KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowe STM32 ze wsparciem dla Linuksa – coś dla fanów RPi?

Nowe STM32 ze wsparciem dla Linuksa – coś dla fanów RPi?

Firma ST wprowadziła na rynek nową rodzinę mikrokontrolerów. Układy oznaczone STM32MP1 posiadają kilka rdzeni, zdolnych do uruchomienia dedykowanej dystrybucji Linuksa.

Oprócz standardowych peryferiów, wyposażono je także w wiele ciekawych funkcjonalności.

STM32MP1 - potężny układ dla fanów STM32 i SbC

Mikrokontrolery STM32 są jednymi z najpopularniejszych wśród hobbystów na całym świecie. Jest tak głównie za sprawą działań firmy ST, która udostępnia wysokiej jakości narzędzia, noty katalogowe są dobrze przygotowane, płytki rozwojowe dostępne w niskiej cenie, a wszystko to wspierają reklamy, warsztaty i webinaria, które docierają do szerokiego grona osób zainteresowanych elektroniką.

Kurs STM32 F1, HAL - wstęp, spis treści
Kurs STM32 F1, HAL - wstęp, spis treści

Ruszamy z trzecim kursem dotyczącym coraz popularniejszych układów STM32! Pierwsza seria dotyczyła używania biblioteki StdPeriph. Drugi kurs... Czytaj dalej »

Nowa rodzina układów, nazwana STM32MP1, ma szansę wnieść powiew świeżości, gdyż wydaje się łączyć świat mikrokontrolerów, ze światem komputerów jednopłytkowych, typu Raspberry Pi.

Zapowiedź nowej, potężnej rodziny układów

Zapowiedź nowej, potężnej rodziny układów

STM32MP1 to architektura składająca się z dwóch rdzeni Cortex-A7 i jednego Cortex-M4. Pierwsze rdzenie są taktowane 650 MHz, a dzięki wsparciu pamięci RAM (m.in. DDR3 taktowanej 533 MHz), bez problemu poradzą sobie z zadaniem uruchomienia małej dystrybucji Linuksa.

Warto również wspomnieć o zintegrowanej jednostce GPU, która obsługuje grafikę 3D, posiada interfejs OpenGL ES 2.0 i natywnie wspiera popularne frameworki, wliczając w to Android QT.

Dostępne wersje mikrokontrolerów z rodziny STM32MP1

Dostępne wersje mikrokontrolerów z rodziny STM32MP1

Oprócz rdzeni i wsparcia dla pamięci RAM, układy od ST wyposażono w dużą liczbę przydatnych peryferiów. Znajdziecie w nich m.in. 3 interfejsy USB 2.0, 1 interfejs Gigabit Ethernet GMAC, 2 interfejsy CAN oraz standardowe I2C, UART i SPI.

Nie mogło zabraknąć dwóch 16-bitowych przetworników ADC oraz dwóch 12-bitowych przetworników DAC. Do dyspozycji programisty jest także aż 29 timerów i 3 watchdogi. Jeśli zastanawiacie się, jaki typ obudowy pomieści to wszystko, to zgadliście - mikrokontrolery będą dostępne tylko w wersji BGA, która ma dużo zalet w produkcji masowej, ale dla amatorów-hobbystów potrafi być uciążliwa.

Dwie z dostępnych płytek ewaluacyjnych dla STM32 MP1

Dwie z dostępnych płytek ewaluacyjnych dla STM32 MP1

OpenSTLinux dedykowana dystrybucja Linuksa

Aby udowodnić społeczności klientów, że STM32MP1 to nie jednorazowy eksperyment, a raczej wieloletni projekt, firma ST zdecydowała się przygotować specjalną dystrybucję Linuksa, ochrzczoną mianem OpenSTLinux. Jak sama nazwa wskazuje, dystrybucja jest dostępna w ramach licencji Open Source i została już oficjalnie zatwierdzona przez ludzi z Linux Fundation, Yocto project oraz Linaro.

System OpenSTLinux w praktyce

System OpenSTLinux w praktyce

Razem z układami nowej rodziny, w sprzedaży mają się także pojawić kompatybilne z nimi płytki ewaluacyjne, dzięki czemu każdy będzie mógł samodzielnie przetestować działanie tego rozwiązania. Ceny takich gotowych zestawów to, w zależności od wersji, od około 260 zł do 1145 zł.

Pierwsze sztuki mikrokontrolerów z rodziny STM32MP1 trafią do sklepów w marcu tego roku. Cena, jakiej można się spodziewać przy zamówieniu 10 000 sztuk to mniej niż 19 zł ($4,84) - w sprzedaży detalicznej będą zapewne odpowiednio droższe. Czy brakowało Wam łatwego w okiełznaniu układu o takich możliwościach? Jak oceniacie nowe układy z rodziny STM32?

OpenMV – przetwarzanie obrazu na STM32
OpenMV – przetwarzanie obrazu na STM32

Po długim oczekiwaniu dotarła do mnie w końcu płytka OpenMV, więc mogłem zabrać się za testy. W tym artykule postanowiłem…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

cortex, linux, mikrokontroler, mikrokontrolery, ST, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...