Skocz do zawartości

Silowniki pneumatyczne w robotach


boombek

Pomocna odpowiedź

Witam,
WIdzialem kilka robotów w ktorych zastosowano silowniki pneumatyczne, np do podnoszenia ramienia lub do zaciskania chwytaka. Jak dziala taki silownik? Na robocie jest gdzies sprezarka ktora tloczy do niego powietrze? hmm... od zawsze mnie to fascynowalo, sam rowniez chcialbym zastosowac w swojej konstrukcji takie rozwiazanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprężarka lub butla z powietrzem.

Tłok działa na tej samej zasadzie co tłok hydrauliczny. Z jednej strony wpuszczasz powietrze, a z drugiej otwierasz zawór i tłok się przesuwa, bo powietrze pod ciśnieniem wypycha przez zawód powietrze z drugiej komory.

Istnieją też inne systemy (np. tłok ma z jednej strony sprężynę).

Do celów amatorskich są to niestety dosyć drogie zabawki. Drugi problem to utrzymanie szczelności, której wymaga powietrze pod ciśnieniem. No i układ jest dosyć ciężki w stosunku do generowanej mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

szkoda zachodu i pieniędzy. Systemy zarówno pneumatyczne jak i hydrauliczne są wbrew pozorom skomplikowane i nie łatwo jest je od tak sobie zrealizować. Zamiast tego jak chcesz się bawić w siłowniki to zrób taki z silnika, gwintowanego wałka i nakrętki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

dzieki za odp

powiem ze kasa na taki system sie znajdzie, wiec chyba sprobuje, trzeba bedzie uzyc jednak sprezarki.

Jeszcze jedno, da sie sterowac takim zaworem przez jakas elektronike,

konkretnie bedzie to kilku metrowe ramie podnoszone wlasnie przez taki silownik, czy istnieje mozliwosc sterowania zaworem poprzez elektronike, podpięcie go do potencjometru? Zalezy mi na jak najwyzszej plynnosci.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak najbardziej są zawory elektroniczne. Natomiast raczej nie podepniesz ich pod potencjometr, a będziesz potrzebował czegoś porządnego, bo zawór nie zna pozycji tłoka.

Możesz albo zrobić przycisk przesuń w lewo/prawo (czyli otwiera odpowiednie zawory), albo jak chcesz tylko zadać pozycje to potrzebowałbyś systemu z informacją zwrotną o pozycji tłoka i automatycznie dobierającego stan zaworu żeby tłok uzyskał zadany stan. Na pewno są gotowe systemy komercyjne, tylko pytanie o cenę...

Natomiast przy tak dużych konstrukcjach (ramie kilka metrów) pneumatyka raczej się nie nadaje. W tym momencie lepsza jest hydraulika... koszty oczywiście jeszcze większe, ale ma dużo lepszy stosunek masy do mocy, co przy tak dużych urządzeniach jest pożądane. Wszystkie koparki itp. pierdoły mają siłowniki hydrauliczne a nie pneumatyczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Dodam jeszcze ze swojej strony...

Aktuatory pneumatyczne - siłowniki są układami dwustanowymi,
czyli albo masz tłok maksymalnie wysunięty albo maksymalnie wsunięty.

Powietrze jest medium ściśliwym (w przeciwieństwie do cieczy w układach hydraulicznych, gdzie można regulować pozycją) i nie da się pozycjonować bo jest za dużo zmiennych, poza tym potrzebowałbyś ultraszybki układ sterowania - nie stosuje się takich rozwiązań bo są praktycznie niewykonalne.

Istnieją oczywiście konstrukcje specjalne z dodatkowymi zderzakami ale są dużo droższe niż zwykłe siłowniki dwustanowe, a dodatkowo tez osiągają tylko kilka zdyskretyzowanych pozycji.

na bazie zderzaków istnieją konstrukcje z ruchomymi zderzakami sterowanymi silnikami krokowymi lub DC, ale to już jest kosmicznie drogie (umożliwia za to płynną regulację)

i nie ma zakresu kilku metrów tylko zakres ruchu jest mierzony w centymetrach, poza tym siła takiego aktuatora musi być na tyle mała, aby nie uszkodzić zderzaka i jego układu napędowego.

Zwykłych siłowników 2 stanowych używam,
siłowniki ze zderzakami widziałem w działaniu,
siłowniki z ruchomymi zderzakami znam tylko z teorii

Jest to też pewien wyznacznik ceny.

Link do komentarza
Share on other sites

heh, chodzi mi o troche inna kontrole, np poprzez jostick - pochylenie go do porzodu powoduje wypychanie tloka w odchyleniu do tylu powrot, przy czym zalezy mi na plynnosci aby nie pojawialy sie zadne skoki, ale wydaje mi sie ze to dotyczy ogromnych ciezarow, przysilowniku hydraulicznym i nie wielkich obciazeniach mysle ze nie bedzie z tym klopotu?

Link do komentarza
Share on other sites

Czy przeczytałeś COKOLWIEK na temat zagadnienia, o które pytasz? Mam wrażenie, że nie słyszałeś o mikrokontrolerach (sterowanie joystick'iem etc); o pneumatyce to już wolę nie mówić...

Może zainteresuj się silnikami DC ze sprzężeniem zwrotnym w postaci np. enkoderów? Aktuatory liniowe (silnik skokowy + śruba trapezowa) zamiast tłoków to też dobre rozwiązanie - zwłaszcza jeśli chodzi Ci o dokładność i płynność ruchów.

Dużo by uprościło napisanie, do czego chcesz zastosować swój pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

oczywiscie ze czytalem, zgadanienie programowania mikrokontrolerów jest mi bliskie (sterowanie joystickiem takze), natomiast jesli chodzi o pneumatyke lub hydraulike to mniej.

Na silnikach dc bedzie zbudowana glowica, ktora bedzie sie poruszala w osi x i y. Taka sruba to ciekawa alternatywa, nie bralem jej wczesniej pod uwage.

CO chce zrobic, wiec kran kamerowy, okolo 20 m. Na koncu bedzie umieszczona glowica na ktorej zainstalowana bedzie kamera, jak wyzej napisalem bede poruszal nia wlasnie za pomoca joysticka w tych dwoch plaszczyznach.

Chodzi mi konkretnie tylko o poruszania ramieniem w dol i w gore.

Link do komentarza
Share on other sites

przy takich rozmiarach wybij sobie z głowy pneumatyke.. jak upierasz się przy siłownikach to pompa zębata, siłowniki (chyba będziesz tylko podnosił, wiec mogą być nurnikowe) cały układ hydrauliczny z zaworami i na to cała kuuupa kasy. Dałoby się to zrobić bez siłowników. O ile dobrze sobie coś takiego wyobrażam wystarczy wyciągarka elektryczna z enkoderem i sterujesz ramieniem jak Ci się podoba, a jednocześnie sprzęt jest czysty lekki i przyjazny użytkownikowi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.