Skocz do zawartości

Który kurs wybrać?


kasyx

Pomocna odpowiedź

Witajcie. 

Jestem początkujący i pomyślałem, że byłoby ciekawie zagłębić się w temat elektroniki. Widzę są tutaj różne kursy do wyboru. Z uwagi na to, że dopiero zaczynam to powinienem zacząć z kursem elektroniki poziom I. Tutaj pojawia się pytanie. Czy, aby zacząć kurs Arduino, powinienem przejść przez kurs poziom I, poziom II oraz kurs techniki cyfrowej czy od razu po poziomie I kursu elektroniki można przejść na kurs Arduino?

Przypominam, że zaczynam od zera 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@kasyx, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

16 minut temu, kasyx napisał:

Jestem początkujący i pomyślałem, że byłoby ciekawie zagłębić się w temat elektroniki. Widzę są tutaj różne kursy do wyboru. Z uwagi na to, że dopiero zaczynam to powinienem zacząć z kursem elektroniki poziom I. Tutaj pojawia się pytanie. Czy, aby zacząć kurs Arduino, powinienem przejść przez kurs poziom I, poziom II oraz kurs techniki cyfrowej czy od razu po poziomie I kursu elektroniki można przejść na kurs Arduino?

Tak, kurs elektroniki to dobry wybór na początek! Kurs Arduino możesz zacząć spokojnie po wykonaniu samego kursu elektroniki, poziom I. Zdecydowanie polecam jednak zrobić też kursy elektronika II oraz technika cyfrowa, bo jednak nauczysz się z nich więcej rzeczy, które później ułatwią wykonywanie różnych projektów na Arduino. Ta wiedza jest uniwersalna, na pewno się kiedyś do czegoś przyda 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

ok. Czyli najlepiej od razu cały zestaw FORBOT Mistrz Elektroniki do kursów. Dzięki za odpowiedź 😉 Mam nadzieję, że nauczę się dokonywać pomiarów i ich interpretacji w samochodzie w podstawowym zakresie 😉

Edytowano przez kasyx
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

 

Ja dorzuciłbym jeszcze kurs lutowania, https://forbot.pl/blog/kurs-lutowania-wstep-spis-tresci-id12556 , w samochodzie są drgania i nie wszystko da się połączyć na zaciski, a płytka stykowa dobra jest do testowania i do nauki, a nie do "dużego" samochodu.

Do przerobienia kursu elektroniki, nie potrzebna jest umiejętność czytania schematów ani znajomość teorii, jednak wydaje mi się, że warto w trakcie kursu nauczyć się podstaw czytania i rysowania schematów. Warto, po poznaniu podstaw [prawo ohma, kirchhoffa], samemu zacząć rysować i obliczać proste schematy, liczyć podstawowe parametry [np napięcia], a potem sprawdzać teorię w praktyce., na bieżąco przerabiając kolejne lekcje kursu i zwracając uwagę [czytając] na zamieszczony/e w danej lekcji schemat/y.

Edytowano przez narbej
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

narbej dzięki za wskazówkę. Na pewno się do niej zastosuję! 🙂 Jeśli chodzi o rysowanie samemu schematy to chodzi Tobie o rysowanie schematów z kursu czy dodatkowo z jakiegoś np. zbioru zadań?

 

Edytowano przez kasyx
Link do komentarza
Share on other sites

Myślał o rozumieniu i  rysowaniu [na razie] schematów z kursu. Gdybyś w przyszłości miał problemy ze swoim projektem, to najlepsza droga [sposób] zapytania np tu na forum jest opis problemu + załączony schemat. No i gdybyś kiedyś myślał o [z]robieniu jakiegoś układu na płytce PCB, to bez wcześniejszego narysowania schematu byłoby trudno a może nawet wręcz raczej to nie możliwe.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 16.02.2019 o 12:44, narbej napisał:

Myślał o rozumieniu i  rysowaniu [na razie] schematów z kursu. Gdybyś w przyszłości miał problemy ze swoim projektem, to najlepsza droga [sposób] zapytania np tu na forum jest opis problemu + załączony schemat. No i gdybyś kiedyś myślał o [z]robieniu jakiegoś układu na płytce PCB, to bez wcześniejszego narysowania schematu byłoby trudno a może nawet wręcz raczej to nie możliwe.

Dzięki za pomoc 🙂

 

A jeśli chodzi o kurs lutowania. Kupię rekomendowaną lutownicę, czyli Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH - 75W . Ten standardowy grot z tej lutownicy wystarczy do "Kursu lutownia". Może polecilibyście od razu zestaw grotów, czy z tym się wstrzymać i dobrać sobie groty jak już doświadczenia nabiorę?

Na filmiku, widziałem że rekomendowany jest grot tzw. mini fala... może wziąć taki od razu?

Edytowano przez kasyx
Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym się na twoim miejscu wstrzymał. Jak oglądałeś na filmiku, to pewnie używano go do lutowania elementu SMD. Jak już będziesz miał w planie takie elementy, to zawsze możesz wtedy pomyśleć o takim grocie. 

A propo filmików i nauki czegokolwiek z takich filmików czy ogólnie z internetu. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że internet to ocean informacji, ale znalezienie w nim perły to czasami jak szukanie igły w stogu siana. Bardzo często autorom filmików "nie opłaca" się poprawiać nawet rażących błędów, bo i tak taki filmik już na niego w jakiś sposób zarabia, nawet jak ma negatywną opinię, a może wtedy jeszcze lepiej zarabia i ma lepszą "klikalność". Autor woli w tym czasie zrobić następny i następny ....niż poprawiać swoje stare wypociny. 

Moim zdaniem dobra książka jest jednak najlepszym źródłem wiedzy, jest tworzona przez zespół - autor, redakcja, recenzent, kolektor itd i już od razu prezentuje wysoki poziom, ale czasami pojawiają się erraty. Książka kosztuje, ale można wybrać taką jaka pasuje. Można wypożyczyć w bibliotece, lub czasami znaleźć w sieci w formie e-booka za darmo.

To co napisałem wyżej, nie dotyczy oczywiście kursów na forbocie. Jeżeli ktoś znajduje jakieś błędy i zgłosi je, są poprawiane. Wiem, bo sam zgłaszałem i pewnie zgłoszę wkrótce następne drobne, kosmetyczne poprawki-uwagi.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Książka nigdy nie jest złą inwestycją i nie jest to produkt, na którym powinno się oszczędzać 😉

W zasadzie przez ostatnie kilka dni wertuję różne pozycje książkowe. Może mógłbyś mi polecić jakąś pozycję, z którą miałeś do czynienia, którą mile wspominasz i lubisz do niej wracać? Taka, którą byłaby dobrym uzupełnieniem?

Link do komentarza
Share on other sites

@kasyx, jeśli chodzi o książki to wydaje mi się, że na początku możesz się wstrzymać. Nawet jak przejdziesz przez pierwsze 2-3 lekcje kursu w praktyce to będziesz już mógł sam lepiej zdecydować jakąś książkę wybrać, bo zobaczysz co sprawia Cie problemy. Spis treści książki będzie wtedy pewnie wystarczający do podjęcia decyzji. Ewentualnie zerknij sobie na polecane książki, które zostały zebrane w tym miejscu: https://forbot.pl/blog/ksiazki-o-robotyce-elektronice-i-programowaniu

Jeśli chodzi o grot do lutownicy to wszystko zależy od tego co będziesz później robił. Jeśli będą to standardowe rzeczy, to grot z zestawu wystarczy, jeśli masz zamiar lutować bardzo małe elementy SMD, to warto wtedy rozejrzeć się za cieńszym grotem. Jednak raczej minie sporo czasu zanim dojdziesz do lutowania takich podzespołów.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@kasyx tym razem zgodzę się częściowo z @Treker'em. Wszystko zależy co planujesz potem kiedyś w przyszłości robić. Aby zacząć bawić się arduino, warto poznać podstawy elektroniki i programowania. Do tego celu wystarczy kurs elektroniki na forbocie, a do nauki C mogę z czystym sumieniem polecić Ci: https://helion.pl/ksiazki/jezyk-ansi-c-programowanie-wydanie-ii-brian-w-kernighan-dennis-m-ritchie,jansic.htm#format/d. Jak zauważysz, jest tak rozchwytywana, że nie jest w tej chwili tam dostępna 😉

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@narbiej myślę, że tu już trochę za głęboko wchodzimy. Jednak może w niedalekiej przyszłości jak ogarnę podstawowe tematy 🙂 Ale będę pamiętał o tej pozycji książkowej! Dzięki! 🙂

@treker To prawda. Jak dla mnie to wszystkie książki mają taki sam spis treści. "Step by step" jak to Leo Benhacker powiadał hehe 😛 

Chciałbym jeszcze o jedno zapytać, a mianowicie o multimetr. Miałem nie kupować nowego, bo mam już jeden, ale w miarę ogarniania tematu i robieniu podstawowych zabiegów przy aucie, zauważyłem, że mój multimetr nie ma sygnału dźwiękowego podczas sprawdzania ciągłości obwodu. Myślałem na początku, że jest to wina wadliwego multimetru, ale jednak nie (jest to zbyt podstawowa wersja)

Patrząc przez pryzmat wszystkich kursów, to który multimetr byście zaproponowali tak, aby nie spotkała mnie taka sama niemiła niespodzianka jak z moim obecnym multimetrem?

W multimetrach są różne opcje np. opcja sprawdzenia diod. Czy multimetr z taką opcją byłby zalecany do tego kursy czy jest to zbędna opcja?

Edytowano przez kasyx
Link do komentarza
Share on other sites

Do kursu wystarczy woltomierz i amperomierz z tego co mi się kojarzy. Jak skończysz kurs, powinieneś potrafić sam dodać do swojego miernika taką prostą funkcjonalność jak testowanie ciągłości obwodu z sygnalizacją dźwiękową i wtedy będziesz mógł też zadecydować czy i jaki miernik sobie ewentualnie dokupić czy ewentualnie samemu zbudować, złożyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.