Skocz do zawarto┼Ťci

Problem z wykorzystaniem GPIO na RPi Zero W

tomcat65

Pomocna odpowied┼║

Panowie, pomocy ­čÖé

Dotar┼éem do tej cz─Ö┼Ťci kursu, bardzo fajnego zreszt─ů┬á - dopiero niedawno naby┼éem "malin─Ö" ( Pi Zero W ) i pojawi┼é si─Ö problem z Pythonem, a dok┼éadnie bibliotek─ů RPi.GPIO.

Moduł jest  - sprawdzone wg zalecenia z kursu, ale interpreter Pytona go nie widzi.

Poda─ç wy┼Ťwietlany komunikat? czy bez tego kto┼Ť pomo┼╝e?

Temat wydzielam z kursu Raspberry Pi w zwi─ůzku z wykorzystaniem innej platformy ni┼╝ ta, kt├│ra jest wykorzystywana w kursie (a pewnie to jest przyczyn─ů b┼é─Ödu).

Dnia 20.02.2019 o 01:31, tomcat65 napisał:

Poda─ç wy┼Ťwietlany komunikat? czy bez tego kto┼Ť pomo┼╝e?

Raczej "w ciemno" nikt nie b─Ödzie w stanie doradzi─ç ­čÖé┬áOpisz dok┼éadnie sw├│j uk┼éad, co i jak masz pod┼é─ůczone i na jaki problem trafi┼ée┼Ť.

Pytanie wydzielone z tematu:

(edytowany)

A si─Ö zastanawia┼éem, gdzie si─Ö m├│j wpis podzia┼é ­čÖé┬á.

Sprz─Öt j/w, nic nie by┼éo pod┼é─ůczane - z braku biblioteki nie by┼éo sensu.┬á System Rasp┬áLite. Ten ma┼éy modu┼é s┼éu┼╝y mi do zapoznania si─Ö z "malinami",┬á jak co┼Ť zepsuj─Ö - koszt niewielki ­čÖé┬á.

Przy okazji poznam lepiej Linux'a, poza tym s┼éu┼╝y mi do nauki Pythona - w hardkorowej wersji - tylko bash i edytor tekstu ( wedle jednej z ksi─ů┼╝ek ).

Ale problem rozwi─ůzany:

-komenda: sudo apt install RPi.GPIO  i znalazło 4 pliki, z czego trzy w nowszej wersji. Po zainstalowaniu działa - czyli biblioteka się ładuje.

Mam nadzieję, że rozkład pinów jest taki sam w tym module jak w większych modelach.

Przy okazji Pythona - w systemie jest wersja 3.5.3┬á -┬á mo┼╝na zainstalowa─ç nowsz─ů? je┼Ťli tak - jak?

Czy edytor tekstu Atom jest dost─Öpny w wersji konsolowej?

Wybaczcie, je┼Ťli pytania s─ů ....... ­čÖé┬á

Przetestowane - przynajmniej w┬á┬ácz─Ö┼Ťci " ┼Ťwiate┼é drogowych" - piny zgodne ­čÖé┬á. Biblioteka te┼╝ dzia┼éa.

Edytowano przez tomcat65
Uaktualnienie danych

Teoretycznie mo┼╝na zainstalowa─ç Pythona 3.7 obok istniej─ůcego... tu masz opis: https://gist.github.com/SeppPenner/6a5a30ebc8f79936fa136c524417761d albo wrzu─ç w google "raspbian install python 3.7" - dostaniesz wi─Öcej mo┼╝liwo┼Ťci. Tylko czy naprawd─Ö potrzebujesz 3.7?

Atom jest edytorem graficznym i raczej na konsoli ci─Ö┼╝ko by by┼éo go odpali─ç (przede wszystkim dlatego, ┼╝e niespecjalnie tam co┼Ť mo┼╝na narysowa─ç). Je┼Ťli nie lubisz vi a nano ma za ma┼éo mo┼╝liwo┼Ťci polecam joe albo mcedit.

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Pytam o Atom'a. bo autor ksi─ů┼╝ki poleca ­čÖé┬á.Na kompie z win7 mam zaistalowany.┬á

Na razie u┼╝ywam 'nano' i poznaj─Ö g┼é─Öbiej. Innego edytora na razie nie u┼╝ywa┼éem. S┼éabo znam Linux'a ­čÖé┬á.

Ksi─ů┼╝ka, z kt├│rej si─Ö ucz─Ö

( PYTHON 3
Proste wprowadzenie
do fascynuj─ůcego
┼Ťwiata programowania
Zed   A.  Shaw )

opiera si─Ö na Pythonie 3.6 i tyle by mi wystarczy┼éo. Obecnie brakuje jakich┼Ť opcji formatowania tekstu i przyk┼éady si─Ö wysypuj─ů.┬á

No tak, autor poleca... a czujesz r├│┼╝nic─Ö mi─Ödzy Windowsem a konsolowym Linuksem? Worda te┼╝ by┼Ť chcia┼é na malince zainstalowa─ç?

Jakich opcji brakuje? Poka┼╝ jaki┼Ť przyk┼éad kt├│ry nie dzia┼éa.

Word'a mo┼╝e nie, ale OpenOffice ­čÖé┬á­čÖé┬á.

Przyk┼éad z ksi─ů┼╝ki:

types_of_people = 10
x = f"Istnieje {types_of_people} rodzaj├│w ludzi."
binary = "binarny"
do_not = "nie znaj─ů"
y = f"Ci, kt├│rzy znaj─ů system {binary} i ci, kt├│rzy {do_not}."

print(x)
print(y)

print(f"Powiedziałem: {x}")
print(f"Powiedziałem również: :'{y}'"

hilarious = False

joke_evaluation = "Czy┼╝ to nie jest przezabawny dowcip? {}"

print(joke_evaluation.format(hilarious))

w = "To jest lewa strona...."
e = "┼éa┼äcucha zank├│w z praw─ů stron─ů"

print(w + e)

I odpowied┼║ :

pi@raspberrypi:~/docs$ python3 ex6.py
  File "ex6.py", line 2
    x = f"Istnieje {types_of_people} rodzaj├│w ludzi."
                                                    ^
SyntaxError: invalid syntax

Zar─Öczam, ┼╝e praca z OpenOffice w trybie konsolowym to nie jest to co lubisz ­čÖé A normalnego OO mo┼╝na bez problemu zainstalowa─ç.

Co do Pythona: je┼Ťli rzeczywi┼Ťcie nie mo┼╝esz ┼╝y─ç bez nowych ficzer├│w - pozostaje Ci tylko zabawa na Windowsie albo r─Öczna kompilacja. Raczej nie zapowiada si─Ö w najbli┼╝szym czasie zmiana wersji Pythona w Raspbianie. Tylko w przypadku r─Öcznej kompilacji na Zero zaopatrz si─Ö w co najmniej dwa kilogramy cierpliwo┼Ťci ­čśë

• Lubi─Ö! 1

┼╗ycia utrudnia─ç sobie nie lubi─Ö, ale pracy w konsoli chcia┼ébym si─Ö nauczy─ç. Coraz bardziej mi si─Ö to podoba ­čśâ.

Spr├│buj─Ö r─Öcznie, zostawi─Ö na noc i niech si─Ö buja ­čśâ.

M├│g┼ébym pomin─ů─ç te przyk┼éady z tekstem, ale jak p├│jd─Ö dalej i zn├│w si─Ö oka┼╝e, ┼╝e co┼Ť nie dzia┼éa, nie b─Öd─Ö wiedzia┼é czy to braki mojej wiedzy czy niedostatek Python'a.

Dzi─Öki za linka, poczyta┼é i przerobi┼é przyk┼éad na " star─ů mod┼é─Ö " ­čÖé┬á. Teraz dzia┼éa na obecnej wersji Python'a.

types_of_people = 10

x = "Istnieje {} rodzaj├│w ludzi.".format(types_of_people)
binary = "binarny"
do_not = "nie znaj─ů"
y = "Ci, kt├│rzy znaj─ů system {} i ci, kt├│rzy {}.".format(binary, do_not)

print(x)
print(y)

print("Powiedziałem: {}".format(x))
print("Powiedziałem również: :'{}'".format(y))

hilarious = False

joke_evaluation = "Czy┼╝ to nie jest przezabawny dowcip? {}"

print(joke_evaluation.format(hilarious))

w = "To jest lewa strona...."
e = "┼éa┼äcucha znak├│w z praw─ů stron─ů"

print(w + e)

Mo┼╝e skusz─Ö si─Ö na doinstalowanie nowszej wersji.

• Lubi─Ö! 1

7 godzin temu, tomcat65 napisał:

Teraz działa na obecnej wersji Python'a.

I za┼éo┼╝─Ö si─Ö o ka┼╝d─ů sum─Ö, ┼╝e wi─Öcej si─Ö nauczy┼ée┼Ť przerabiaj─ůc ten przyk┼éad ni┼╝ instaluj─ůc najnowsz─ů wersj─Ö, przeklejaj─ůc przyk┼éad i ciesz─ůc si─Ö ┼╝e dzia┼éa ­čÖé

Piszesz ┼╝e s┼éabo znasz Linuksa... wi─Öc najpierw poznaj go ┼Ťrednio (niekoniecznie dobrze), potem baw si─Ö w instalacj─Ö program├│w spoza repozytori├│w. Zobacz: wszyscy (┼é─ůcznie z autorami Bardzo Powa┼╝nych Program├│w Ôäó) jako┼Ť grzecznie stosuj─ů 3.5 lub 2.7, prawda? To dobra rada starego linuksiarza kt├│ry te┼╝ przecie┼╝ kiedy┼Ť zaczyna┼é...

A Pythona w najnowszej wersji mo┼╝esz sobie spokojnie zainstalowa─ç na Windowsie i tam si─Ö bawi─ç.

• Lubi─Ö! 1
  • Pomog┼ée┼Ť! 1

Co┼Ť tam do g┼éowy wesz┼éo, w drug─ů stron─Ö teraz te┼╝ bym zrobi┼é ­čśÇ.

Now─ů wersj─Ö Python a oczywi┼Ťcie mam, na innym lapsie, ale nie chce mi si─Ö go ci─ůga─ç. Lenistwo wrodzone ­čśÇ.

A tak pod┼é─ůczam tego ma┼éego cudaka via uart albo SSH i dzia┼éam.

Ostatnie chyba pytanie:

Po┼é─ůczenie SSH i konsola (putty) jest w kolorze, a przez uart b/w. Tzn jakie┼Ť odcienie szarego s─ů.

Nie powinno by─ç te┼╝ w kolorze?

3 godziny temu, tomcat65 napisał:

Now─ů wersj─Ö Python a oczywi┼Ťcie mam, na innym lapsie, ale nie chce mi si─Ö go ci─ůga─ç. Lenistwo wrodzone

Wyt┼éumacz mi, nie chce Ci si─Ö ┼Ťci─ůgn─ů─ç .exe, a chce Ci si─Ö pyta─ç innych co zrobi─ç aby rozwi─ůza─ç to na RPi, i zrobi─ç to?

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.