Skocz do zawartości

eMPeDocles - radio internetowe/odtwarzacz audio na Raspberry Pi Zero


atlantis86

Pomocna odpowiedź

Historia tego projektu sięga kilka lat wstecz, kiedy to zetknąłem się z tematem wykorzystania routerów na OpenWRT do budowy odbiorników internetowej radiofonii (link, link, link). Początkowo planowałem wykonanie własnej wersji takiego urządzenia w oparciu o przerobiony router i kartę dźwiękową na USB, w międzyczasie jednak pojawiło się pierwsze Raspberry Pi. W oparciu o "Malinę" powstał niezbyt elegancki prototyp, wykorzystujący płytkę stykową, wyświetlacz HD44780 oraz kilka przycisków. Zdjęcia tej wersji niestety nie zachowały się. Radio pracowało w oparciu o Raspbiana Wheezy oraz program MPD. Odtwarzaniem można było sterować za pomocą przycisków, interfejsu WWW albo z poziomu telefonu z Androidem, za pomocą klienta MPD. Niestety dały o sobie znać problemy wynikające z kiepskiej jakości sygnału na wyjściu audio RasPi - szczególnie przy niskim poziomie głośności słyszalne były "artefakty" w postaci wysokich, przerywanych pisków. Stało się dla mnie jasne, że w finalnej wersji projektu konieczne będzie zastosowanie lepszego układu DAC.

W tym momencie projekt został na jakiś czas odłożony na półkę. W międzyczasie w moim domu na rynku pojawił się Chromecast audio, co spowodowało dodatkowy spadek motywacji do skończenia projektu, który utracił sporo praktycznej użyteczności. Wraz z premierą Raspberry Pi Zero zero postanowiłem mimo wszystko dokończyć go, z myślą o efekcie "dydaktycznym".

W efekcie powstała płytka wyposażona w złącze do podłączenia RasPi Zero oraz kolorowego ekranu LCD na magistrali SPI. Ponieważ pierwsza wersja RasPi Zero nie była wyposażona w moduł WiFi, na PCB zostało przewidziane miejsce pod gniazdko ethernetowe oraz kontroler ENC28J60. Po premierze RPi Zero W płytka została podmieniona, dzięki czemu obecnie urządzenie może korzystać z łączności bezprzewodowej. W roli przetwornika audio wykorzystany został układ WM8731. Na płytce znalazło się także miejsce dla odbiornika podczerwieni, dzięki czemu możliwe jest sterowanie za pomocą pilota.

Nazwa eMPeDocles jest oczywiście nawiązaniem do programu MPD, który odpowiada za odtwarzanie internetowych streamów oraz plików muzycznych z lokalnego dysku sieciowego.

Na chwilę obecną do zrobienia pozostało już tylko wykonanie obudowy (skłaniam się ku wycinanej laserowo z pleksi) oraz napisanie prostego interfejsu graficznego w Qt. W planach jest także dodanie funkcji prostego menadżera podcastów.

5089461488816551183.jpg 2517991488815191893.jpg

7077261488815073518.jpg 2019-01-09 21.53.56.jpg

2019-01-09 21.53.42.jpg 2019-01-09 21.54.25.jpg

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.