Skocz do zawartości

Instalacja Linux Mint 19.1 na laptopie "MSI GV62"


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

dostałem w pracy nowego laptopa firmy MSI (model GV62):

https://www.x-kom.pl/p/448095-notebook-laptop-156-msi-gv62-i7-8750h-16gb-240-plus-1tb-gtx1050ti.html

Z procesorem Intela ósmej generacji - i7-8750H (6 rdzeni fizycznych, 12 logicznych) i właśnie w związku z tym procesorem czekało mnie kilka niespodzianek:

1) okazało się, że Windows 7 PRO (64 bit) nie obsługuje procesorów Intela ósmej generacji (nie daje się uruchomić na tym procesorze)

2) w jądrze Linux'a Mint 19.1 Tessa LTS (Mate) jest jakiś błąd i ten procesor także nie jest obsługiwany poprawnie

Tutaj zdjęcie laptopa:

IMG_0124.thumb.JPG.3f1eb2bb73ed1f35f741a62a57af70ee.JPG

A tutaj zdjęcie z komunikatami błędów podczas ładowania z płytki DVD Minta 19.1 Mate:

IMG_0127.thumb.JPG.f1f5721eb8389dbeedeb5a84c90a484b.JPG

Jak widać na ekranie błąd był spowodowany przez Watchdog timer dla rdzenia nr. 2 - watchdog wykrywał zawieszenie tego procesora. Błąd tego typu trochę mnie zdziwił bo dotychczas nie miałem żadnych poważniejszych problemów z tą dystrybucją

Na szczęście "Gentoo Linux" i najnowsza stabilna wersja "Debiana" (9.6.0) działają na tym laptopie bez błędów.

Tak, że musiałem zainstalować na nowym laptopie Windows10 i Debiana 9.6.0.

Mam zamiar przesłać opis błędów developerom Mint'a na forum dotyczącym tej dystrybucji Linux'a.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

mint bazuje na ubuntu - zanim wyskoczysz z pretensjami sprawdź, czy ubuntu się instaluje (18.04 przede wszystkim, potem dopiero 18.10, 19.04 jeszcze nie ma ale jakieś wersje rc już istnieją).

debiana to się da zainstalować na żelazku (z tych nowszych, na prąd, na  duszę się nie da) więc nie ma co się dziwić 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@FlyingDutch - problem może być z obsługą ACPI, oczywiście nie ma to żadnego związku z użytą dystrybucją, po prostu konieczne jest zainstalowanie nowszego jądra. Przechodziłem przez to samo z i7-8750 na MSI. Na początek najprościej jest wyłączyć ACPI: https://askubuntu.com/questions/160036/how-do-i-disable-acpi-when-booting

A jak już odpalisz system, to teraz chyba wystarczy zrobić update - jeśli nie to musisz doinstalować nowszą wersję jądra niż dostarcza dystrybucja. Są do tego gotowe paczki, więc nawet kompilować nie trzeba.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Elvis napisał:

@FlyingDutch - problem może być z obsługą ACPI, oczywiście nie ma to żadnego związku z użytą dystrybucją, po prostu konieczne jest zainstalowanie nowszego jądra. Przechodziłem przez to samo z i7-8750 na MSI. Na początek najprościej jest wyłączyć ACPI: https://askubuntu.com/questions/160036/how-do-i-disable-acpi-when-booting

A jak już odpalisz system, to teraz chyba wystarczy zrobić update - jeśli nie to musisz doinstalować nowszą wersję jądra niż dostarcza dystrybucja. Są do tego gotowe paczki, więc nawet kompilować nie trzeba.

Cześć Elvis,

na to, że jest to problem spowodowany wersją jądra wpadłem. Tylko trochę, się rozczarowałem, że w najnowszej wersji Minta i to LTS jest starsze jądro 😉 Zainstalowałem już Debiana 9.6.0 i nie jestem pewien, czy chcę to teraz zmieniać.  Dzięki za podpowiedź 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powiem tak - u mnie to działa, z LTS i bez kombinowania. Kilka miesięcy temu wymagało doinstalowania jądra w nowszej wersji niż była dostępna w dystrybucji, ale teraz wszystko działa bez problemu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć Elvis,

oczywiście instalacja nowego jądra (czy kompilacja), nie stanowi większego problemu 😉 Jednak człowiek, gdy robi się starszy to też zmienia nawyki.Podam przykład: od początku 2003 do połowy 2007 roku używałem zarówno w domu jak i w pracy (jako drugi OS) jedynie Gentoo Linux'a (żadnych innych distro). Wiesz doskonale ile czasu zajmowało utrzymanie tego systemu w dobrej kondycji przez długi czas , np. takie:

emerge --update  @world

I chciało mi się. Teraz gdy jestem starszy zmieniłem podejście, uważam że Linux jest na tyle dojrzałym systemem, że powinien działać jak należy nawet z nowym sprzętem.  I nie chce mi się kombinować z instalacją/ kompilacją nowego jądra (i walczyć później z zależnościami dla pakietów), o to powinni zadbać deweloperzy tej dystrybucji Linux'a (w Debianie jest jak należy, dało się). Jak mówi mój kierownik w pracy: "Ma działać, ma się nie psuć!" - i wydaje mi się, że to jest dobre podejście (dla mnie). Po drugie i najważniejsze po prostu nie mam na to czasu, musiałbym to zrobić kosztem innych zadań o większym priorytecie (chociaż oczywiście dobre przygotowanie sobie kompa do pracy to raczej priorytetowa sprawa - taki "paragraf 22").

Ale dobrze rozumiem twoje podejście i uważam je za rozsądne i bardzo dobre.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.