzej czy później zrobisz coś dziwnego i niepotrzebnie narazisz się na straty i zniechęcenie. Super, że masz entuzjazm — wykorzystaj go żeby nabrać trochę wiedzy i wszystko stanie się jasne. Nie możesz liczyć na to, że ktoś cię będzie prowadzić za rękę zawsze.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@daniel89, akurat rada, którą otrzymałeś nie była złośliwa i, moim zdaniem, była całkiem dobra. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w tym temacie, to nie warto porywać się od razu na specjalnie dobrane moduły, bo polegniesz przy ich uruchomieniu, albo nawet je uszkodzisz. Jakaś podstawowa wiedza np. o wersjach BT i sposobach ich konfiguracji jest niezbędna, bo bez tego (nieświadomie) nie jesteś w stanie zadać konkretnego pytania. Jeśli koniecznie chcesz teraz działać z BT to kup najtańszy, najpopularniejszy moduł (czyli np. HC-05 lub HC-06) i po prostu spróbuj go uruchomić. Przykładów obsługi tych modułów jest naprawdę sporo - szczególnie na Arduino. Jak przejdziesz tematy typu konfiguracja i nawiązywanie podstawowej łączności to sam zobaczysz, że ciężko nam udzielić Ci jakiejś sensownej pomocy na tym etapie.

Jakie masz doświadczenie z STMami? Odnoszę wrażenie, że niezbyt duże, bo nawet mylisz nazwy układów. Jeśli tak jest i dopiero stawiasz pierwsze kroki z tymi układami to naprawdę nie warto od razu porywać się na BT, bo napisanie sensownej komunikacji trochę Ci zajmie. Wypadałoby np. opanować najpierw kwestię DMA, a do tego BT nie jest potrzebny i możesz trenować na zwykłym UARTcie.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

a co to za problem nauczyć się czegoś na gotowym urządzeniu? Nie ma człowiek tyle czasu by sobie nie wiadomo co i po co ćwiczyć, chyba że Ty masz to gratuluję wyrozumiałości domu rodzinnego.

Co do pomocy to tylko prosiłem o informację który moduł jest lepszy do konkretnego zastosowania i dalej widzę HC-05 lub HC-06 bez konkretnego podanego. Widocznie te fora służą tylko oczernianiu i pokazywaniu jaki kto jest mądry. Jak bym wiedział który to bym nie pytał. Zbyt dużo mam na głowie i analizowanie wszystkich datasheetów nie wchodziło w grę jeśli ktoś już tego używał, ale widocznie i tak muszę liczyc tylko na siebie. Już nie pytam o pomoc was bo tylko jakieś pokazywanie że ktoś nie ma pojęcia jest. Sam sobie wybrałem po rozmowie z kolegą HC-06 bo go używał i mi wyjaśnił różnice w przeciwieństwie do was . Żegnam.

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

W Twoim podejściu nie widzę oszczędności czasu. Jakbyś zdecydował się na najtańszy moduł i np. Arduino to komunikację nawiązałbyś w ciągu 30 minut. Wiedziałbyś jak to działa, jakie są ograniczenia i co trzeba ustawić. W tej chwili próbujesz dobrać jakiś moduł do STM32, a masz wątpliwości nawet co do napięcia pracy tych układów. Jeśli uda Ci się kupić dobre części to zostaniesz w sytuacji, w której (w razie problemów z działaniem układu) nie będziesz miał pojęcia co jest winne: źle dobrany moduł, zły program na STMa, czy błędne połączenie elektroniki. Sumarycznie stracisz na tym więcej czasu.

Oczywiście rób jak uważasz - sugeruję tylko wygodniejsze rozwiązanie bazując na "doświadczeniu" zdobytym podczas obserwacji innych osób początkujących, które przewijają się przez to forum. Uwierz, że przez 10 lat można zauważyć już pewne powtarzalne scenariusze 😉 Tak, czy inaczej życzę Ci powodzenia w realizacji tego projektu!

Link do komentarza
Share on other sites

Dalej nie rozumiem Ciebie. UART w logice CMOS pracuje na 3,3V a w logice TTL na 5V. Co mi da jak podepnę do Arduino na 5V , potem się zapląta początkujący i podepnie na 5V i upali STM-a . Tak wiem konwerter poziomów logicznych załatwi sprawę? Tam logika jest na 3,3V . Ten moduł bluetooth pracuje w komunikacji 3,3V i nie potrzeba konwertera napięć. Wgrywając program gotowy na arduino żadnej sprawy tym nie załatwię. Oczywiście jeśli nie znajdę przykładu komunikacji na STM-a to sobie przerobię tą z Arduino , ale tak to dalej nie widzę sensu tracić czas na Arduino i bawieniem się 5V na płytce stykowej. No chyba że mówisz o arduino M0 , ale takiego nie mam. Nie rozumiem sensu bawienia się Arduino i tracąc czas na to chcąc zrobić coś na STMie . Znowu bawienie się na płytce STM-em to kolejna strata czasu chcąc mieć gotowe urządzenie docelowe, to nie programowanie w tym przypadku tylko tworzenie elektroniki i lutowanie .

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Nie unoś się. Posłuchaj rad osób, które mają bardzo duże doświadczenie w tym o czym piszą. Ja też każdą chwilę na swoje hobby wyrywam najczęściej kosztem snu, a skromną wiedzę jaką mam zdobyłem zaczynając od migana diodami na klonie Arduino Uno. Ta platforma ma ogromną społeczność, mnóstwo przykładów i gotowych rozwiązań oraz zrealizowanych projektów z dokładnym omówieniem zastosowanych rozwiązań. Da Ci to możliwość zrozumienia pewnych podstawowych zasad programowania, komunikacji czy obsługi urządzeń peryferyjnych. Zacznij od podstaw, bo inaczej tym wszystkim rzucisz w kąt. Uwierz osobie, która tą ścieżkę już przechodziła.

Odpowiedz sobie też na pytanie, czy chcesz mieć robota, czy chcesz budować robota, bo to nie to samo. W pierwszym przypadku, kup gotowca. Będzie szybko, łatwo i pewnie taniej, bo bez kupki spalonego złomu. W drugim przypadku posłuchaj tego, co radzili Ci moi przedmówcy.

Życzę udanego projektu.

Edytowano przez Jamik
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Następny mądry Arduinowiec. Ja się tym bawiłem 10 lat temu. Nie po to się pytam o poziomy napięć by coś spalić. To co chcę zrobić jest moją sprawą , zrobię sobie robota bo zawsze co sobie postanowię to robię i tyle w temacie , nie mam zamiaru bawić się arduino kolejny raz. Podepnę sobie moduł bluetooth i sprawdzę dla pewności czy 3,3V na RX oraz TX i nie będzie żadnego problemu dla mnie ale wam trudno co kolwiek powiedzieć tylko się mądrujecie. W datasheet pisze że ten układ na 3,3V pracuje więc tyle powinien wystawić w RX oraz TX, a producent deklaruje że 5V też obsługuje, ale uC już tylko 3,3, więc musi być zgodność napięciowa i tyle w temacie. Już można ten temat zamknąć bo żadnej pożytecznej wiedzy tutaj nie dajecie.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.