Skocz do zawartości

Arduino pomaga zwiększyć efektywność instalacji słonecznej


Pomocna odpowiedź

Arduino pomaga zwiększyć efektywność instalacji słonecznej

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej naglącym tematem. Ich efektywne wykorzystanie może być podstawą działania naszej cywilizacji. Jeden z majsterkowiczów postanowił sprawdzić domowy sposób na lepsze wykorzystanie energii słonecznej. W tym celu zbudował inteligentny, ruchomy stelaż pod ogniwo fotowoltaiczne.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Efektywne wykorzystanie energii słonecznej jest b. pożądane, ale pakowanie Arduino ( atmega 328) do tego prostego zadania to gruba przesada.

Pomijając fakt, że śledzenie światła/słońca w ten sposób ( 4 czujniki ) żadną nowością nie jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Mój kolega robił dokładnie coś takiego na pracę przejściową gdzieś 2001-2002 na 51'. Pamiętam, że w bilansie tracono więcej energii na podążanie za słońcem niż był z tego zysk. Faktem jest, że ówczesny panel miał b. niską sprawność ale to żaden hit i nie wiem czy implementacja o kalendarz z ruchem słońca po nieboskłonie nie jest lepsza.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@tomcat65 pewnie, że wykorzystany sprzęt to przesada, ale to jest raczej projekt edukacyjny. Sprawdzi się chociażby do zademonstrowania mechanizmu, który wykorzystywany jest w przemysłowej skali.

@Slawek_M witam na forum! Dokładnie o tym samym pomyślałem, energia potrzebna do zasilania tych dwóch serw i Arduino raczej przekreśla sensowność tego rozwiązania (przynajmniej w tej skali). Tak jak napisałem wyżej - trzeba to raczej traktować jako edukacyjną ciekawostkę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Coś tam z edukacji jest, ale bardziej ( przy tej cenie ) komercją mi pachnie.

Już zmiana położenia zespołu czujników, czyli obrócenie go o 45 st. na płaszczyźnie na której leżą, dało by lepszy efekt.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.03.2019 o 15:39, Slawek_M napisał:

nie wiem czy implementacja o kalendarz z ruchem słońca po nieboskłonie nie jest lepsza. 

W tym przypadku raczej nie. To rozwiązanie wymaga wiedzy o szer. i dł. geograficznej, oraz innych parametrach, które nie są łatwe do ustalenia przez przez amatorów. I co jest też ważne likwiduje możliwość przenoszenia urządzenia.

Edytowano przez SubZero
mały błąd.
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, SubZero napisał:

W tym przypadku raczej nie. To rozwiązanie wymaga wiedzy o szer. i dł. geograficznej, oraz innych parametrach, które nie są łatwe do ustalenia przez przez amatorów.

Wystarczy dodać moduł GPS - UART. Po przeniesieniu konieczne byłoby wypoziomowanie i ustawienie na południk lokalny.

 

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie to poz. geogr. można ustalić GPSem w smartfonie. Wtedy tylko należy ustalić kier. geogr. i kąt elewacji. Można też zastosować sterownik PLC np. Siemens Logo czy Sinumatic, ma on opcję śledzenia słońca. Ale to już wydatek kilkuset zł. Myślę że już do 1m2, by się opłacało. Mam coś takiego zamiar zbudować tylko jako żródło mocy zastosować antenę satelitarną z uchwytem pokrytą dodatkowo folią odblaskową. Coś na wzór wieży solarnej, podgrzewającej np. wodę w jakimś naczyniu, na razie do testów. Potem się coś wymyśli. 

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, SubZero napisał:

Mam coś takiego zamiar zbudować tylko jako żródło mocy zastosować antenę satelitarną z uchwytem pokrytą dodatkowo folią odblaskową. Coś na wzór wieży solarnej, podgrzewającej np. wodę w jakimś naczyniu, na razie do testów. Potem się coś wymyśli. 

Ale w ognisku nie chcesz umieścić zwykłego panelu fotowoltaicznego, tylko np wspomnianą wodę w naczyniu? Im lustro niewiele pomoże. Bardzo szybko się przegrzewają, a ich sprawność spada.

Ciekawostka: silnik Stirlinga na "antenie satelitarnej":

https://www.power-technology.com/projects/maricopasolarplantar/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.