Skocz do zawartości

Problem z wykorzystaniem GPIO na RPi Zero W


tomcat65

Pomocna odpowiedź

Panowie, pomocy 🙂

Dotarłem do tej części kursu, bardzo fajnego zresztą  - dopiero niedawno nabyłem "malinę" ( Pi Zero W ) i pojawił się problem z Pythonem, a dokładnie biblioteką RPi.GPIO.

Moduł jest  - sprawdzone wg zalecenia z kursu, ale interpreter Pytona go nie widzi.

Podać wyświetlany komunikat? czy bez tego ktoś pomoże?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Temat wydzielam z kursu Raspberry Pi w związku z wykorzystaniem innej platformy niż ta, która jest wykorzystywana w kursie (a pewnie to jest przyczyną błędu).

Dnia 20.02.2019 o 01:31, tomcat65 napisał:

Podać wyświetlany komunikat? czy bez tego ktoś pomoże?

Raczej "w ciemno" nikt nie będzie w stanie doradzić 🙂 Opisz dokładnie swój układ, co i jak masz podłączone i na jaki problem trafiłeś.

Pytanie wydzielone z tematu:

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A się zastanawiałem, gdzie się mój wpis podział 🙂 .

Sprzęt j/w, nic nie było podłączane - z braku biblioteki nie było sensu.  System Rasp Lite. Ten mały moduł służy mi do zapoznania się z "malinami",  jak coś zepsuję - koszt niewielki 🙂 .

Przy okazji poznam lepiej Linux'a, poza tym służy mi do nauki Pythona - w hardkorowej wersji - tylko bash i edytor tekstu ( wedle jednej z książek ).

Ale problem rozwiązany:

-komenda: sudo apt install RPi.GPIO  i znalazło 4 pliki, z czego trzy w nowszej wersji. Po zainstalowaniu działa - czyli biblioteka się ładuje.

Mam nadzieję, że rozkład pinów jest taki sam w tym module jak w większych modelach.

Przy okazji Pythona - w systemie jest wersja 3.5.3  -  można zainstalować nowszą? jeśli tak - jak?

Czy edytor tekstu Atom jest dostępny w wersji konsolowej?

Wybaczcie, jeśli pytania są ....... 🙂 

 

Przetestowane - przynajmniej w  części " świateł drogowych" - piny zgodne 🙂 . Biblioteka też działa.

 

Edytowano przez tomcat65
Uaktualnienie danych
Link do komentarza
Share on other sites

Teoretycznie można zainstalować Pythona 3.7 obok istniejącego... tu masz opis: https://gist.github.com/SeppPenner/6a5a30ebc8f79936fa136c524417761d albo wrzuć w google "raspbian install python 3.7" - dostaniesz więcej możliwości. Tylko czy naprawdę potrzebujesz 3.7?

Atom jest edytorem graficznym i raczej na konsoli ciężko by było go odpalić (przede wszystkim dlatego, że niespecjalnie tam coś można narysować). Jeśli nie lubisz vi a nano ma za mało możliwości polecam joe albo mcedit.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pytam o Atom'a. bo autor książki poleca 🙂 .Na kompie z win7 mam zaistalowany. 

Na razie używam 'nano' i poznaję głębiej. Innego edytora na razie nie używałem. Słabo znam Linux'a 🙂 .

Książka, z której się uczę

( PYTHON 3
Proste wprowadzenie
do fascynującego
świata programowania
Zed   A.  Shaw )

opiera się na Pythonie 3.6 i tyle by mi wystarczyło. Obecnie brakuje jakichś opcji formatowania tekstu i przykłady się wysypują. 

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, autor poleca... a czujesz różnicę między Windowsem a konsolowym Linuksem? Worda też byś chciał na malince zainstalować?

Jakich opcji brakuje? Pokaż jakiś przykład który nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Word'a może nie, ale OpenOffice 🙂 🙂 .

Przykład z książki:

types_of_people = 10
x = f"Istnieje {types_of_people} rodzajów ludzi."
binary = "binarny"
do_not = "nie znają"
y = f"Ci, którzy znają system {binary} i ci, którzy {do_not}."

print(x)
print(y)

print(f"Powiedziałem: {x}")
print(f"Powiedziałem również: :'{y}'"

hilarious = False

joke_evaluation = "Czyż to nie jest przezabawny dowcip? {}"

print(joke_evaluation.format(hilarious))

w = "To jest lewa strona...."
e = "łańcucha zanków z prawą stroną"

print(w + e)

I odpowiedź :

pi@raspberrypi:~/docs$ python3 ex6.py
  File "ex6.py", line 2
    x = f"Istnieje {types_of_people} rodzajów ludzi."
                                                    ^
SyntaxError: invalid syntax

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zaręczam, że praca z OpenOffice w trybie konsolowym to nie jest to co lubisz 🙂 A normalnego OO można bez problemu zainstalować.

Co do Pythona: jeśli rzeczywiście nie możesz żyć bez nowych ficzerów - pozostaje Ci tylko zabawa na Windowsie albo ręczna kompilacja. Raczej nie zapowiada się w najbliższym czasie zmiana wersji Pythona w Raspbianie. Tylko w przypadku ręcznej kompilacji na Zero zaopatrz się w co najmniej dwa kilogramy cierpliwości 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Życia utrudniać sobie nie lubię, ale pracy w konsoli chciałbym się nauczyć. Coraz bardziej mi się to podoba 😃.

Spróbuję ręcznie, zostawię na noc i niech się buja 😃.

Mógłbym pominąć te przykłady z tekstem, ale jak pójdę dalej i znów się okaże, że coś nie działa, nie będę wiedział czy to braki mojej wiedzy czy niedostatek Python'a.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za linka, poczytał i przerobił przykład na " starą modłę " 🙂 . Teraz działa na obecnej wersji Python'a.

types_of_people = 10

x = "Istnieje {} rodzajów ludzi.".format(types_of_people)
binary = "binarny"
do_not = "nie znają"
y = "Ci, którzy znają system {} i ci, którzy {}.".format(binary, do_not)

print(x)
print(y)

print("Powiedziałem: {}".format(x))
print("Powiedziałem również: :'{}'".format(y))

hilarious = False

joke_evaluation = "Czyż to nie jest przezabawny dowcip? {}"

print(joke_evaluation.format(hilarious))

w = "To jest lewa strona...."
e = "łańcucha znaków z prawą stroną"

print(w + e)

Może skuszę się na doinstalowanie nowszej wersji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, tomcat65 napisał:

Teraz działa na obecnej wersji Python'a.

I założę się o każdą sumę, że więcej się nauczyłeś przerabiając ten przykład niż instalując najnowszą wersję, przeklejając przykład i ciesząc się że działa 🙂

Piszesz że słabo znasz Linuksa... więc najpierw poznaj go średnio (niekoniecznie dobrze), potem baw się w instalację programów spoza repozytoriów. Zobacz: wszyscy (łącznie z autorami Bardzo Poważnych Programów ™) jakoś grzecznie stosują 3.5 lub 2.7, prawda? To dobra rada starego linuksiarza który też przecież kiedyś zaczynał...

A Pythona w najnowszej wersji możesz sobie spokojnie zainstalować na Windowsie i tam się bawić.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Coś tam do głowy weszło, w drugą stronę teraz też bym zrobił 😀.

Nową wersję Python a oczywiście mam, na innym lapsie, ale nie chce mi się go ciągać. Lenistwo wrodzone 😀.

A tak podłączam tego małego cudaka via uart albo SSH i działam.

Ostatnie chyba pytanie:

Połączenie SSH i konsola (putty) jest w kolorze, a przez uart b/w. Tzn jakieś odcienie szarego są.

Nie powinno być też w kolorze?

 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, tomcat65 napisał:

Nową wersję Python a oczywiście mam, na innym lapsie, ale nie chce mi się go ciągać. Lenistwo wrodzone

Wytłumacz mi, nie chce Ci się ściągnąć .exe, a chce Ci się pytać innych co zrobić aby rozwiązać to na RPi, i zrobić to?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.