Skocz do zawartości

Nowe STM32 ze wsparciem dla Linuksa - coś dla fanów RPi?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Nowe STM32 ze wsparciem dla Linuksa - coś dla fanów RPi?

Firma ST wprowadziła na rynek nową rodzinę mikrokontrolerów. Układy oznaczone STM32MP1 posiadają kilka rdzeni, zdolnych do uruchomienia dedykowanej dystrybucji Linuksa. Oprócz standardowych peryferiów, wyposażono je także w wiele ciekawych funkcjonalności.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

"Mikrokontrolery STM32 są jednymi najpopularniejszych wśród hobbystów na całym świecie. "

Na początku zauważyłem brak "z", a później artykuł tak mnie wciągnął, że już nic nie widziałem a tylko się zastanawiałem, kto prędzej odejdzie do lamusa, ja czy mój stary notebook, zastąpiony tym, lub tego typu innym komputerkiem.  W końcu 19 zł, to jak za darmo, tylko co ja zrobię z tymi 9999 pozostałymi sztukami? 

Edytowano przez narbej
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@narbej dzięki za zwrócenie uwagi - literówka poprawiona.

Faktycznie układy robią wrażenie, potencjał jest bardzo duży i zapowiada się, że z czasem będą mogli spokojnie zająć się tym nawet hobbyści. Oby tylko nie było problemów z dostarczanym oprogramowaniem/bibliotekami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli producent wspiera linux'a, tutaj tworząc swoją własną, dedykowaną otwartą dystrybucję, to nic więcej do szczęścia mi nie trzeba. 

Oczywiście nie znaczy to, że przy "przesiadce" z jednej dystrybucji linux'a na inną a szczególnie na małą, nie mogą wystąpić problemy, ale są mniejsze niż niektórzy mają przy zamianie windowsa na linux'a, a nawet co niektórzy mają nic nie robiąc 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oczywiście Linuks jest ważny, ale jednak potrzebne będą odpowiednie biblioteki do obsługi wszystkich peryferiów - tutaj pisanie "na rejestrach" raczej się nie sprawdzi. Dobrze byłoby, aby producent przygotował odpowiedni zestawy narzędzi dla programistów, który przyspieszy prace 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Z tą dystrybucją to nie do końca tak. STM32 po prostu dostarcza warstwę BSP dla Yocto, później każdy może sobie sam skompilować obraz systemu, albo pobrać gotowy który oni dokładnie tymi samymi narzędziami przygotowali. Jakiś czas temu pisałem jak coś takiego zrobić:

W przypadku tak małych mikroprocesorów instalowanie pełniej dystrybucji np. Armbiana, chociaż możliwe jednak ma niewiele sensu. Znacznie lepiej można wykorzystać zasoby mikroprocesora tworząc własną dystrybucję.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Pozwoliłem sobie zażartować, bo oczywiście nie stać mnie na zakup "gołej" kości za 19 zł. Myślałem o płytce ewaluacyjnej.

Dzięki @Elvis za wyczerpujący poradnik jak zrobić własną wersję systemu! 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tak planuje nabyć jak będzie dostępna, bardzo interesujące mnie połączenie. Ciekawe jestem tylko kilku szczegółów co do których jeszcze się nie doczytałem. Np. czy istnieje możliwość uruchomienia kodu na M4 z pamięci ram całego systemu. Zdaje się też że nie jest to raspberry pi z zintegrowanym uC tylko dokładnie na odwrót i ideowo to uC jest tu ważniejszy a rdzenie A mają służyć jako prosty sposób na stworzenie HMI.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.