KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino pomaga zwiększyć efektywność instalacji słonecznej

Arduino pomaga zwiększyć efektywność instalacji słonecznej

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej naglącym tematem. Ich efektywne wykorzystanie może być podstawą działania naszej cywilizacji.

Jeden z majsterkowiczów postanowił sprawdzić domowy sposób na lepsze wykorzystanie energii słonecznej. W tym celu zbudował inteligentny, ruchomy stelaż pod ogniwo fotowoltaiczne.

Ogniwa słoneczne mogą być bardzo dobrym źródłem energii, jeśli zostaną poprawnie umiejscowione. Zazwyczaj możemy spotkać się z panelami słonecznymi np. na dachach domów. Takie ułożenie pozwala uzyskać akceptowalną ilość energii, ale nie wykorzystuje całkowicie możliwości promieni słonecznych, które docierają do ziemi.

Do zwiększenia wydajności tego sposobu czerpania ekologicznej, "darmowej energii" przydatny może być mechanizm, który pozwala śledzić ruch Słońca. Oto bardzo prosta realizacja takiego układu, który w roli czujników wykorzystuje najzwyklejsze fotorezystory.

Działanie układu w praktyce

Działanie układu w praktyce

Sterownikiem urządzenia jest Arduino UNO, które na podstawie odczytu z czujników kontroluje ruch dwóch serwomechanizmów. Za ich pomocą możliwe jest obrócenie ogniwa oraz ustawienie go pod odpowiednim kątem względem źródła światła.

Części składowe urządzenia śledzącego Słońce

Części składowe urządzenia śledzącego Słońce

Istotnym elementem konstrukcji jest czujnik światła - składa się on z 4 fotorezystorów odgrodzonych od siebie cienkimi ściankami. W sytuacji, gdy czujnik ustawiony jest pod kątem do Słońca, tylko część fotorezystorów jest dobrze nasłoneczniona, pozostałe znajdują się wtedy w cieniu. Jest to więc trochę bardziej rozbudowany układ "czujnika" od tego, którego używa się w światłolubach.

Kurs budowy robotów - Światłolub
Kurs budowy robotów - Światłolub

Gdy Arduino nie było jeszcze popularne, dużo początkujących szukało poradników opisujących budowę robotów bez mikrokontrolerów.... Czytaj dalej »

Czujnik położenia źródła światła

Czujnik położenia źródła światła

Różnica w stopniu nasłonecznienia niesie informację o położeniu źródła światła. Stosując ten czujnik i pętlę sprzężenia zwrotnego można bardzo łatwo wykonać układ śledzący Słońce. Aby konstrukcja była możliwie prosta, autor zaprojektował własną płytkę z czujnikami, a także shield do Arduino UNO, który umożliwia szybki i estetyczny montaż całego mechanizmu.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na blogu Arduino, osoby zainteresowane budową takiego układu mogą również zamówić gotowy KIT na stronie producenta. Cały komplet elementów został wyceniony jednak na 150$.

Oczywiście projekt ten jest jedynie miniaturą tego, co w przemyśle energetycznym stosuje się od lat. Podobne rozwiązanie można znaleźć np. w wieżach słonecznych, gdzie zamiast paneli słonecznych, na podobnych ramkach umieszcza się zwierciadła obijające światło w stronę wieży solarnej. Czy tego typu projekt może znaleźć zastosowanie w warunkach domowych? Jakie jest Wasze zdanie?

Co nowego w DIY? Projekty naszych czytelników
Co nowego w DIY? Projekty naszych czytelników

Na naszym forum cały czas pojawiają się ciekawe projekty, których autorami są czytelnicy Forbota. Czy widzieliście już najnowsze DIY?... Czytaj dalej »

Źródła: [1]

arduino, ekologia, ogniwo, panel, projekt, słońce

Trwa ładowanie komentarzy...